Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Roy Jones Jr. to myslí vážně: Dobrý den pane Putine, dostanu ruské občanství?

  • Napsal Antonín Vavrda

Jones Jr. a Vladimir PutinJones Jr. a Vladimir PutinKRYM – Když před necelým rokem boxoval legendární Američan Roy Jones Jr. (62-8) v Rusku, po vítězství nad Egpyťanem Hanym Atijou (15-3) prohlásil: „Cítím se tu skvěle, chci se stát ruským občanem!“ Tehdy se to zdálo jako výkřik do tmy a poděkování za přijetí. Také s ohledem na následné ticho na toto téma. Jenže Jones to myslel vážně.

Ruský prezident Vladimir Putin přijal budoucího člena boxerské síně slávy ve čtvrtek symbolicky na ostrově Krym, který byl připojen k největší evropské zemi loni.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Chci se vás pane prezidente zeptat, zda mohu získat ruský pas a občanství, abych mohl uskutečňovat obchody mezi našimi zeměmi. Protože se zdá, že mě v Rusku všichni milují a já jsem rád, když mě lidi milují. S ruským pasem byl mohl snadněji cestovat tam a zpět,“ nechal se slyšet šestačtyřicetiletý rodák z floridské Pensacoly. Shodou okolností z amerického státu, kam často míří naopak ruští sportovci, nebo uprchlíci z Kuby.

Jones Jr. s žádostí o ruské občanstvíJones Jr. s žádostí o ruské občanství„Pokud máte Royi Jonesi v plánu většinu času v roce podnikat a žít v naší zemi, s radostí vaší žádosti o ruské občanství a pas vyhovím,“ odvětila mu ruský hlava státu, sám velký milovník bojových sportů – box nevyjímaje. Následně předal Jones oficiálně svoji žádost i na papíře.

„Bylo mi velmi příjemné se s vámi seznámit, musíte vědět, že mám velmi rád sport a souboje, a samozřejmě také box,“ pokračoval v tradičním diplomatickém tónu Putin, který ale až na úvodní pozdrav mluvil s Jonesem prostřednictvím tlumočníka.

Když mu americká boxerská legenda řekla, že se v dětství také chtěl kromě boxu věnovat judu, Putin – mistr sportu právě v tomto sportu – mu v přátelském tónu odvětil: „Vám se to ale povedlo v boxu. Tak, jako nikomu jinému. Byl jste mistrem světa ve střední, super střední, polotěžké a těžké váze. Podobného boxera na světě nenajdete!“

Jones Jr. a Vladimir PutinJones Jr. a Vladimir PutinJones by každopádně nebyl první „západní hvězdou“ s ruským pasem. V roce 2013 jej získal populární francouzský herec Gérard Depardieu, za což (a také další politické názory) se mu následně dostalo od Ukrajiny odměny v podobě pětiletého zákazu vstupu na území státu. Ve stejném roce ukryl Putin pod svá křídla také amerického špiona Edwarda Snowdena.

S Putinem otevřeně sympatizují i další zámořské osobnosti Steven Seagal a Mickey Rourke, dlužno jedním dechem, že jejich hvězdy už jsou dávno vyhaslé a v hlubokém zapomnění. Do toho se dostává ostatně i kariéra Jonese, na přelomu tisíciletí nejlepšího boxera napříč vahami.

Je tak otázkou, na kolik svoje sympatie myslí všichni výše zmínění vážně, stejně jako Jones svoje slova o americko-ruském obchodování a podpoře vztahů, a na kolik se jedná o slušně zaplacenou propagaci Ruska ze strany Putina, potažmo jemu nakloněných bohatých podnikatelů.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze