Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

POTVRZENO! Tyson Fury se vzdal titulů, cesta k duelu Joshua-Kličko otevřená

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyson Fury už není mistrem světa v těžké vázeTyson Fury už není mistrem světa v těžké vázeMANCHESTER - Brit Tyson Fury (25-0, 18 KO) se ve středu ráno s okamžitou platností vzdal titulů mistra světa v těžké váze organizací WBO a WBA (Super) a hodlá se soustředit výhradně na řešení osobních problémů a závislostí na alkoholu a kokainu. Oznámil to v oficiálním prohlášení, které zveřejnila jeho promotérská agentura Hennessy Sports.

„Mám pocit, že je to jedině fér a správné pro dobro boxu udržet tyto tituly živé a umožnit dalším uchazečům bojovat o uvolněné pásy, které jsem získal a držel jako neporažený mistr světa těžké váhy," uvedl Fury. "Přeju svým následovníkům to nejlepší. Já mám před sebou v životě novou obrovskou výzvu, kterou jistě, stejně jako v duelu s Kličkem, zvládnu," dodal.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU:

Osmadvacetiletý Fury tak dobrovolně uvolnil trůn, který obsadil po loňském senzačním zaslouženém bodovém vítězství nad tehdejším šampionem Vladimirem Kličkem. Od listopadového souboje ale neboxoval a plánovanou odvetu s Ukrajincem dvakrát odložil. Dle všeho kvůli formě maniodepresivní psychózy (bipolární poruchy), kterou se snažil potlačit alkoholem a kokainem.

„Získal jsem tituly v ringu a věřím, že bych o ně měl v ringu také přijít. Teď ale nejsem schopen je obhajovat, a proto jsem učinil těžké a emotivní rozhodnutí oficiálně je uvolnit," dodal 206 centimetrů vysoký bijec, který ve středu přišel během slyšení u Britské boxerské federace (BBBofC) o licenci. O jeho dalším osudu bude se ještě jednat.

6. listopadu pak má Fury sezení před ostrovní anti-dopingovou agenturou, kde se bude řešit nejen jeho kokainový prohřešek, ale také to, že v průběhu září odmítl jednu z namátkových kontrol od VADA (Nezávislá anti-dopingová agentura pro box a bojové sporty), a jeho údajné braní nandrolonu loni v únoru a v létě.

„Tyson bude i nadále pro mě i mnoho dalších absolutním šampionem těžké váhy. Během úžasné noci v Německu porazil nejdominantnějšího šampiona v moderní éře boxu a na tom už se nic nezmění. Je srdcervoucí, že se musí takto vzdát pásů, na které tak dlouho a tvrdě dřel, ale nyní je daleko důležitější, že se mu dostane špičkové zdravotní péče, díky které – a také díky své milující rodině a přátelům – se zcela uzdraví,“ dodal promotér Mick Hennessy.

Co bude nyní následovat? I dle Davida Hayeho (28-2, 26 KO), který má přátelský vztah s Anthonym Joshuou (17-0, 17 KO) je už domluvený duel s Ukrajincem Vladimirem Kličkem (64-4, 53 KO), je jen otázkou, kolik titulů bude ve hře. Dle všeho nejspíše IBF a WBA (Super), přestože tato federace je v současnosti nejméně komunikativní a její zástupci dávali Furymu největší volnost.

Prezident WBO Francisco „Paco“ Valcarcel ve středu pro ESPN.com řekl, že organizace bude řešit situaci na své každoroční konferenci, která startuje už v pondělí v San Juanu, nicméně o uvolnění pás se nyní mohou ucházet tito čtyři boxeři: 1. žebříčku Novozélanďan Joseph Parker (21-0, 18 KO), 2. Kličko (64-4, 53 KO), 3. Mexičan Andy Ruiz Jr. (29-0, 19 KO) a 4. Haye.

Už od minulého týdne se spekuluje, že největší šanci na boj o uvolněný pás má dvojice Parker – Ruiz, což potvrdili v uplynulých dnech i zástupci obou boxerů. V případě, že by na tento souboj skutečně došlo, těžká váha by měla první mistra světa ať už z Nového Zélandu nebo Mexika v celé své dlouhé historii.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze