Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Poslední tanec, či poslední večeře? V roce 1988 se Tyson chystal zbít Jordana

  • Napsal Martin Kopunec

Mike Tyson vs. Michael JordanMike Tyson vs. Michael JordanNEW YORK – Dokumentární série nazvaná Last Dance (Poslední Tanec), oslavující odkaz legendárního basketbalisty Michaela Jordana, momentálně láme všechny druhy diváckých rekordů na stanici ESPN. Dokument o deseti částech se zaměřuje zejména na poslední sezónu Jordana v Chicago Bulls v roce 1998.

Nechybělo málo a Jordan si mohl dát poslední tanec, nebo chcete-li poslední večeři již v roce 1988, kdy se dostal do nepříjemné situace s tehdy dvaadvacetiletý neporaženým boxerským šampionem Mikem Tysonem na oslavě narozenin Richarda Denta, hráče amerického fotbalu za Chicago Bears, kam byly obě sportovní ikony pozvány.

VÍCE K NÁVRATU MIKA TYSONA:

Mezi hosty nechyběl ani trenér Chicago Bears, Mike Ditka, promotér Don King a Tysonův manažer Rory Holloway. Všechna tato velká jména se na párty potkala 13. prosince 1988, krátce poté, co Bulls zvítězili nad Atlantou Hawks.

Přesně v té době byl Mike Tyson obávaným knockoutérem, „Nejhorší mužem planety“, prostě a jednoduše na vrcholu sil. Bohužel také uprostřed těžkého rozvodu s exmanželkou Robin Givensovou. Se stejnou Robin Givensovou, se kterou před Tysonem randil sám Jordan.

Dentův večírek probíhal ve skvělém duchu zábavy až do chvíle, kdy se Tyson, posílen velkým množstvím koktejlů, rozčílil na Jordana ohledně právě Givensové. Celou situaci popsal Rory Holloway (byl manažerem boxerské hvězdy až do roku 1998) v knize „Taming the Beast: Untold Story of Team Tyson“.

„Mike Tyson sedí a pije své oblíbené koktejly Long Island Ice Tea a vzhledem k tomu, že je opilý, začínají jeho skutečné pocity vyplouvat na povrch. Cítím, že je zle, a tak řeknu obsluze, ať začne jeho drinky ředit vodou. Mike zírá přes stůl na Jordana a po chvíli říká: 'Hej chlape, myslíš si, že jsem blbý? Já vím že jsi píchal moji děvku.'”

Basketbalová ikona v tu chvíli vypadá, jako by viděla ducha. „Vím, že jsi s ní něco měl. Mně to můžeš říct,“ pokračuje Tyson. Jordan, který tehdy držel bodový průměr v NBA vysoko nad 30 na zápas, si v tu chvíli nejspíše říká, že by byl raději všude jinde než právě zde.

Tyson se vzápětí otáčí trenéra Ditka: „Myslíš si, že se tě někdo bojí? Všech těch rasistických sraček. co říkáš?”

„Snad se nebojíš tohoto bělocha Richarde? Je to nula. Proč ho necháš takhle mluvit?” přidává směrem k oslavenci.

„V tu noc to byl opravdový cirkus. Don King se snaží změnit téma, já a John se snažíme Tysona držet. Mike najednou řekne všem, že se chystá rozbít hubu Michaelovi Jordanovi. Ten moc dobře chápe, že pokud na něj Mike vystartuje, neuteče mu.“

Mike Ditka později prozradil svoji vlastní verzi příběhu: „Myslím, že to bylo u mě v restauraci, ale je to jen taková hloupost. Michael se nikdy s nikým nedostal do křížku. Je to opravdový muž. Největší hloupost na světě je alkohol. Občas, když ho vypijete moc, můžete mluvit víc, než je vhodné. Myslím, že to se tam ten večer stalo, ale nic víc.”

Richard Dent si na více než třicet let starou situaci pamatuje také trochu jinak: „Po zápase Bulls jsme s Jordanem zašli do restaurace oslavit narozeniny. Tyson vzpomněl Givensovou a také něco řekl Mikeovi (Ditka), ale nepamatuji si, že by byl Jordan nějak vyděšený. Nikdy jsem ho vyděšeného neviděl.“

A názor samotného Michaela Jordana? O tom se může jen spekulovat, stejně jako o pohledu Tysona, který tento incident ve své biografii též nezmiňuje.

„Nejsem přece blázen, na takové věci se nezapomíná,“ řekl Holloway. „S Mikem Tysonem jsem zažil spoustu vtipných chvil a tohle byla jedna z nich. Michael Jordan je můj velký hrdina a jsem také fanouškem amerického fotbalu, takže na něco podobného do smrti nezapomenu.“

Dozvíme se někdy pravdu?

A dovedete si představit, jak se dostanou do křížku nejlepší boxer těžké váhy své doby a o hlavu vyšší a pro mnohé nejlepší basketbalista všech dob?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze