Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Pokus číslo 2. Rozhodne v pondělí WBA o osudu zápasu Joshua vs. Kličko?

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua vs. KličkoJoshua vs. KličkoPRAHA – Zatímco federaci WBO stačil vlastně jeden týden na to, aby rozhodla o tom, co udělá s titulem mistra světa v těžké váze, který uvolnil Brit Tyson Fury léčící se momentálně ze silných depresí, organizace WBA stále nic nerozhodla. Mělo se tak stát o víkendu, nyní se termín posunul na začátek týdne.

Jaká jsou aktuální fakta? WBA ani ve čtvrtek, ani v pátek a ani v sobotu o osudu svého pásu v těžké váze nerozhodla. Dle informací z britských ostrovů tak má učinit konečně v pondělí odpoledne. Jenže podobná slova šla kuloáry už minulý týden.

DALŠÍ NOVINKY K TOMUTO TÉMATU:

Pojďme si nyní zkusit odpovědět na nejpalčivější otázky na toto téma:

1. Proč WBA tak otálí?

Asi nejtěžší otázka vůbec. WBA chtěla už na konci roku sjednotit své tituly v těžké váze, jelikož jako jediná využívá tzv. „Super-šampiona“, tedy statusu, který uděluje svému šampionovi ve chvíli, kdy boxuje sjednocující duel o jeden ze tří dalších top titulů federací WBC, WBO a IBF. Dostala se tak do situace, že (nejen) v těžké váze měla „Super-šampiona“ Tysona Furyho, šampiona Ruslana Čagajeva a prozatímního šampiona Luise Ortize.

Připraveným turnajem se sedmi jmény měla dojít během letošního roku k tomu, aby měla pouze jednoho. Jenže z těchto plánovaných soubojů se uskutečnit jediný – ten mezi Lucasem Brownem a Ruslanem Čagajevem, který ovládl za hodně kontroverzních okolností prvně jmenovaný. Uzbek následně ukončil kariéru a své rozhodnutí potvrdil i minulý týden poté, co se uvolnil Furyho pás.

A nyní nastává problém. Ve chvíli, kdyby WBA posvětila duel Kličko vs. Joshua, šlo by opětovně dle jejích pravidel o pás „Super-šampiona“, což se ale nelíbí prezidentu Gilbertu J. Mendozovi. Tento souboj je pro federaci ale daleko zajímavější než ten mezi Kličkem a Brownem, který má zároveň slíbeno, že je první na řadě ve chvíli, kdy bude volný pás šampiona ve hře. A je tu také Luis Ortiz, který by měl na stejném gala jako Joshua opětovně hájit pozici prozatímního šampiona.

Jak z tohoto kolotoče ven, to je právě nyní na Mendozovi a jeho spolupracovnících. A je jasné, že to není snadné. Pokud by posvětili očekávaný šlágr beze změn regulí, mohl by bojovat i Browne se soupeřem, který by mu byl určený (nebo by si ho vybral), stejně jako Ortiz, jenže bordel v tom, kdo je vlastně mistrem světa WBA, by zůstal. Zkusit v takové chvíli naplánovat nový turnaj se zároveň po poslední zkušenosti Mendozovi moc nechce.

2. Proč Kličko lpí na pásu WBA?

Je jasné, že další duel Ukrajince bude o titul menší federace IBO, ve chvíli, kdy by se utkal s Joshuou, tak by byl ve hře i pás federace IBF. Tedy titul federace, jímž nastartoval v roce 2006 svoji nadvládu nad těžkou vahou. Ale také federace, která jej po porážce od Furyho odstřelila, stejně jako Brita, nesmyslným trváním na desetidenní lhůtě, během které se měl vítěz domluvit na duelu s povinným vyzývatelem, tehdy Vjačeslavem Glazkovem.

Kličko se má nyní šanci této federaci pomstít, ale zjevně mu to nestačí. Ačkoliv pás federace WBA získal ze svých tří titulů při dominanci nad těžkou vahou jako poslední, byla jedinou, která jej neodstřelila ze svého ratingu. A je pravda, že je ze všech nejstarší, vlastně přímou následovnicí původní NBA.

Na druhou stranu, už více jak týden je na stole vlastně téměř uzavřená dohoda s Anthonym Joshuou a o své loajalitě vůči WBA začal Ukrajinec mluvit až ve chvíli, kdy už se vlastně měla smlouva podepsat. Proč to náhlé prozření? Že by se skutečně britského talentu obával a bez šance na to stát se jako první těžká váha podruhé absolutním šampionem této divize, do tohoto riskantního souboje jít nechce?

3. Do kdy se musí Joshua s Kličkem domluvit?

Joshua i Kličko chtějí boxovat 10. prosince. Mají nasmlouvané televize i místa konání (Manchester a Hamburk). Především američtí televizní partneři – Showtime (Joshua) a HBO (Kličko) – pak jejich duely, či vzájemný střet potřebují jako prase drbání. Není cesty zpět. Oba bijci jsou už v tréninku, do tohoto termínu chybí šest týdnů. První polovina tohoto týdne je de facto poslední možnou šancí na oznámení tohoto souboje.

Trochu to připomíná loňský tanečky kolem „Zápasu století“ Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao. I tam se obě strany domluvily vlastně na poslední možnou chvíli, v jejich případě to bylo zhruba 10 týdnů před termínem zápasu. Dlužno dodat, že v případě evropských akcí se nedají očekávat turné obou bijců, dohoda je vlastně už připravená, chybí jen podpis, zdržení o jeden měsíc proti #MayPac je tedy tak akorát.

4. Jaké jsou pro oba plány B?

Více méně nyní záleží na dvou faktorech: trpělivosti obou manažerských stran a rozhodnutí WBA. Pokud tato federace posvětí duel Joshua vs. Kličko, nic mu nebude stát v cestě. Ono celé to lpění na pásu této federace ze strany Ukrajince může být i taktikou, jak ji donutit uspíšit své rozhodnutí ve prospěch tohoto souboje.

Kličkovi bude na jaře 41 let, více peněz a větší prestiž, než souboj s Joshuou mu nyní žádný jiný soupeř nenabídne. A čekat na něj až do léta 2017, riskovat porážky obou, přírůstek vlastních vrásek, a naopak příděl zkušeností pro Brita, to je až moc rizik najednou. Stále prostě platí, že pokud má na tento duel dojít, pokud chce Ukrajinec zamířit do důchodu jako oceňovaný šampion a legenda, musí se tak stát buď nyní, nebo nikdy!

Pokud by ale došlo na „nikdy“, je téměř jisté, že se utká právě s neporaženým Australanem Brownem. Mimochodem fakt, že Kličko stále preferuje Joshuu před dalšími možnostmi, napovídá sobotní zpráva z tábora australského ranaře o tom, že vzájemná jednání byla na začátku minulého týdne zastavená!

Možnosti pro Joshuu ve chvíli, kdy se jeho povinný vyzývatel Joseph Parker utká taktéž 10. prosince s Andym Ruizem Jr. o volný titul WBO a Bermane Stiverne už se chystá na 17. prosince a duel o prozatímní pás WBC proti Alexandru Povětkinovi?

Favoritem číslo jedna je stále Bulhar Kubrat Pulev. Ostatně smlouvu s ním má Eddie Hearn stále v šuplíku svého stolu. Pokud by se neobjevila před měsícem šance na souboj s Kličkem, už by se 29 dní prodávaly lístky na Joshua vs. Pulev a termín 26. listopadu. Dalšími kandidáty pak jsou David Price, Eric Molina, Bryant Jennings a Alexander Ustinov. Molina ale sám pro WorldBoxingNews.net prohlásil, že jej dosud Hearn ani jeho spolupracovníci nekontaktovali.

Věřme, že budeme dnes večer, nebo nejpozději ve středu o něco moudřejší. I z reakcí na sociálních sítích totiž fanouškům pomalu ale jistě dochází trpělivost...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze