Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Opravdu věděl, co dělá? Problémy Diaze s vahou odhalují úskalí koronavirové doby

  • Napsal Antonín Vavrda

Jo Jo Diaz v zápase s RachimovemJo Jo Diaz v zápase s RachimovemPRAHA – Joseph „Jo Jo“ Diaz (31-1-1, 15 KO) vstupoval sice do duelu se Šavkadžonem Rachimovem (15-0-1, 12 KO) bez pás mistra světa IBF v super pérové váze, ovšem stále coby papírový favorit. Duel ale nakonec skončil po dvanácti kolech remízou. Oba bijci se tak nejspíše utkají znovu, což bude s ohledem na okolnosti předcházející souboji, nesmírně zajímavé.

Tenhle zápas byl pro jednoho z oblíbenců Oscara de la Hoyi z Golden Boy Boxing vlastně jedna velká černá můra. Vlastně nic nešlo tak, jak by mělo, jak by si přál. Zda i jeho vlastní vinou ví nejspíše jen on a jeho tým, příběh je to ale nesmírně zajímavý.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

A začal už na začátku roku 2020, kdy osmadvacetiletý levoruký talent, který dosud mezi profíky prohrál jen se skvělým krajanem Garym Russellem Jr., dokázal zdolat dalšího Američana Tevina Farmera a stát se mistrem světa ve druhé váhové divizi.

Jenže následně začal svět uzavírat strach z koronaviru SAR-CoV-2 a Diazovi vlastně i uškodila krásná osobní novinka – jeho partnerka otěhotněla a na podzim mu porodila jejich prvního společného potomka (syna). „Vidět ji rodit, byl ten nejsilnější zážitek mého života, byl to snový rok. Vyhrál jsem titul mistra světa, mohl jsem jíst co jsem chtěl, užívat si těchto radostí,“ usmíval se ještě před víkendovým duelem v rozhovoru pro DAZN.

Právě ona slova o jídle ale byla klíčová. Diazovi totiž chutnalo během těhotenství partnerky podobně jako jemu. Prostě jen stěží odolával pokušení. Za normálních okolností by to nebyl až takový problém, ve chvíli, kdy ale jsou zavřené tělocvičny, či sauny, už to nepříjemnost je. Sám Diaz navíc přiznal, že v určitých fázích přípravy měl k dispozici pouze běžecký pás a činky.

Už na začátku roku působil při sparinzích s Ivanem Redkachem větší, než by měl. On sám spekulace ale odrážel. Hodně nevrle, což je ale naopak přiživovalo. „Vím sakra, co dělám,“ tvrdil novinářům i fanouškům. Dlužno dodat, že IBF nedělá průběžná kontrolní vážení jako například WBC, a také, že v zámoří je shazování skrze sauny a termo-obleky tak nějak zaklínadlo. Zaklínadlo, které Diazovi chybělo.

Den před vážením, krátce po onom rozhovoru pro DAZN, kde se usmíval na všechny strany, už ale bijci přezdívanému „Jo Jo“ do smíchu nebylo. Seděl ve svém hotelovém pokoji, navlečený do všeho možného, přesto se ne a ne zpotit. Ráno zapnul topení na maximum, lehl si do horké vany a stejně stále zhruba čtyři libry (necelá dvě kila) nad limit super pérové váhy (130 liber).

V tu chvíli už moc dobře věděl, že o pás přijde. „Jsem zdrcen, dělal jsem všechno, co jsem mohl, ale nešlo to, prostě to nešlo,“ smutnil po vážení, kam přišel se 133,6 librami. Odevzdal supervizorovi IBF mistrovský pás a Rachimovovi 100 tisíc ze své 500tisícové výplaty. A měl před sebou ještě další hodiny strachu. Pokud by totiž v sobotu v poledne vážil přes 140 liber, zápas by definitivně padl.

Což by byla tak trochu i tragédie pro promotéry a DAZN, která by tak přišla na poslední chvíli o druhý hlavní duel večera. Právě na tomto galavečeru měl boxovat Sergej Kovaljov s Bechtěmirem Melikuzjevem, jenže prvně jmenovaný neprošel opakovaně dopingovými testy a nahradil jej Morgan Fitch, který vydržel s favoritem necelá tři kola.

Diaz vs. RachimovDiaz vs. Rachimov

Diaz vs. RachimovDiaz vs. Rachimov

Ale zpět k Diazovi, ten hubnutí mimo jiné vzdal také kvůli oné rehydrataci, protože platí, že čím více se v tomto tlačí na pilu směrem dolů, tím více je tekutin třeba doplnit a tím i rychleji roste váha zpět. „Otcovství vás donutí přemýšlet trochu jinak. Chcete tu být pro své dítě i za 40, 50 let v pořádku, nekoktat, nebýt na vozíčku,“ vyprávěl před galavečerem.

A tato slova vlastně zopakoval i po remízovém zápase. „Zdraví je na prvním místě. Mohl jsem možná shodit ještě, možná se i vejít nakonec do těch 130 liber, ale moje tělo by bylo totálně zničené a v ringu bych pak riskoval příliš. A za vlastní život mi těch pár liber nestojí. Musím tu být sám pro sebe, a hlavně pro rodinu, to je nejdůležitější,“ čertil se v zákulisí.

Mimo jiné i kvůli výsledku, protože dle vlastních slov si vsadil 40 tisíc liber na své vítězství. Také o ty přišel. Stejně jako nejspíše o 100 tisíc dolarů pro svého bývalého promotéra Heredia Boxing Management, který ho před zápasem zažaloval o tuto částku, kterou měl mít slíbenou jako provizi za tento duel. Ten totiž dle všeho ještě domlouval Ralph Heredia, přičemž minulý týden Diaz oficiálně přešel pod křídla MTK Global.

Sečteno podtrženo, ještě před zdaněním měl Diaz místo 500 tisíc dolarů (plus zisk za úspěšnou sázku na výhru) jen 260 tisíc dolarů. A na krku ještě jeden soudní proces za řízení pod vlivem omamných látek či alkoholu. Už podruhé v životě.

Zdá se, že nakonec je ochrana vlastního zdraví to jediné, co mu na startu roku 2021 vyšlo. Je otázkou, zda bylo třeba nechat to dojít až tak daleko. A zda se stále teprve osmadvacetiletý bijec pro další kariéru poučí. A zda jeho příklad pomůže i dalším boxerům, ostatně není bez zajímavosti, že většina zápasů za velkou louží od loňského léta – vyjma pochopitelně těch titulových – se konají mimo oficiální váhové limity...

Diaz vs. RachimovDiaz vs. Rachimov

Diaz vs. RachimovDiaz vs. Rachimov

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze