Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Nurmagomedov: S Alim nás spojuje jen naše víra a tituly. Jinak není srovnání na místě

  • Napsal Antonín Vavrda

Chabib vs. AliChabib vs. AliMACHAČKALA – Velkou skromnost ukázal v posledních komentářích pro domácí média Rus Chabib Nurmagomedov, který se chystá na první duel v kleci po smrti milovaného otce a trenéra Abdulmanapa, kteří zemřel na začátku července.

Už 24. října uzavřou dvaatřicetiletý neporažený Rus a o rok mladší Američan Justin Gaethje galavečer UFC 254, který by se měl konat opět na Yas Island v Abu Dhabí. Důvod je nasnadě, ruský „Orel“ to nemá s americkými vízy snadný, vycestovat do Emirátů je pro něj ale velmi snadné. Ba naopak, coby muslim se zde bude moct cítit de facto jako doma.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Právě víra spojuje muže s bilancí 28-0 a pásem šampiona UFC v lehké váze s legendárním americkým boxerem Muhammadem Alim (56-5, 37 KO). Někteří fanoušci i experti je navíc začali spojovat také po sportovní stránce. Slavný boxer sám sebe označoval za „Toho Největšího“ a co se týče sportovních kvalit patří skutečně historicky k nejlepším rohovníkům vůbec.

A vlastně i bojovníkům, vždyť Ali si vyzkoušel, byť exhibičně, souboj se slavným japonským wrestlerem Antoniem Inokim. Mnozí právě v tomto střetu z roku 1976 vidí počátek prolínání různých bojových střetů, které se postupně zformovali do soubojů v kleci pod označením MMA (smíšená bojová umění).

„Myslím, že podobné srovnání není na místě. Jen v případě, že chcete mluvit o dvou muslimech a šampionem, to ano. Pokud byste ale chtěli mluvit o tom, co kdo z nás udělal mimo ring či klec, nesahám mu ani po kotníky,“ řekl pro ruská média během kempu na souboj s Gaethjem.

Je pravda, že byť je pro mnohé kontroverzní osobností, patří Ali, vlastním jménem Cassius Marcellus Clay, mezi největší sportovní postavy 20. století. Ostatně také jí byl v zámoří v několika prestižních anketách vyhlášen.

Ali aktivně vystupoval na boj za práva menšin, především pak černochů, řadu krajanů si na svoji stranu získal i tím, že odmítl narukovat do armády a bojovat ve Vietnamu, kvůli čemuž mimochodem přišel na tři roky o boxerskou licenci.

„V době, kdy on byl šampionem, bylo s černochy v Americe zacházeno hodně špatně. Co vím, tak tehdy byla místa, kde černocha neobsloužili v restauraci. Hodně se zasloužil o změnu ve vnímání menšin, nemůžete nás srovnávat. Musel bych být černochem, žít v té době a až dle toho, jak bych se zachoval v situacích, ve kterých byl on, byste nás mohli srovnávat. Líbí se mi, že nás lidé zmiňují ve stejné větě, ale nemyslím si, že je to v takovém ohledu na místě,“ dodal Nurmagomedov.

Ten svými slovy mimo jiné ukázal i solidní všeobecný rozhled. A také skromnost, byť právě tu mu někteří s ohledem na některá dřívější prohlášení a chování po některých zápasech příliš nevěří. Na druhou stranu, když už jsme u toho srovnání s Alim, také on se nechoval před, během a po svých zápasech jako největší gentleman světa. Takový Joe Frazier o tom mohl napsat knížku...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze