Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Novinky: Wilder nabízí pomoc Furyho, Grovese prověří přemožitel Golovkina

  • Napsal Antonín Vavrda

Deontay WilderDeontay WilderPRAHA – Je tu další týden a s ním i pravidelná porce novinek ze světa profesionálního boxu. Příjemné počtení.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rjabinskij vyhrál aukci na zápas Povětkin vs. Stiverne

Další duel těžké váhy o titul mistra světa se v Demokratické republice Kongo neuskuteční. Před čtyřmi dny totiž prohrál v New Yorku legendární Don King aukci na zápas o prozatímní pás WBC mezi Alexandrem Povětkinem (30-1, 22 KO) a Bermanem Stivernem (25-2-1, 21 KO). Kolik vsadil do hry Don King, zveřejněno nebylo, nabídka ruského promotéra Andreje Rjabinského byla 3 165 000 dolarů, který se rozdělí mezi oba rivaly rovným dílem.

Na stejném místě bylo rozhodnuto o tom, že aukci na souboj mezi Carlosem Takamem (33-3-1, 25 KO) a Johannem Duhaupasem (34-3, 21 KO) vyhráli zástupci prvně jmenovaného Kamerunce s částkou 235 tisíc dolarů. V tomto duelu by mělo jít o Stříbrný pás WBC.

Je možné, že první z duelů by se mohl uskutečnit už na galavečeru konaného 3. prosince se zatím hlavním tahákem v podobě duelu o tituly WBA (Super) a IBF v křížové váze mezi ruskými bijci Denisem Lebeděvem (29-2, 22 KO) a Muratem Gassijevem (23-0, 17 KO).

Jak dál ve federaci WBC ohledně těžké váhy?

A když už jsme u tohoto souboje, tak ještě zpráva týkající se věcí následných. Poté, co by Alexander Povětkin očištěný z dopingového provinění týkající se užití Meldonia, je situace následující. V jeho souboji se Stivernem by mělo jít o prozatímní pás WBC.

V současné době ale probíhá soudní spor mezi zástupci ruského bijce a promotéry Deontaye Wildera, krále této federace, se kterým se Povětkin utkat 21. května. Kvůli zmíněnému dopingovému nálezu k souboji ale nedošlo. Pokud v únoru 2017 vyhraje tento spor Wilder, přijde Rus o svůj status prozatímního šampiona (v případě výhry nad Stivernem). V opačném případě bude definitivně očištěný, bez jakýchkoliv sankcí a případných pokut.

Wilder nabízí Furymu pomocnou ruku

Zmíněný šampion těžké váhy WBC Deontay Wilder (36-0, 35 KO), který se zotavuje ze zranění ruky z posledního souboje proti Chrisi Arreolovi z července letošního roku, prohlásil, že je připravený okamžitě sednout do letadla a vyrazit směr Manchester, pokud by o to Tyson Fury stál. Brit v posledních dnech podruhé zrušil odvetu s Vladimirem Kličkem, přiznal se k užívání kokainu a také k tomu, že má sebevražedné myšlenky.

„To, jak Tyson vystupuje v médiích, to není on. Není žádné monstrum, je to skvělý chlap. Jen dělal, co musel, aby se postaral o svoji rodinu. Moje ruka se hojí dobře, ale to je nic, proti tomu, co on zažívá, proto jsem ochotný sednout na letadlo a podpořit ho. On potřebuje zase nosit hlavu hrdě vzhůru, protože si to zaslouží. Zaslouží si uznání, ne shazovat a srážet dolů. Jsem připravený mu pomoct,“ pronesl Wilder, který se jinak prezentuje podobně výřečně jako jeho britský rival.

Fury už je v péči psychologů

Dle manažera zmíněného – stále ještě šampiona WBA (Super) a WBO v těžké váze – Mika Hennessyho je momentálně Tyson Fury už v péči psychologů. „Postoupí plně léčbu, která mu pomůže uzdravit,“ zní v prohlášení Hennessy Sport.

Furyho kouč a strýc Peter poté dodal, že dosud neporažený manchesterský obr je připravený odevzdat své tituly, které vybojoval v listopadu loňského roku po výhře nad Vladimirem Kličkem, ale že s boxem nadobro nekončí. To koresponduje s dopisem od federace WBO, která ukládá Furymu čas do 17. října na vysvětlení všech nejasností, jinak o titul přijde. Organizace WBA již zkoumá jeho lékařskou zprávu, termín pro vyřešení případu ale zatím nestanovila.

De la Hoya: Fury své démony porazí

„Jeho kariéra rozhodně nekončí. Myslím, že tohle, co se kolem něj děje, jej posílí a vrátí se ještě silnější. Prostě se mu jen musí dostat pomoci a té se držet. Bude to nejtěžší boj jeho života, ale myslím, že on to zvládne, je to bojovník. Věřím v něj,“ povzbudil přes oceán britského bijce i bývalý elitní boxer a nyní promotér Oscar de la Hoya. Slavný Mexičan sám v minulosti několikrát podstoupil proti-alkoholní léčbu, problémy měl stejně jako Fury také s kokainem.

Také Groves svému dlouholetému příteli věří

Že na všechno skutečně není Tyson Fury sám, dokládá ještě jeden ohlas ze světa profesionálního boxu. „Box z nás dělá samotáře, není to snadné. Je třeba boxerům naslouchat, protože často některé věci lidé kolem nerozpoznají napoprvé. Bude to chvíli trvat, ale věřím, že bude zpět v plné síle, zdravý a ještě silnější než dříve. Znám ho ještě coby kluka a vím, jak moc miluje tenhle sport a jak skvělý je to chlap,“ řekl britským médiím George Groves, který je stejně jako Fury ročník narození 1988.

Grovese prověří přemožitel Golovkina

A když už jsme u Grovese (24-3, 18 KO), tak toho čeká 18. listopadu další souboj. A ten bude hodně zajímavý. Velký talent ostrovního boxu, který prohrál vždy jen v duelech o titul mistra světa, totiž prověří o šest let starší Němec Eduard Gutknecht (30-4-1, 13 KO), bývalý mistr Evropy a muž, kterého dvakrát porazil Jürgen Brähmer.

Zajímavostí budiž, že Gutknecht většinu své profesionální kariéry strávil v polotěžké váze, s Grovesem se ale utká ve váze super střední. A ještě jednu zajímavost tento duel skrývá. Není to tak známý fakt, ale německý bijec je jedním z osmi přemožitelů jistého Kazacha Gennadije Golovkina ještě z amatérského ringu. Jednoho z nejlepších boxerů napříč vahami dokázal zdolat ve střední váze před jedenácti lety na německém turnaji Chemie Pokal 17-13 na body.

Ortiz podepsal Hearnovi a bude boxovat se Scottem

Zajímavý vývoj nastal kolem Kubánce Luise Ortize (25-0, 22 KO), který čekal pod hlavičkou stáje Golden Boy Promotions marně na pořádnou šanci v těžké váze a také na souboj o prozatímní pás WBA s Alexandrem Ustinovem.

Sedmatřicetiletý „Skutečný King Kong“ tak v minulém týdnu podepsal smlouvu s britským promotérem Eddiem Hearnem a následně se okamžitě dočkal dalšího souboje. Na pro Hearna vysněném galavečeru v Monte Carlu se utká s Američanem Malikem Scottem (38-2-1, 13 KO). Jen pro zajímavost: coby poslední soupeř obou boxerů figuruje americký veterán Tony Thompson. Scott jej loni v říjnu vybodoval v deseti kolech, Ortiz letos v březnu v šestém knockoutoval.

Golovkin má najednou napilno

Když už jsme nakousli jméno kazašské mlátičky Gennadije Golovkina (36-0, 33 KO), zde jsou i nějaké novinky k jeho osobě. Jeho promotér Tom Löffler nyní řeší se zástupci Daniela Jacobse (32-1, 29 KO) – dle mnohých druhého nejobávanějšího bojovníka střední váhy – podmínky dohody jejich souboje.

Jacobs je totiž coby držitel regulérního pásu WBA povinným vyzývatelem Kazacha, který je „Super-šampionem“ této divize, navíc mu říkají pane také pásy federací WBC a IBF. Dle vyjádření prezidenta WBA Gilberta J. Mendozy, mají obě strany čas na nalezení dohody do 22. října. Až poté by následovala povinná dražba.

Svárem mezi oběma tábory jsou především peníze. Golovkin chce dělení 75 ku 25 ve svůj prospěch, Jacobs pak 60 ku 40, jelikož není jen povinným vyzývatelem, ale také regulérním šampionem. Pokud na jejich duel dojde, mohl by se uskutečnit už 10. prosince, nejspíše v New Yorku.

Pokud by tato jednání nakonec padla a nevyšla ani případná dražba, má zájem o souboj s kazašským knockoutérem také Brit Billy Joe Saunders (23-0, 12 KO), který drží titul mistra světa WBO. A pranic mu v touze boxovat s Golovkinem v prosincovém termínu nevadí, že se po dlouhé pauze vrátí do ringu teprve 22. října soubojem s Rusem Arturem Akavovem (16-1, 7 KO). „Pokud se nestane nic neočekáváného, chci boxovat ještě v prosinci. Klidně i s GGG,“ vyhlásil Saunders.

Wilder: Joshuovi proti Kličkovi věřím více

Ještě není nic podepsáno, ale ani za velkou louží není boxerům, médiím a fanouškům úplně lhostejný případný duel dvou olympijských vítězů a šampionů těžké váhy – Anthonyho Joshuy (17-0, 17 KO) a Vladimira Klička (64-4, 53 KO). Důkazem budiž slova dnes již zmíněného Deontaye Wildera exkluzivně pro WorldBoxingNews.net.

„Myslím, že by to byl zajímavý duel. Pokud bych se měl přiklonit na stranu jednoho z nich, pak na tu mladšího z dvojice, tedy Joshuy. Kličko se vždy podobným bijcům vyhýbal, Joshua je mladý, silný, tvrdý, má velké rozpětí paží. Klidně by mohlo dojít na knockoutou výhru Joshuy, ale stejně tak i naopak. Bavíme se o těžké váze. To je důvod, proč je to nejsledovanější a nejnebezpečnější boxerská divize,“ nechal se slyšet šampion WBC.

Cotto odvedl na daních o 60 milionů více

Tak to tady ještě nebylo. Nebo ano? Američtí boxerští novináři přišli se zajímavou zprávou: portorická legenda světa šestnácti provazů Miguel Cotto (40-5, 33 KO) odvedl v letech 2005 až 2008 na daních více, než mu ukládal zákon. A nešlo o pakatel, ale 2,5 milionů dolarů (60 milionů korun).

Jeden z nejlepších fotbalistů planety Lionel Messi dostal v červenci u španělského soudu za krácení daní 21 měsíců natvrdo, navíc musí zaplatit ještě celkem zhruba 85 milionů korun coby penále a daňové dorovnání.

S berními úřady po celém světe se pravidelně potýkají vlastně sportovci ze všech odvětví, dá se říct, že čím bohatší, tím větší skuliny pak hledají. Také proto například především tenisová elita uvádí jako své bydliště Monte Carlo, kde vlastně žádné odvody neexistují.

V těchto dnech se za velkou louží řeší ale zcela opačný případ. Miguel Cotto je prvním portorickým boxerem, který se stal mistrem světa čtyř váhových divizích. A možná vůbec prvním sportovcem, který se soudí o to, že na daních odvedl více, než mu ukládal zákon.

„Jednali jsme o tomto problému s IRS (Internal Revenue Servise – americký finanční úřad) již několik let. Bohužel bezúspěšně a proto jsme se obrátili na soud,“ řekl Hector Soto, výkonný ředitel Cottovy promotérské společnosti.

Ve hře je přeplatek zhruba 2,5 milionů dolarů (cca 60 milionů dolarů) za roky 2005 až 2008, které nyní čtyřiatřicetiletý boxer, který má na kontě vyrovnané a tvrdé bitvy s Floydem Mayweatherem i Mannym Pacquiaem, zjistil při zpětné revizi se svým účetním.

Proto podal Cotto minulý týden u federálního soudu žádost o navrácení této částky zpět na svůj účet. Uspěje?

Verdejo vypadl ze žebříčku WBC

Jak WBC deklarovala již na začátku roku, všichni boxeři, kteří chtějí usilovat o její pásy, se musí do konce srpna zapsat do jejího antidopingového programu. Třiadvacetiletý Cottův krajan a dle mnohých i jeho nástupce Felix Verdejo (22-0, 15 KO) tak ale neučinil a proto byl ze žebříčku WBC pro lehkou váhu. Verdejův manažer Ricky Marquez ale pro Boxingscene.com uvedl, o této povinnosti nevěděli a že vyřazení z ratingu poškozuje boxerovu pověst.

Parker se omluvil Dimitrenkovi za nelegální úder

Novozélandský boxer Joseph Parker (21-0, 18 KO) s odstupem přiznal, že se omluvil svému poslednímu soupeři – Alexandru Dimitrenkovi (38-3, 24 KO) – za poslední úder do žeber, který mu uštědřil ve třetím kole ve chvíli, kdy více jak dvoumetrový obr už klečel na kolenem na podlaze ringu.

„Řekl jsem mu, že je mi to líto, že nejsem špinavý bojovník a že jsem nevěděl, že už má koleno na zemi. Proč bych to jinak dělal? Byl jsem zklamaný, nechtěl jsem ten zápas ukončit takto, chtěl jsem ho ukončit klasickým knockoutem, ale někdy prostě údery nezastavíš,“ pronesl pro The NZ Herald mladý talent těžké váhy, kterého nejvíce potěšil progres před tím tomto duelem, ve kterém odspároval na 93 ostrých kol.

Parker: Když mě Ruiz trefil, nemohl jsem tři dny jíst

Jak už jsme vás informovali, pokud federace WBO odebere pás světového šampiona těžké váhy Britu Tysonu Furymu, už 10. prosince by se o něj mohli utkat dva talenty této divize – Novozélanďan Joseph Parker a Mexičan Andy Ruiz (29-0, 19 KO). Prvně jmenovaný pro Sky Sports pronesl, že v tomto případě rozhodně nečeká snadný duel, naopak.

„Na ten duel se moc těšíme. Bude to velký duel. Spárovali jsme spolu v roce 2013 a musím říct, že jsem nepotkal dosud boxera, který mi mě udeřil takovou silou jako on. Roztrhl mi pusu, nemohl jsem tři dny jíst. Je hodně tvrdý, hodně silný a má i hodně zkušeností. Ale vím, že pokud budu mít kvalitní tréninkový tábor, mohu porazit kohokoliv na světě,“ pronesl bijec, který téměř celou kariéru trénuje v Las Vegas.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze