Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Novinky: Češi uspěli na mezinárodním poli, jsou v AIBA. Pacquiao se blíží Crawfordovi

  • Napsal Antonín Vavrda

Žáček a KrejbychováPRAHA – Další týden za námi, a tak vám můžeme přinést novinky ze světa profesionálního boxu. Tentokrát se týká především domlouvání zápasů v zákulisí.

Oubaali s Donairem až 29. května

Dle zkušeného novináře Dana Rafaela se šampion WBC v bantamové váze Nordine Oubaali (17-0, 12 KO) utká se svým povinným vyzývatelem, mistrem světa čtyř vah Nonitem Donairem (40-6, 26 KO) až 29. května, ovšem před kamerami stanice Showtime Boxing.

Důvodem přeložení je covid v těle prvně jmenovaného, čtyřiatřicetiletého Francouze, který reprezentoval svoji zemi na olympiádě v Pekingu (2008) a Londýně (2012). O čtyři roky starší Donaire sice tři z posledních šesti duelů prohrál, pokaždé ale po hodně zajímavých bojích, a hlavně pokaždé v titulových duelech na dvanáct kol. Oba nestáli v ringu od konce roku 2019.

Mistrovství světa 2023 bude v Taškentu

Prezident Mezinárodní boxerské asociace (AIBA) Umar Kremlev během své nedávné návštěvy Uzbekistánu oznámil, že právě tato země bude hostit v roce 2023 světový šampionát mužů. Taškent byl hlavním favoritem na konání turnaje, a tak nepřekvapí, že veleúspěšná země už se jala do příprav.

Velký úspěch české boxerské diplomacie

A když už jsme u AIBA, tak přidejme ještě jednu novinku. Hlavní amatérská boxerská federace na svém posledním zasedání volila nové členy do svých výborů, mnohdy nových. A prosadila se také česká diplomacie. Špičková rozhodčí Terezie Krejbychová se stala členkou Výboru pro výzkum a inovace, prezident české asociace ČBA Svatopluk Žáček pak Výboru šampionů a veteránů.

Keith Thurman touží po Errolu Spencem Jr.

„Myslím, že na to fanoušci čekali už hodně dlouho. Bojoval s lidmi, se kterými se utkal já, ale ještě nebojoval se mnou. Myslím, že je načase to změnit,“ pronesl před pár dny Američan Keith Thurman (29-1, 22 KO), který naposledy boxoval v červenci roku 2019, kdy překvapivě nestačil na legendárního Filipínce Mannyho Pacquiaa (62-7-2, 39 KO). Řeč byla o Errolu Spencem Jr (27-0, 21 KO) a dle zákulisních zpráv by se mu tužby mohly vyplnit.

Pacquiao jedná se Spencem

Především pro to, že aktuálně jsou na bodu mrazu vztahy mezi Spencem a druhým neporaženým šampionem velterové váhy Terecem Crawfordem (37-0, 28 KO). Toho to ale nemusí mrzet, dle informací ESPN je totiž nakonec blízko dohodě právě s letos v prosinci již třiačtyřicetiletým filipínským senátorem. Co si budeme povídat, tohle nejsou vůbec špatné vyhlídky.

Ryan Garcia a Javier Fortuna souhlasí se vzájemným soubojem

Svět boxu dostane v létě hodně zajímavý souboj. V ringu se potkají Američan Ryan Garcia (21-0, 18 KO), prozatímní šampion WBC v lehké váze a Dominikánec Javier Fortuna (36-2-1, 25 KO), který se od prohry s Robertem Easterem Jr. v roce 2018 prezentuje jedním dominantním, a hlavně sebevědomým triumfem za druhým.

„Bude to maximálně na tři kola, tak to mám nastavené v hlavě,“ ukázal pro Boxingscene.com mladý Američan, že smýšlí hodně podobně. A my se tak máme nač těšit, tady bude testosteron doslova stříkat. Přesný termín bude teprve DAZN a Golden Boy Boxing oznámen.

Bradley: De la Hoya mě překvapil, ale má šanci uspět

Momentálně nesmírně ceněný expert Tim Bradley okomentoval nečekaný comeback Oscara de la Hoyi. „Překvapení, velké. Myslím, že si ale uvědomuje, že dneska je svět trochu jiný, ale měl by tomu rozumět, má zkušenosti, jméno, je promotérem. Myslím, že i v 48 letech má Oscar levý hák, který je schopný uspat buvola, má šance uspět,“ nechal se slyšet muž, který ukončil kariéru v roce 2014 po druhé pohře s Mannym Pacquaiem.

Roy Jones: Rád se s Oscarem utkám

A nouzi o soupeře rozhodně olympijský vítěz z Barcelony 1992 nemá, přestože hvězdný Kazach Gennadij Golovkin o něj nestojí. Další veterán, už dvaapadesátiletý Roy Jones Jr. (66-9, 47 KO). „Mluvil jsem s Royem, cítí se skvěle a chtěl by se s ním utkat. Ví, že dříve byli od sebe moc daleko co se váhy týče, ale nyní je jiná chvíle, je to reálné,“ řekl za dvanáctinásobného mistra světa jeho trenér Alfy Smith.

Je ale otázkou, zda je to reálné. Jones se aktuálně věnuje spíše trenéřině, loni v listopadu měl v exhibici proti Miku Tysonovi okolo devadesáti kilogramů, De la Hoya se dokázal v posledních měsících dostat do parádní formy a rád by se vrátil maximálně ve střední, či super střední váze. To znamená, že by na sobě musel Jones řádně zapracovat, a navíc dostat profesionální licenci.

„Oba mají parádní a zničující levý hák, oba jsou legendy, bylo by to nesmírně zajímavé,“ stojí si ovšem na svém Smith. Je pravda, že duel by to byl zajímavý i z toho ohledu, že na konci 90. let byli právě oni nejlepšími boxery světa napříč vahami. Televize HBO ale dávala ohledně televizního vysílání přednost De la Hoyovi, což Jones nenesl úplně dobře.

Hearn: Vítěz souboje Parker vs. Chisora by se mohl utkat s vítězem Usyk vs. Joyce

Přestože zápas mezi Alexandrem Usykem (18-0, 13 KO) a Joem Joycem (12-0, 11 KO) o prozatímní titul WBO v těžké váze stále není podepsán, promotér prvně jmenovaného už má pro vítěze připravený plán. A ten dává více než smysl s ohledem na skutečnost, že chce klid pro dvojzápas Anthony Joshua – Tyson Fury.

„Pokud se podíváte na žebříček WBO, je Parker (28-2, 21 KO) hodně vysoko, stejně jako Chisora (32-10, 23 KO). Myslím, že vítěz jejich zápasu (dojde k němu 1. května) půjde na pozici číslo 2, tedy hned za Usyka. A pokud ten si to rozdá s Joycem o prozatímní či volný titul, je jasné, kdo bude další v řadě,“ řekl šéf stáje Matchroom Boxing.

Charlo: Andrade se mnou nevydrží ani šest kol

Před sedmi lety se mohli utkat ještě v lehké střední váze Jermell Charlo a Demetrius Andrade, ze zápasu ale sešlo. Druhý jmenovaný po pásu v této váze získal titul WBO také ve váze střední, kde je aktuálně šampionem WBC také dvojče Jermella – Jermall. Ten by neměl problém si dát s krajanem sjednocující souboj, jeho výsledek ale vidí více než jasně.

„Nikdy s námi nechtěl bojovat, jen kecá a dělá ramena. Nikdo ho pořádně nezná, s kým dobrým on vlastně boxoval? Koho baví? Je to jen klaun. Ale ok, jestli chce, rád mu napráskám. Slibuji vám, že pokud se potkáme v ringu, nevydrží ani pět, šest kol,“ pronesl v jednom z podcastů neporažený z dvojice boxerských bratří.

Dlužno dodat, že si bude muset tak, jako tak počkat. Třiatřicetiletého bijce přezdívaného „Boo Boo“ čeká už za necelé dva týdny souboj s Liamem Williamsem (23-2-1, 18 KO).

Hearn chce pro Whyteho buď Wildera, nebo Ruize

Jasné plány má s Dillianem Whytem (28-2, 19 KO) po jeho výhře nad Alexandrem Povětkinem (36-3-1, 25 KO) promotér Eddie Hearn. „Ani jeden z nich není světovým šampionem (Whyte má pás prozatímního mistra světa), takže nelze pevně stanovit rozdělení financí mezi tyto dva boxery. Ale chceme ten zápas. Těžká váha je s Wilderem daleko zajímavější a působivější,“ řekl Hearn pro jeden z podcastů.

Pokud by nevyšly tyto námluvy, ostatně Wilder od prohry s Tysonem Furym loni v únoru příliš chutě na návrat do ringu nejeví, pak jsou tu další dvě možnosti – duel s Andym Ruizem Jr. (33-2, 22 KO), kterého čeká 1. května střet s Chrisem Arreolou (38-6-1, 33 KO), nebo s Trevorem Bryanem (21-0, 15 KO). Ve druhém případě by to ale pro něj znamenalo vstoupit do jednání s kontroverzním promotérským veteránem Donem Kingem.

Conor Benn: Dejte mi Amira Khana, Kella Brooka či Joshe Kellyho

Až v sobotu vstoupí Conor Benn (17-0, 11 KO) do ringu proti zkušenému Samuelu Vargasovi (31-6-2, 14 KO), přesto už hledí dopředu, což se v minulosti ne vždy vyplatilo. Syn slavného otce by si rád po této zkušenosti zaboxoval s některým ze svých ostrovních rivalů ve velterové váze.

„Je to zkušený bojovník, má srdce, odvahu, je tvrdý a nebezpečný. Nebude to snadný duel, ostatně trápil před třemi lety i Amira Khana. Vím, že mě nečeká snadný boj, ale věřím ve své schopnosti. A až tento duel vyhraji, chci právě Amira (34-5, 21 KO), Kella Brooka (39-3, 27 KO), nebo Joshe Kellyho (10-1-1, 6 KO),“ vyjmenoval Benn potenciální další soupeře.

Uvidíme, zda se mu přání v případě triumfu vyplní. Vlastně ve stejnou dobu, jako Benn pronesl tato slova, citoval Boxingscene.com „Krále Amira“, který se opět po měsících vrátil k případnému několikrát odloženému a neuskutečněnému střetu právě s Brookem. Je ale pravda, že zájem o tento souboj je stále menší a menší...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze