Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Nová váha je zde. Bude Bridgerweight ještě více tříštit už tak tituly deptaný box?

  • Napsal Antonín Vavrda

WBC a BridgerweightWBC a BridgerweightPRAHA – Tak trochu v tichosti posvětila federace WBC na začátku prosince novou váhovou divizi – bridgerweight. Tu umístil samozvaný vládce boxu skrze organizace – Mauricio Sulajman – mezi těžkou a křížovou.

200 až 224 liber, respektive 90,72 až 101,6 kg. Toť váhové omezení nové divize, už osmnácté v profesionálním boxu. Zatím jen pod hlavičkou federace WBC, jedné ze dvou nástupnických původní NBA. Pod hlavičkou té, která se momentálně považuje – nejspíše právem – za tu vůbec nejsilnější ze všech.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Nápad to je na jednu honosný a dle reakcí mezi českými boxery i celkem povedený. Jenže myšlenky k němu vedoucí jsou vše, jen ne honosné.

Sulajman ji zakryl pod název, kterým chce vzdát hold Bridgeru Walkerovi, šestiletému chlapci, který loni zachránil svoji dvouletou sestru před napadením psem. A to i za cenu vlastních zranění v obličeji.

Zároveň naznačil, že je potřeba, protože lidé obecně rostou, a že se tak dělo již v minulosti. Posud má pravdu, v 19. století byla spodní hranice pro tehdejší nejtěžší váhu 76,2 kg (dnes super střední váha), posléze se v roce 1920 zvedla na 79,4 kg, v roce 1979 se posunula na 86,2 kg, aby do dnešní podoby – tedy 90,7 kg – přešla v roce 2003.

V té době také vznikla ona křížová divize, jelikož rozpětí mezi polotěžkou a těžkou vahou bylo třeba vyplnit. Což opět dávalo smysl, ostatně podobné rozložení funguje také v amatérském ringu, ostatně o jisté sjednocení tehdy také šlo. Jenže...

Momentálně jde už od 18. váhovou divizi, což znamená při počtu čtyř prestižních federací – WBC, WBA, IBF a WBO – hned 72 mistrovských pásů. Tedy pokud by do ní šli všichni zainteresovaní. Problém je, že i současných 68 možných šampionů především fanouškům a novinářům vadí. A to nemluvě o prozatímních či super šampionech (mají je WBC a WBC) či dokonce „Franchise champ“, tedy de facto nedotknutelného statusu WBC.

Ostatně i tím chce tato federace poškádlit okolí a získat zase trochu více moci. Je to vlastně totéž, jako Lineální šampion alias The Ring Magazine, tedy mistrovský status, který se uděluje a který by měl určovat takzvané „absolutního šampiona“ dané váhy. To, co si ostatně všichni přejí.

Ne tak federace. Proč? Protože za každý titul vybírají federace sankční poplatky, které jsou 3 procenta z hodnoty pásu, případně je stanovena vždy minimální částka, kterou musí zájemci zaplatit. Toť hlavní důvod nového nesmyslu, do kterého se ale už stihlo přihlásit na 20 boxerů oslovených z křížové, případně těžké váhy.

On ostatně pokulhává i ten další Sulajmanův důvod – tedy onen přirozený růst lidstva. A nefér podmínky pro ty menší boxery v těžké váze. Tak nějak zapomíná na skutečnost, že i jeho titul v těžké váze deset zápasů držel borec, který jej třikrát obhájil s vahou pod 100 kilogramů, dokonce dvakrát i pod 97,5 kilogramů a přišel o něj paradoxně až tehdy, kdy vážil v kariéře nejvíce – 104,8 kg.

Stejně tak dokázal výrazně těžší protivníky porážet David Haye (také on následně dvakrát prohrál s boxerem lehčím), kandidát na K.O. roku – Alexander Povětkin při srpnovém střetu s Dillianem Whytem navážil o sedmnáct kilo méně, než soupeř, přesto jej dokázal „sestřelit“.

Ostatně možná i proto právě Wilder, nebo Michael Hunter či Alexander Usyk zhůvěřilost WBC odmítli. Díky čemuž je zde další problém – jen si vezměte skutečnost, že Usyk vyzve Furyho, zápas dostane, vyhraje a bude šampionem WBC v těžké váze, přestože ale váhově bude patřit do bridgerweight...

Mimochodem – jedničkou nové váhy WBC je jistý Kolumbijec Oscar Rivas (26-1, 18 KO). Bezesporu skvělý boxer, problém je, že naposledy boxoval v červenci 2019 a že jeho kariéru provázejí četná zranění. Dvojkou je jistý Belgičan Ryad Merhy (29-1, 24 KO), který nejdříve prohrál duel o titul WBA v křížové váze, aby se následně stal prozatímním šampionem této federace po výhře nad maďarským veteránem Imrem Szellem (24-1, 16 KO). Ten je ostatně v ratingu nové divize na 17. pozici.

Aby toho nebylo málo, čtyřkou je Rus Dmitrij Kudrjašov (24-3, 23 KO), který předloni v prosinci kontroverzně porazil na body našeho Václava Pejsara (15-10, 13 KO). Vlastně jediným, kdo v ratingu stojí za řeč, je trojka – Jihoafričan Kevin Lerena (26-1, 13 KO), pro změnu přemožitel současné české jedničky Vasila Ducára (9-3-1, 8 KO).

Přesto už je tu první výzva. „Dejte mi Rivase. Jsem připraven. A chci bojovat o pás mistra světa, je to jen další standardní těžká váha, nic speciálního. Je mým snem vyhrát pás WBC,“ nechal se před Silvestrem (asi už v náladě) slyšet jistý Robert Simms (10-3, 3 KO). Že ho neznáte? Nedivte se, jde o šestatřicetiletého bijce ze Saginawy, který před čtyřmi lety prohrál třeba i s Craigem Lewisem, naposledy boxoval předloni v říjnu, přesto je v ratingu nové váhy číslem 20...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze