Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Kámoš Usyk, pak přítel Joshua. Chisora řadí Ukrajince výše než Furyho, Hayeho i Klička

  • Napsal Antonín Vavrda

AJ a ChisoraAJ a ChisoraLONDÝN – Britský rebel Derek Chisora (32-9, 23 KO) má před sebou dle vlastních slov největší výzvu své profesionální kariéry. Jmenuje se Alexander Usyk (17-0, 13 KO), se kterým se utká v londýnském Wembley už v sobotu 31. října. Galavečer bude od 20:00 hodin vysílat stanice Sport 1.

Už 41 profesionálních duelů má na svém kontě muž, který se narodil v Mbare v Zimbabwe, ale jeho rodina se následně usídlila v britské metropoli. Řada z nich nabídla zklamání z výkonu ranaře, který si momentálně nechává přezdívat „War“, daleko více jich ale bavilo a řadí se mezi to nejlepší v posledních deseti letech v těžké váze.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Přesto už šestatřicetiletý bijec tvrdí, že právě nyní má před sebou největší výzvu kariéry. „Myslím, že Usyk je číslem jedna ze všech bojovníků, kterým jsem v kariéře čelil. Proč? Protože přináší do ringu hbitost, pohyb, skvěle vybírá svůj úderový arzenál, je těžké se k němu dostat a volit sparingpartnery,“ vysvětlil pro ESPN Chisora své pohnutky.

Jen pro informaci – ve své dlouhé, už téměř patnáctileté profesionální kariéře se dvakrát utkat s krajanem Tysonem Furym (dvakrát prohrál), s dalším Britem Davidem Hayem, taktéž ostrovním rivalem Dillianem Whytem (opět dvakrát), či Ukrajincem Vitalijem Kličkem.

Se všemi těmito jmény prohrál, zajímavostí budiž, že tři prohry před limitem, které mu v rekordu svítí, zapsal vždy s krajany. Další zajímavostí pak je skutečnost, že jeden z jeho přemožitelů – Haye – je momentálně jeho manažerem a občasným trenérem a sparingem, další – Kličko – je spolumanažerem sobotního rivala.

A určitě je možné zmínit ještě další skutečnost: s Whytem si i nyní nemohou příliš přijít na jméno, naopak s Furym a především Hayem ho pojí přátelství. Podobně jako s dalším Britem Davidem Pricem, kterého naopak porazil. A stejně jako s Usykem či dalším ostrovním bijcem – Anthonym Joshuou.

„Jsme dobří přátelé, ano,“ přiznal v zákulisí obecně velmi oblíbený britský rebel vzájemný vztah s Joshuou, se kterým ho pojí mimo jiné jejich vazby na černý kontinent, odkud pochází jejich předci (jak bylo zmíněno, Chisora se v Africe i narodil). Oba muži se znají už více než deset let, tedy od doby, kdy se AJ poprvé objevil v londýnském Finchley ABC.

„Trénovali jsme spolu v Sheffieldu, kde jsem ho loni pomáhal připravit na odvetu s Ruizem. Pamatuji si ho coby mladíka ještě z doby, kdy jej trénoval v amatérech Sean Murphy. Sice byl mladý, neotesaný, nevybroušený, ale rychle se učil, dělal velké pokroky,“ pokračoval Chisora, amatérský mistr Anglie v supertíze 2006, směrem k šampionovi WBO (a také WBA a IBF).

A proč je řeč o olympijském vítězi z Londýna 2012? V sobotu půjde o souboj mezi osmičkou ratingu WBO v těžké váze (Chisora) a povinným vyzývatelem (Usyk), který tento status získal coby šampion této organizace v křížové váze přecházející o divizi výše (v pravidlech zakotvená záležitost WBO u změny váhy šampiona, občas podobný krok učiní i další z top čtyř federací).

Očekávané vítězství Usyka by na jeho pozici a sledování AJ, který ale má už de facto připravený další scénář zápasů – povinná obhajoba IBF proti Kubratu Pulevovi a v případě výhry dva střety s Furym – nic nezměnilo. Pokud by ale šokoval svět svým triumfem Chisora, mohl by jeho pozici převzít. A podruhé v kariéře si zaboxovat o titul mistra světa.

„Hele, nyní sleduji jen Usyka. Chci ho porazit, byť jsem papírový outsider. Pokud bych vyhrál a převzal jeho status, určitě bych chtěl zápas s AJ. I když by to bylo pro oba divné, to nepopírám. Ale je to byznys, sport. Prostě bychom na dobu zápasu byli rivalové, soupeři, abychom se po něm objali opět coby přátelé a šli dál,“ zakončil své povídání Chisora.

Boxerský svět v letošním covidovém roce 2020 už pár překvapení zaznamenal. Naposledy na úkor Usykova kamaráda Vasyla Lomačenka. Přijde v sobotu další?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze