Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Měl sudí akceptovat ručník? Strašná blbost, zuří Kraj. Co Konečný či Hlavačka?

  • Napsal Antonín Vavrda

Česko-slovenská scéna a GrayČesko-slovenská scéna a GrayPRAHA – Je to týden, co zkušený ringový rozhodčí Steve Gray rozvířil „klidné“ hladiny boxerského světa tím, že v desátém kole vyhodil z ringu ručník, který tam zamířil z rohu Lewise Ritsona (21-2, 12 KO) po prvním počítání eliminačního duelu IBF v lehké velterové váze s Jeremiasem Nicolasem Poncem (28-0, 18 KO). Co se od té doby změnilo? A jednal správně?

Předně je třeba říct: Rodák z Fleetwoodu už včera v Sheffieldu byl na akci Dennise Hobsona a Fightzone na bodech u dvanáctikolového souboje Roseondo Hugo Guarneros – Tommy Frank. Nechyboval, působil jistě. S ohledem na skutečně, že šlo opět o duel pod hlavičkou Britské boxerské federace (BBBofC) a IBF, ani jedna z těchto organizací ho nevyšetřuje. Nesáhla k pozastavení licence.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Dlužno dodat, že správně. Pravidla totiž mluví jasně – vhozený ručník neznamená automaticky konec zápasu, ačkoliv to tak je všeobecně vnímáno. Důvod? „Trenéři jsou s boxerem celou dobu. V přípravě, poté v rohu, znají ho. V tomto případě byl navíc trenérem otec boxera. Nikdo nezná svého svěřence lépe než trenér. Takovou blbost jsem nikdy neviděl,“ kroutil hlavou nad rozhodnutím Graye i pravidlem Rudolf Kraj.

Stříbrný z olympiády 2000 a bronzový z MS 2003 je krom jiného – podnikatel, funkcionář – také trenérem. „Každý trenér tam je, aby chránil svého svěřence. A ringový by to měl akceptovat. To pravidlo je hrozné, nechápu to,“ pokračoval v ostrém tónu muž, který trénuje i svého stejnojmenného syna.

Jeho týmový parťák ze Sydney, profesionální mistr světa a také v současnosti trenér Lukáš Konečný volí trochu smířlivější tón. „To pravidlo bych ponechal, opravdu je minimum duelů, kdy rozhodčí tento fakt neakceptuje. Jak se ukazuje u Graye, riskuje především vlastní pověst, pokud pravidlo využije ze špatného důvodu. Musí si být svým jednáním, třeba si myslet, že chce trenér svého svěřence poškodit.“

Anebo někdo jiný, třeba fanoušek jednoho z boxerů, prostě kdokoliv, kdo se dostane do blízkosti ringu a vhodí do ringu ručník. Právě proto má většina známých světových i národních federací ve svých regulích skutečnost, že jediným, kdo může ukončit zápas je ringový rozhodčí. „Dokonce i lékař dává jen doporučení, ale finální rozhodnutí je hlavním rozhodčím,“ řekl Profiboxing.cz jeden z mezinárodních rozhodčích, který nechtěl být jmenován.

Stejně jako jeho další kolega (také chtěl zůstat v anonymitě) ale potvrdil, že pokud vidí, že ručník letí z rohu boxera, který je v problémech, nemá důvod toto rozhodnutí neakceptovat. „Právě proto se před zápasem ptám, kdo je v rohu hlavním sekundantem, abych měl v takový moment jasno. Rozhodčí má sice hlavní slovo, právě proto by ale měl v první řadě používat zdravý rozum,“ dodává.

„Já tomu pravidlu moc nerozumím, trenéři vědí, v jakém je boxer stavu, komunikují s ním o přestávce, znají ho. Dle mého to jde proti zdraví boxera, slova Graye (po zápase se rohu Ritsona omluvil), že si myslel, že zmatkovali a že šlo o údery na spodek, jsou výmluvy. Ten kluk byl bitý, měl to ukončit,“ přidal se na stranu kritiků jednoho z nejlepších ostrovních profesionálních rozhodčích i Pavol Hlavačka.

Ten je šéftrenérem slovenské reprezentace, jehož svěřenec Andrej Csemez se před dvěma týdny kvalifikoval na olympijské hry do Tokia. Zažije tam podobnou situaci? Také AIBA má totiž ve svých směrnicích, že zápas před limitem končí pouze ringový lékař (pokud teda nedojde na provinění rohu boxera a k diskvalifikaci).

Zdá se ale, že Gray svým nečekaným rozhodnutím (jediný podobný případ v posledních padesáti letech ve větších zápasech zaznamenali v roce 1987 v Buenos Aires v zápase vítězného Marcela Dominga Di Croceho s Antoniem Fernandaem Da Costou v zápase velterové váhy) nakonec jen ukázal na to, jak silné může být obecné povědomí, které může zastínit skutečnost popsanou v regulích či zákonech.

Ostatně jak řekl i sám promotér večera, mocný Eddie Hearn: „Bylo to hodně bizarní, něco takového jsem nikdy neviděl. Nejsem si jistý, zda by měl mít rozhodčí takovou odpovědnost. Na druhou stranu v 99 případech ze 100 vhozený ručník akceptují. Ostatně bavíme se o sportu, který nám dnes a denně ukazuje, jak nebezpečný může být, když na to někdo zapomene.“

Nebo, když někdo nepoužije „zdravý rozum“...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze