Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Mayweather, Kličko, Cotto, Ward a Toney. Pět nováčků pro výběr do Síně slávy boxu

  • Napsal Antonín Vavrda

Nabito je letos na seznamu kandidátů pro Síň slávy boxuNabito je letos na seznamu kandidátů pro Síň slávy boxuPRAHA – Hodně silnou konkurenci dostalo dalších 37 jmen, ze kterých budou do 31. října členové Americké asociace boxerských novinářů a historiků (zhruba 200 lidí) vybírat nové zástupce v Mezinárodní boxerské síni sláva Canastotě. Do výběru se totiž zařadila pětice Floyd Mayweather Jr. (50-0, 27 KO), André Ward (32-0, 16 KO), Vladimir Kličko (64-5, 53 KO), Miguel Cotto (41-6, 33 KO) a James Toney (77-10-3, 47 KO).

Pravidla v této kategorii (ještě se vyhlašují legendy, ženy, trenéři, lidé s přesahem, kteří přispěli k šíření dobrého boxerského jména) jsou následující: hlasující mohou vybrat až pět jmen, bojovníci na prvních třech místech budou vybráni, stejně jako ti, kteří dostanou alespoň 80 procent celkového počtu hlasů.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Zmíněná pětice je momentálně velkým favoritem na to, aby se 13. června sešla při 31. slavnostním ceremoniálu uvedení do Síně slávy (probíhá celý víkend) spolu s těmi, kteří do ní měli být uvedeni letos. Jenže zasáhl koronavirus. Velkým konkurentem mohl být ještě Argentinec Sergio Gabriel Martinez (52-3-2, 29 KO), ten se ale v srpnu vrátil po šesti letech zpět do ringu a už má na začátek prosince naplánovaný další zápas, s Finem Jussim Koivulou (24-7-1, 9 KO).

Ale zpět k těm, kterým se i díky změně pravidel – snížení čekací doby z pěti na tři roky po konci aktivní kariéry – může dostat oné velké cti.

VYBRANÍ PRO UVEDENÍ DO SÍNĚ SLÁVY PRO ROK 2020:
Bernard Hopkins (USA, boxer)
Juan Manuel Marquez (Mexiko, boxer)
Shane Mosley (USA, boxer)
Christy Martinová (USA, boxerka)
Lucia Rijkerová (Nizozemí, boxerka)
Barbara Buttricková (V. Británie, boxer)
Frank Erne (Švýcarsko, legenda)
Paddy Ryan (V. Británie, legenda)
Kathy Duvaová (USA, promotérka)
Dan Goossen (USA, promotér)
Lou DiBella (USA, manažer)
Bernard Fernandez (USA, novinář)
Thomas Hauser (USA, novinář)

Floyd Mayweather odešel oficiálně do důchodu v srpnu 2017 kontroverzním oficiálním duelem proti Iru Conoru McGregorovi, díky čemuž překonal bilanci 49-0 legendárního Rockyho Marciana. Dlužno dodat, že skutečně regulérní derniéru zažil „The Money“ už o rok dříve, když s přehledem vybodoval krajana a kamaráda Andrého Berta. Pravdou ale je, že do mistr světa pěti vah, bronzový z OH 1996 a historicky nejbohatší boxer všech dob do výběru i Síně slávy patří.

Podobně úspěšný byl také jeho krajan André Ward, který odešel do ringu coby neporažený šampion polotěžké váhy poté, co dominoval také váze super střední. Ward, který je nyní respektovaným televizním expertem, získal respekt triumfem v turnaji Super Six World Boxing Classic a také zlatem na OH 2004. Dodnes je posledním americkým olympijským šampionem.

Stejného amatérského úspěchu (byť na nej jeho krajané už navázali) dosáhl také Ukrajinec Vladimir Kličko. Ten nahradil v reprezentaci pro Atlantu 1996 kvůli dopingu suspendovaného staršího bratra Vitalije a přivezl domů zlato v supertěžké váze. Následně se sice stal mistrem světa, ovšem po třetí prohře kariéry – v roce 2004 s Lamonem Brewsterem – to vypadalo, že nikdy nenaplní svůj potenciál do něj vložený.

Opak byl pravdou, dalších jedenáct let už Kličko hořkost porážky nepoznal, odboxoval nejvíce zápasů o titul mistra světa (29), osmnáctkrát v řadě alespoň jeden pás obhájil a mistrem světa byl nepřetržitě devět let, sedm měsíců a sedm dní, lepší byl v tomto ohledu v těžké váze pouze legendární Joe Louis.

Kompletní nominaceKompletní nominace

Také portorická legenda Miguel Cotto se objevil na olympiádě, jenže ta v Sydney mu nevyšla podobně jako nejúspěšnějšímu českému profíkovi Lukáši Konečnému. Mezi profíky si tuto skutečnost vyhradil měrou vrchovatou, a nejen pro to, že porazil tři své amatérské přemožitele včetně toho z OH 2000 – Uzbek Muhammada Abdullajeva.

Doma má tituly ve čtyřech vahách, jako jeden z mála boxoval proti Mannymu Pacquiaovi i Mayweatherovi, a byť v obou případech prohrál, zanechal pokaždé skvělý dojem. Celkově má z titulových bitev bilanci 20-6 (16 KO) včetně výhry nad v prvním vzájemném souboji nejspíše podvádějícím Mexičanem Antoniem Margaritem.

Pátým do party je nezdolný Američan James Toney, který v roce 2010 dostal šanci na UFC bojovat s ex-šampionem a legendou Randym Couturem. Ten proti němu využil svých vynikajících dovedností v řecko-římském zápase a duel ukončil za 78 vteřin.

Jinak ale Toney nikdy před limitem neprohrál. Co na tom, že šlo především o střední váhu, která ale končila kariéru ve váze těžké. V ní se ale nikdy mistrem světa nestal, byť titulový zápas s Johnem Ruizem vyhrál. Jenže následně byl suspendován za doping. O dva roky (2003) dříve pak v devíti kolech doslova rozebral hvězdného a respektovaného Evandera Holyfielda. Přes všechny své dovednosti a úspěchy tak je Toney „jen“ mistrem světa ve střední a super střední váze.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze