Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Legendy v Síni slávy: hned napoprvé budou přijati Mayweather, Vladimir Kličko i Ward

  • Napsal Antonín Vavrda

Noví členové Síně slávy boxuNoví členové Síně slávy boxuCANASTOTA – Hvězdná a elitní společnost světového boxu bude mít nové členy. Hodně zvučné členy. V nejkratším možném čase do Síně slávy světového boxu (IBHOF) míří Floyd Mayweather (50-0, 27 KO), Vladimir Kličko (64-5, 54 KO) a André Ward (32-0, 16 KO). Na „druhý pokus“ se dočká přijetí také legendární boxerka Laila Ali (24-0, 21 KO), dcera Muhammada Aliho.

Před dvěma lety IBHOF rozhodla o tom, že do Síně slávy může vstoupit boxer, který není aktivní minimálně tři roky (dříve to bylo pět). Právě pro to mohli už letos usilovat o vstup do vybrané společnosti Mayweather, Kličko a Ward. Všichni tři ukončili oficiálně kariéry v roce 2017.

DALŠÍ NOVINKY Z RUBRIKY LEGEND:

A všichni tři se do Síně slávy dostali hned na první dobrou. Na rozdíl od dalších dvou slavných noviců – Portoričana Miguela Cotta a Jamese Toneyho. V jejich kategorii se může dostat do Síně slávy vedle trojice prvních každý, kdo ze zhruba dvou stovek voličů z řad žurnalistů dostane více než 80 procent hlasů. Této dvojici se to nepovedlo.

„Je mi velkou ctí být uveden do Mezinárodní síně slávy hned v prvním kole a pro rok 2021. Během své kariéry jsem boxu věnoval vše, co jsem mohl a nyní toto vnímám ve vší pokoře jako ocenění své práce. Těším se, až se v červnu 2021 zúčastním ceremoniálu uvedení do Síně slávy po boku dalších členů tohoto roku,“ uvedl v prohlášení Mayweather, který se tak stane prvním členem velkého rodinného klanu uvedeným mezi tuto elitu.

A také členů za rok 2020, z pochopitelných důvodů byl totiž letošní červnový víkendový ceremoniál zrušen a posunut do příštího roku. Mayweather se tak projede městě a potká na pódiu i se svými soupeři – Shanem Mosleym a Juanem Manuelem Marquezem. Chybět by neměli ani Bernard Hopkins, Christy Martinová, Lucia Rijkerková, Barbara Buttricková, Frank Erne, Paddy Ryan, Lou DiBella, Kathy Duvaová, Dan Goosen, Bernard Fernandez a Thomas Hauser.

Samozřejmě i letošní vybraní. „Jedna kapitola mého života je tímto definitivně uzavřena,“ reagoval kromě díky a jmenovitými gratulacemi všem ostatním na zvolení André Ward, neporažený to šampion střední a super střední váhy, který je momentálně komentátorem a ceněným expertem ESPN. A také je stále i posledním americkým olympijským šampionem, když v roce 2004 v Aténách ovládl polotěžkou váhu.

Za svým bratrem Vitalijem, nyní starostou Kyjeva, který byl vybrán v roce 2018, míří jeden z nejdominantnějších šampionů těžké váhy, Ukrajinec Vladimir Kličko. „Je mi velkou ctí být v Síni slávy. Jsem ohromen vášní a nadšením, jakým Canastota svoji práci vykonává. Všichni šampioni jsou vždy nesmírně poctěni, když jsou vybráni,“ poukázal bývalý šampion WBA, IBF a WBO na fakt, že na rozdíl od jiných výběrů (třeba v Česku od pana prezidenta) se IBHOF vyhýbají jakékoliv kontroverze.

Mezi ženami byla na druhý pokus vybrána Laia Ali, dcera to jedné z největších boxerských legend Muhammada Aliho. A také sama výtečná, neporažená bojovnice. „Je to pro mě obrovská čest. Tím, že byl do ní před lety uveden také můj otec, je tato pocta ještě výraznější. Tolik mě toho naučil v ringu i mimo něj. Box bude navždy mojí velkou láskou,“ pronesla dvaačtyřicetiletá žena, která letos koketovala s velkým návratem. Zatím k němu ale nedošlo a ani nejspíše nedojde.

Do Síně slávy ji doprovodí šampionka tří vah Ann Wolfeová (24-1, 16 KO) a dvě boxerské průkopnice, Marian Trimiarová (14-4, 5 KO), která boxovala v 70. a 80. letech minulého století a In Memoriam Jackie „The Female Ali“ Tonawandová. Ta oficiálně neodboxovala žádný duel, ale strávila řadu let neoficiálními souboji v garážích a podzemí.

V dalších kategoriích se dočkají uvedení Dr. Margaret Goodmanová (stojí za VADA, Nezávislou antidopingovou asociací pro bojové sporty), Davey Moore, Freddie Brown, Jackie McCoy a žurnalisté George Kimball a Jay Larkin. Vyjma Goodmanové všichni zbylí vstoupí do IBHOF posmrtně.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze