Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Kuriózní situace: lehké váhy v boxu a MMA jsou otevřené. Nahradí 'Orla' McGregor?

  • Napsal Antonín Vavrda

Nové talenty v boxuNové talenty v boxuPRAHA – Týden od sebe dělí zápasy Téofima Lopéze s Vasylem Lomačenkem a Chabiba Nurmagomedova s Justinem Gaethjem. Oba střety o krále lehkých vah (byť jde v reálu o jiné váhy) s sebou přinesly paradoxně nové pořádky.

Ač se to nezdá, oba souboje – přestože jde o jiné sporty – s sebou nesou hodně společného.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Šlo o rekordy ve sledovanosti a financích (u boxu v letošním, u UFC celkově). Výhru Lopéze nad Lomačenkem sledovalo na ESPN téměř 2,8 milionů diváků (nešlo o PPV), triumf Nurmagomedova nad Gaethjem měl opět na ESPN – ovšem skrze PPV – dle slov Whita větší dopad než dva roky starý duel ruského „Orla“ s irským bouřlivákem Conorem McGregorem (čísla ještě oficiální nejsou).

Lomačenko s Lopézem si rozdělili za duel přes 5,5 milionů dolarů, jejich rivalové z klece pak dle nepotvrzených zpráv 10,5 milionů dolarů (Nurmagomedov měl dostat 10 milionů, některé servery uvádějí 6 milionů, tři tradiční tři, zbytek pak Gaethje).

V obou případech šlo o zápasy v lehké váze, byť v boxu jde o divizi do 135 liber (61,2 kg), zatímco v MMA do 155 liber (70,3 kg). A oba nastavily nové pořádky. Lopéz nečekaně zastavil cestu Ukrajince za nesmrtelností a sjednocení váhy, Nurmagomedov po výhře oznámil konec kariéry a tím dal svůj pás všanc. A není nereálné, že tituly uvolní i třiadvacetiletý americký boxer, který plánuje posun o váhu výše.

Jaké možnosti se tímto otevírají?

V profesionálním boxu je tu spolu Lopézem trojice šampionů z horní řady úvodní koláže – Gervonta Davis (23-0, 22 KO), Devin Haney (24-0, 15 KO) a Ryan Garcia (20-0, 17 KO). Vedle těchto mladých pušek se nesmí zapomenout i na další.

Posledně jmenovaného prověří Brit Luke Campbell (20-3, 16 KO), který je svým stylem a zkušenostmi nebezpečný pro všechny. Po Davisovi poměří síly s dalším bývalým fenomenálním amatérem Juriorkisem Gamboou (30-3, 18 KO) pro změnu Haney.

¨Lehká váha v MMALehká váha v MMA

A na „Tank“, který si opatruje promotér Floyd Mayweather Jr., čeká Mexičan Leo Santa Cruz (37-1-1, 19 KO). Ten je sice přirozeně výrazně menší než americký talent, na druhou stranu, boxovat se bude v limitu super pérové váhy. Byť ve hře bude i pás WBA v lehké divizi a je více než jisté, že Davis po tomto duelu už v této váze zůstane.

Přičtěme k tomu veterány Lomačenka, Leeho Selbyho (28-2, 9 KO), Javiera Fortunu (35-2-1, 24 KO) či Jorgeho Linarese (47-5, 29 KO), či nevyzpytatelného a extravagantního krajana Lomačenka – Denise Berinčyka (14-0, 8 KO) – a máme se nač těšit.

A ve světě MMA, konkrétně království strýčka Dany (Whita), to vypadá podobně poutavě. Za odcházejícím „Orlem“ je našlapáno. Už nyní je vlastně téměř dotažená dohoda mezi Conorem McGregorem a Dustinem Poirierem, ze které by mohl vzejít hned nový šampion, pokud by jim White dal šanci bojovat o uvolněný pás.

Aby těch kuriozit nebylo málo, irský bijec touží po dalším boxerském mači a klidně se může stát, že by s pásem šampiona UFC vstoupil do boxerského ringu proti mistru světa WBA (Super) ve velteru Mannymu Pacquiaovi (62-7-2, 39 KO). V případě, že by vyhrál, dostala by diskuze o nejlepším bojovníkovi všech dob okamžitě nový rozměr...

Na čekané pak bude pochopitelně i sobotní poražený Justin Gaethje, který má dle vlastních slov stále jeden zápas před sebou (minimálně), je zde jeho poslední kořist Tony Ferguson, který měl pětkrát blízko střetu s Nurmagomedovem, ovšem osud jim jednoduše nepřál, je zde vždy nebezpečný Dan Hooker, nebo Michael Chandler. Ano, ten je sice nováčkem v UFC, ale pouze na papíře, jde o šampiona této váhy v Bellatoru.

Máme se tak i zde nač těšit. A nedej bože, kdyby se pro Nurmagomedova vrátil Kanaďan Georges St-Pierre, aby si kluci vyřešili dilema, kdo je minimálně nejlepší lehká váha v MMA všech dob...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze