Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Kovaljov áčkovým soupeřem nebyl, DAZN ustoupilo. Teď je ale Canelo tlačen ke zdi

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo AlvarezCanelo AlvarezPRAHA – O příštím víkendu měl na svátky ve svém rodném Mexiku opět bojovat v ringu Canelo Alvarez (53-1-2, 36 KO). Jenže jedna z největších hvězd světového boxu stále čeká, co bude dál. A dohoda je v nedohlednu...

Den nezávislosti Mexika měl oslavit završením trilogie s Kazachem Gennadijem Golovkinem (40-1-1, 35 KO). Taková byla únorová dohoda s Britem Billem Joem Saundersem (29-0, 14 KO). Květnový střet s levorukým bijcem z ostrovů a poté třetí střet s „GGG“.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Koronavirová pandemie vše zničila. A jeden z nejbohatších boxerů planety stále neví, kdy bude opět boxovat. Důvod? Zákulisní hry jeho promotéra Golden Boy Boxing v čele s Oscarem de la Hoyou a streamingovým gigantem DAZN.

Ten platí Alvarezovi 35 milionů dolarů za zápas, dalších pět milionů dolarů je vyhrazeno pro jeho soupeře. Celkově to činí přes 365 milionů dolarů na 11 zápasů a šest let. Toť dohoda z konce roku 2018 po druhém střetu s Golovkinem, který Mexičan kontroverzně vyhrál 2-0 na body.

Zatím z ní ukrojil tři dílky. Dílky, které nenaplnila očekávání plátce, tedy DAZN.

Rozehřívací duel s Britem Rockym Fieldingem byl de facto jen o zápis do historie a zisk pásu ve třetí váze. To se Alvarezovi povedlo, stejně jako následný triumf opět ve střední váze proti Danielu Jacobsovi a další historické okénko loni v listopadu, když přišel triumf na Rusem Sergejem Kovaljovem a titul ve čtvrté váhové divizi.

Ač se to může zdát podivné, ani jeden ze soupeřů nesplňoval požadavky streamingového gigantu vedeného výkonným ředitelem Johnem Skipperem a vlastněného miliardářem Lenem Blavatnikem na jméno tzv. „A/prémiové třídy“.

On jím není dle DAZN ani Saunders, či další aktuálně nabízený Brit Callum Smith (27-0, 19 KO), jenže díky oné doložce o završení trilogie s Golovkinem, s prvně jmenovaným společnost souhlasila. Koronavirus ale dohodu zhatil a obě strany jsou nyní na mrtvém bodu.

Canelo Alvarez a Oscar de la HoyaCanelo Alvarez a Oscar de la Hoya

Dle zámořských zdrojů mimo jiné také pro to, že nikdo vlastně pořádně neví, jak je smlouva koncipována. DAZN sice měla podepsat i Golovkina za 100 milionů dolarů na šest zápasů, jenže údajně jde pouze o slovní dohodu. Doložka o završení trilogie s „GGG“ ve smlouvě Alvareze dle Golde Boy také není, sám třicetiletý rodák z Guadalajary smlouvu dosud neviděl.

DAZN ale zuří za cílený výběr soupeřů ze strany Golden Boy. Chtějí velká jména, za která nasypala do jedné z největších postav boxu stovky milionů dolarů, ta ale nedostávají. A to je problém s ohledem na prodej PPV, ze kterého je živ.

Golden Boy pak oponuje, že je živ z prodeje vstupenek, což nyní není možné. A proto tratí také. DAZN zase tvrdí, že trilogie s Golovkinem zde už mohla být dávno a na vstupném by nikdo netratil. Mimochodem, trochu čísel.

Tehdy ještě HBO generovalo za #CaneloGGG1 a #CaneloGGG2 skvělých 1,3 a 1,1 prodaných PPV.

Golden Boy, které dostává od DAZN 17,5 milionů dolarů ročně na smluvních pět galavečerů (minimálně, maximálně pak 10) vyjma Alvareze, pak vydělalo na vstupném 27, potažmo 23,5 milionů dolarů.

Streamingový společnost podepsala Canela právě po druhém střetu s Golovkinem a s vědomím, že ten má za sebou celkem čtyři duely, které prodaly přes milion PPV (proti Mayweatherovi, dvakrát s GGG a proti Chavezovi Jr.). K tomu jeho střet s Miguelem Cottem generoval 900 tisíc PPV.

Takovými čísly se v jeho věku nemohl chlubit ani právě Mayweather. Mimochodem, doložka o odvetě s ním, pokud by se vrátil z důchodu, je v kontraktu DAZN – Alvarez údajně také.

Canelo vs. KovaljovCanelo vs. Kovaljov

A byť Blavatnikova „hračka“ čísla z prodeje PPV (předplatitelů) nezveřejňuje, zmíněná trojice zápasů se spíše pohybovala okolo 300 tisíc shlédnutí. Což s ohledem na čísla týkající se Jacobse a Kovaljova z jejich předchozích PPV soubojů není ničím překvapivým (Fielding nikdy na placeném kanále neboxoval).

Jacobsův souboj s GGG v roce 2017 zakoupilo u HBO zhruba 200 tisíc fanoušků, dva střetu ruského „Krushera“ s Andrém Wardem dohromady shlédlo na placeném kanálu této televize 350 tisíc příznivců.

Dle těchto kritérií lze rozčarování DAZN chápat. I skutečnost, že nyní nabízí hvězdnému Mexičanovi polovinu jeho garantované gáže, tedy 17,5 milionů dolarů. Na to ale Canelo pochopitelně přistoupit nechce, jeho argumenty jsou zřejmé – není jeho vina, co se ve světě stalo. A on chce to, co mu bylo slíbeno. A na co má nárok.

Stále více se ukazuje, že u DAZN při vstupu do světa boxu převládlo nadšení nováčků před strategicky promyšlenou misí. A že se jim přeplácení ostatních bez záruk, což je navíc ve světě boxu extrémně obtížné, může hrubě nevyplatit.

Al Haymon před lety do svého projektu Premier Boxing Champions (PBC) skrze své investory nasypal za 24 měsíců půl miliardy dolarů. Málem ho to položilo, až brutální změna finanční strategie pomohla udržet PBC ve hře. DAZN pustilo žilou při startu toho svého ještě daleko více, okolo dvou miliard dolarů.

Jak dopadnou oni? A uvidíme dříve Alvareze v boxerském ringu, nebo v soudní síni?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze