Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Konec historické spolupráce. Parker skončil s Barrym, míří ke spolupráci s Adesanyou

  • Napsal Antonín Vavrda

Parker a BarryParker a BarryPRAHA – Stále teprve devětadvacetiletý Joseph Parker (28-2, 21 KO) bude hledat nového trenéra. Dle NZ Herald se v tomto týdnu domluvil na ukončení spolupráce se svým dlouholetým trenérem Kevinem Barrym. Dle prvních zpráv se oba rozcházejí po vzájemné dohodě a v dobrém.

Nic není věčné. Ani spojení „otce se synem“ v boxerském ringu. Přesvědčili se o tom v poslední pětiletce Gennadij Golovkin, Sergej Kovaljov i Andy Ruiz Jr. Nyní se k nim přidal také Joseph Parker, přestože v tomto případě by neměl být rozchod tak bouřlivý jako u zmíněných šampionů.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Nebo jako v případě Kevina Barryho a Davida Tuy, který je mimochodem vzdáleným Parkerovým příbuzným. Ten v 90. letech a na začátku tisíciletí sahal po světovém titulu v těžké váze. Jako první Novozélanďan v historii. Jako první Samojec.

S Barrym se rozešel ve zlém, oba se následně potkávali u soudů. Dá se říct, že dnes jednašedesátiletý bývalý kvalitní amatérský boxer – bronzový z Her Commonwealthu 1982 a stříbrný z olympijských her v Los Angeles 1984 – se právě v Parkerovi znovu našel.

Bijec s 66 amatérskými zápasy, který měl doma především juniorské medaile, na seniorské úrovni jej vždy zastavil rival jménem Junior Fa, se dal s Barrym dohromady po svém pátém profesionálním duelu v roce 2013, když debutoval proti krajanovi Bricem Ritanim Coem v zámoří.

Když o měsíc později jednadvacetiletý talent nastupoval proti jihoafrickému veteránovi Fransi Bothovi, už měl v rohu Barryho. „Bylo to pro ně skoro až pokrevní pouto,“ píše NZ Herald o následné osmileté spolupráci dvou zástupců ze země „kiwi“.

Barry a Parker trénujíBarry a Parker trénují

Ta měla dosavadní vrchol v letech 2016 až 2018. Nejprve ten pozitivní. Promotér Bob Arum šikovně využil situace kolem problémového Tysona Furyho (kterého nyní zastupuje a obdivuje), který postupně po výhře nad Vladimirem Kličkem přišel o všechny své pásy. V prosinci roku 2016 dostal svého tehdejšího oblíbence Andyho Ruize Jr. do první titulové bitvy. Proti němu postavil Parkera, na kterého měl reference právě od Barryho.

Souboj se uskutečnil v Aucklandu a Parker jej i díky domácímu prostředí těsně a sporně vyhrál 2-0 na body. Jako první bijec své země se stal mistrem světa v těžké váze, Ruiz si na podobný okamžik musel počkat ještě dalších dva a půl roku.

Parker poté pás dvakrát obhájil, nejdříve doma proti průměrnému Rumunovi Razvanu Cojanovi (byl náhradníkem), aby následně v září 2017 opět těsně a lehce kontroverzně porazil Hughieho Furyho. Po jednom Britovi s bilancí 20-0 na něj čekal další se stejnou – Anthony Joshua. A zde už narazil, stejně jako o čtyři měsíce později proti dalšímu ostrovními bijci Dillianu Whytemu, který jej dokonce jako vůbec první dokázal poslat k zemi (2x).

Následovala ale čtyři vítězství, včetně toho posledního, týden starého proti Junioru Fa, se kterým si tak vylepšil celkovou bilanci na 3-2. „Bez Kevina bych dneska nebyl tam, kde jsem. Společně jsme se dostali až na samotný vrchol. Kevin byl se mnou na každém kroku a vedl můj postup v ringu i mimo něj. Je pro mě opravdu smutné oznámit, že se naše cesty musí rozdělit. Ale nastal ten správný čas,“ pronesl ve čtvrtek bijec, který je celkem šikovným umělcem, především klavíristou a zpěvákem.

„Jsem nesmírně hrdý na to, že jsem pomohl získat pro Nový Zéland a Samou titul mistra světa v těžké váze. Byla to úžasná cesta. S Joem i celým týmem. Ale všechny cesty jednou končí a nastal ten správný čas na to, abychom se oba vydaly svými směry,“ přidal se Barry. Proč tedy onen smutek z rozchodu? Proč k němu dochází?

Dle všeho je hlavním důvodem cestování, které se v současné době ještě ztížilo. Barry je sice novozélandský rodák, svůj trenérský kumšt zdokonaluje v zámoří, v Las Vegas. Tam má také celou svoji rodinu, své další svěřence. Parker je ale hrdým Samojcem, celá jeho velká rodina žije doma v Aucklandu, kde spolu s manželkou Laine vychovává tři dcerky.

Oba muže tak vyčerpávalo neustále cestování, které se mohlo také (krom stylu) podepsat na častých zranění Parkera, který má opakovaně operované oba lokty. „Nemohu tu zůstat déle, jsem tu pět měsíců, daleko od své rodiny, svých dalších bojovníků. Letos mám v akci další tři kluky, kteří budou boxovat o tituly mistra světa,“ vysvětlil za oba Barry, který se s Parkerem tentokrát na jeho vypořádání s domácím rivalem připravoval právě na Novém Zélandu, nikoliv v Las Vegas.

„Je to přirozený vývoj, který ještě urychlil koronavirus. Nic to ale nemění na tom, že jde o jedno z nejúspěšnějších spojení v historii novozélandského sportu a že je Barry už nyní jasně nejlepším boxerským trenérem této země, která je na něj nesmírně hrdá,“ dodal David Higgins, spolumanažer Parkera. Ten už údajně pro něj domlouvá s obchodním partnerem Eddiem Hearnem májový střet s Dereckem Chisorou, se kterým se měl utkat už loni na jaře.

A s jakým koučem do něj vstoupí? Podle novozélandských médií s hodně kuriózním. Parker se nedávno spřátelil se šampionem střední váhy UFC Israelem Adesanyou, kterého čeká o víkendu souboj proti šampionovi polotěžké váhy Janku Blachowiczovi.

Neporažený nigerijský rodák je sice kamarádem a sparingpartnerem Juniora Fa, jemuž i během vzájemného střetu s Parkerem fandil, dle všeho se ale oba bývalí rivalové z amatérského ringu stihli sblížit ještě před dvanáctikolovým setkáním mezi šestnácti provazy a v dalších kariérách by mohli pokračovat bok po boku. Tak jako v minulosti spolupracoval ex-mistr světa s jiným čahounem – Izu Ugonohem...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze