Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Kinahan se brání: Novinářům nevyhrožuji, mé peníze jsou čisté, stejně jako úmysly

  • Napsal Antonín Vavrda

Daniel KinahanDaniel KinahanPRAHA – Pondělní dokument BBC o zapojení kontroverzního Daniela Kinahana do boxerského světa pořádně rozvířil relativně poklidné vody. Mimo jiné donutil i samotného třiačtyřicetiletého Ira vydat hodně dlouhé prohlášení.

Po odvysílání dokumentu, o kterém jsme vás informovali, se za Kinahana postavili mimo jiné také Amir Khan či Billy Joe Saunders. Prvně jmenovaný se nechal slyšet, že „Kinahan je jedním z nejlepších lidí v boxu, které kdy potkal. Potřebujeme lidi jako je on, abychom náš sport udrželi nad vodou,“ nechal se slyšet oblíbený „King Khan“.

VÍCE K TÉMATU:

Dlužno dodat, že právě nejmladší britský medailista z olympijských her má hodně blízko do arabských zemí, kam se mimo jiné nyní Kinahan uklidil. Proč? Aby se vyhnul stíhání v Evropě, kde je na něj vydán zatykač. Stejně tak je třeba připomenout, že tento „milý člověk“ stojí za střelbou na vážení před galavečerem v únoru 2016 v Dublinu. Právě on byl tehdy cílem konkurenčního drogového kartelu Garyho Hutche.

„Snažil jsem se ze všech sil ignorovat obvinění proti své osobě. Věnoval jsem práci v boxu více než patnáct let. Začal jsem od píky a postupně se vypracoval. A nyní mohu s hrdostí říct, že jsem pomohl uspořádat více než dvanáct bojů o světový titul,“ začal svoji obhajobu v prohlášení muž, kterému loni na podzim poděkoval Tyson Fury za pomoc s dohodou o dvojzápase s Anthonym Joshuou.

„Jsem Ir, narodil jsem se v Dublinu, vyrůstal jsem v zanedbané oblasti s velkou mírou chudoby a z toho pramenící kriminality. Od lidí z těchto částí se nečeká nic víc, než že budou sloužit lidem střední a vyšší třídy. Box je sportem dělnické třídy, měl jsem pro něj lásku a vášeň celý život. Miluji boxerský sport a nelíbilo se mi, jak se v něm obchoduje. Mnoho boxerů pochází z podobného prostředí jako já,“ naznačil, že jeho přístup je naopak ten správný.

Dlužno dodat, že ačkoliv lidé, se kterými obchoduje tvrdí, že na čem se domluví, to platí, problém je, že pokud poukazuje na mafiánské praktiky v zákulisí boxu, pak jsou tu tací, například Barry McGuigan – promotér a také dříve mistr světa –, kteří tvrdí, že pokud není po jeho, pak jeho oponenti nemají klidné spaní. Nemluvě o přetahování boxerů pod MTK Global.

„Šel jsem do boxu proto, abych zajistil bojovníkům spravedlivou odměnu a skutečnost, že nebudou využíváni. To oni nasazují své životy a mým úkolem je zajistit, aby by byli po skončení kariéry finančně zajištění a také zdraví. Peníze do boxu vkládají fanoušci, sponzoři a televize, nikoliv já či další obchodníci (kéž by se tomu dalo věřit), kteří tak činí proto, aby viděli bojovníky v akci. Proto si boxeři zaslouží svůj spravedlivý podíl,“ zní dál v jeho statusu.

Nad těmito slovy by jistě někteří zamáčkli slzu, věřit ale tomu, že spoluzakladatel MTK Global a člověk se stamilionovým jměním nikdy neinvestoval do boxerského byznysu ani penny, může snad jen totální snílek.

Kinahan dále tvrdí, že informace o jeho kriminální činnosti jsou nepravdivé, že život si nikdy nezajistil „krvavými“ a drogovými penězi. Stejně jako neměl vyhrožovat reportérovi onoho dokumentu Panorama BBC, jak v něm bylo uvedeno prostřednictvím oficiálního prohlášení severoirské policie.

„Dovolte mi, abych se k tomuto nařčení vyjádřil. Plně respektuji kvalitní žurnalistiku. Pracoval jsem s řadou novinářů a jejich práce si nesmírně vážím. Vždy by měli pracovat tak, aby nebyli pod tlakem výhrůžek či obtěžování. Sám bych toto nikdy neudělal, nikdy jsem žádného neovlivňoval. Dlužno ale dodat, že dokument BBC Panorama prací seriózní žurnalistiky není,“ zaznělo od čtyřiatřicetiletého Ira, jehož peníze mají pocházet z rodinného drogového byznysu, který kdysi rozjel jeho otec.

Christy „Dapper Don“ Kinahan, jak zní jeho jméno, byl irskými soudy v minulosti shledán vinným z drogové činnosti. Právě ve chvíli, kdy skončil Kinahan senior za mřížemi, měli jeho podnik převzít synové Christy Jr. a Daniel. Také toto v dokumentu zaznělo.

„Jednalo se o řadu nepodložených obvinění. Bylo to nestydatě senzacechtivé, bez důkazů, analýzy. Produkce odmítla zveřejnit mé prohlášení, které jsem jim poskytl před zahájením programu. Tvrdí, že se mnou nemluvili, že jsem je odmítl, což ale není pravda,“ přidává Kinahan, který si stále stojí za tím, že není součástí žádného zločineckého gangu či spiknutí.

„Nikdy jsem nebyl usvědčen, odsouzen. Média mě spojují s kriminalitou, která se mě absolutně netýká. Nejsem účastníkem žádného soudního řízení, média to vědí, přesto to odmítají uznat. Nemám žádný záznam v trestním rejstříku kdekoliv na světě. Nikde. Lidé by si měli položit otázku: Pokud jsem udělal tolik věcí, ze kterých mám být obviněn, proč jsem nikdy nebyl zatčen? Proč existuje pouze proces v médiích, ale žádný trestní?“ rozohnil se.

Sečteno podtrženo, spokojený život v bohatství a coby poradce boxerů i jedné z arabských královských rodin nabyl Kinahan poctivou prací a vynalézavostí v drsných ulicích Dublinu. „Jsem požehnán úžasnou rodinou. Jsem požehnán pracovat v boxu na té nejvyšší úrovni a hodlám v tom i nadále pokračovat. Dělám tak v čisté a upřímné víře,“ potvrdil na závěr, že sice možná oficiálně při jednáním o zápase Fury vs. Joshua už nefiguruje, ale rozhodně se z boxu nestáhl...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze