Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Gigant DAZN II.: ruský miliardář, který dotuje zatím nevýdělečnou hračku Hearna

  • Napsal Martin Kopunec

Blavatnik se ženouBlavatnik se ženouPRAHA – Článek, který vznikal už v lednu tohoto roku, o streamingovém gigantu DAZN, který se před dvěma lety rozhodl ovládnout svět boxu, ale rychle přišel na to, jak těžký oříšek k rozlousknutí tento sport je. Toto je první část příběhu velké společnosti, která dělá hodně věcí dobře, ale možná ještě více špatně...

Bill King je hlavním redaktorem časopisu Sport Business Journal a během tří dekád se vypracoval na jednoho z velkých byznysových expertů ve světě sportu. Je více než schopen popsat detaily tohoto příběhu.

DALŠÍ NOVINKY K DAZN:

Takže co říká King o ekonomii a obchodním modelu společnosti DAZN ve Spojených státech?

„Zeptejte se vedení společnosti DAZN na čísla a nejvíc budou upřímní, když budou mlčet,” odpověděl King.

Finance společnosti jsou zahaleny velkým tajemstvím. Je to soukromá společnost a osvobozena od většiny požadavků na finanční výkaznictví. Zdá se, že v některých zemích se jí daří dobře, ale ve Spojených státech stále bojuje.

DAZN by měl být financován z velké části Lenem Blavatnikem, miliardářem narozeným na Ukrajině, který má britské i americké občanství, a podle indexu Bloomberg Billionaires má jmění v hodnotě přibližně 25 miliard amerických dolarů.

V září roku 2018 byla společnost Perform Group (kterou Blavatnik vedl) rozdělena na dvě divize (1) Skupina DAZN pro operace s obsahem pro spotřebitele; a (2) Provádět obsah pro sportovní datové služby mezi podniky.

Perform Content byl poté prodán Vista Equity Partners (v DAZN si ponechal malý majetkový podíl) ve snaze pomoci DAZN financovat získávání živých sportovních práv.

V dnešním online světě mají zákazníci obrovský výběr. V USA je Netflix, Amazon Prime, AppleTV, CBS All Access, YouTube TV, Hulu, Disney +, ESPN +, HBO Max (od roku 2020) a nespočet dalších. V souhrnu je DAZN jednou z mnoha streamingových služeb, které soupeří o dolary diváků. A fanoušci boxu se stávají více selektivními v tom, co sledují, natož co kupují. Nejde jen o investici 4,99 dolarů, 9,99 dolarů nebo 15,99 dolarů měsíčně. Je to investice času v době, v které máme více produktů, než je potřeba.

V tomto prostředí DAZN nezískává dostatek odběratelů. Jeho prodejní plán je jednoduchý: Pokud je fanoušek boxu ochoten utratit 79,95 dolarů za jeden boj s placením za zhlédnutí, měl by být ochoten utratit 19,99 dolarů za celý měsíc nebo ještě lépe 99,99 dolarů za celý rok u DAZN.

Jeden zdroj říká, že původní finanční model DAZN předpokládal, že do konce roku 2019 by mohla mít streamingová služba ve Spojených státech až 3,5 milionu odběratelů. Další věrohodný zdroj uvádí, že společnost DAZN má po celém světě zhruba osm milionů odběratelů a přibližně 800 000 z nich je ve Spojených státech.

Číslo 800 000 je ovšem menší, než počet prodaných placených přenosů HBO při zápase Canelo vs. Golovkin I. (1 300 000), Canelo vs. Golovkin II (1000 000), nebo Canelo vs. Cotto (900 000).

Mnoho lidí, kteří sledují stream videa prostě a jednoduše předplatí jejich službu na měsíc a poté ji nechají vypršet. Mnoho z nich se ptá: „Proč bychom měli platit celých 12 měsíců, když Canelo boxuje dvakrát do roka?”

DAZN zatím vysílal tři zápasy Canela Alvareze. První v prosinci 2018 proti Rockymu Fieldingovi, poté v květnu proti Danielu Jacobsovi a nakonec loni v prosinci proti Sergeji Kovaljovovi. Ze statistik vyplývá, že pouze 20 procent sledujících mělo předplaceno DAZN na celý rok.

Canelo pracuje pro DAZN skvěle. Stejně tak skvěle zafungovala odveta mezi Anthonym Joshuou a Andym Ruizem Jr., což byla zatím nejsledovanější show pod hlavičkou DAZN. Na druhém místě byl zápas Canela s Kovaljovem, poté Canelo proti Jocobsovi a Logan Paul a jeho střet s KSI.

Zde je nutno podotknout, že tři ze čtyř největších vysílání pro rok 2019 byla v posledních dvou měsících, což naznačuje, že společnost ukončila loňský rok s velkými čísly.

Jak na ně letos naváže? V roce toliko ovlivněném současnou krizí způsobenou pandemií nové koronaviru SARS-CoV-2.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze