Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dvojka WBO Dubois už chce Joshuu. Veterán Martinez je šestkou WBA ve střední váze

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua, Clarke a DuboisJoshua, Clarke a DuboisPRAHA – Další nepochopitelné kroky předvedly boxerské federace WBA a WBO, které podobnými záležitostmi rozhodně nešetří. Po předchozím víkendu poskočili v jejich žebříčcích Sergio Martinez (52-3-2, 29 KO) a Daniel Dubois (15-0, 14 KO).

Je třeba hned na úvod zmínit, že v obou případech jde o skvělé boxery. Skvělé boxery s jedním velkým ale. Možná i více ale...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Pětačtyřicetiletý Martinez, legenda světového boxu a jedna z nejlepších středních vah posledních tří dekád, se vrátil do ringu po šestileté odmlce od prohry s Portoričanem Miguelem Cottem. Po ní odešel do boxerského důchodu a začal se věnovat činnosti promotéra a manažera.

Obojí rodákovi z argentinského Quilmes na evropském kontinentu, konkrétně ve Španělsku, šlo velmi dobře. Jenže ho svrběly pěsti, „zázračně“ se uzdravila kolena, a tak se „Maravilla“ odhodlala pro návrat. Už před soubojem s průměrným rodákem z Gijonu Josem Miguelem Fandinem (15-7, 8 KO) mu federace WBA slíbila případnou cestu za světovým titulem.

Podmínkou Gilberta Mendozy byla vítězná šňůra. Jenže...

K zařazení rovnou na šesté místo ratingu této federace ve střední váze stačilo Martinezovi sedmikolové vítězství nad Fandinem. Co na tom, že bijec přezdívaný „Traumatolog“ je všechno, jen ne špičkový bijec. Byť – je pravda – že před třemi lety dokázal potrápit stříbrného z OH 2012, Brazilce Esquiva Falcaa (26-0, 18 KO).

Ten mimochodem ve finále Her v Londýně nestačil na jistého Japonce Rjotu Muratu (16-2, 13 KO), toho času regulérního šampiona WBA ve střední váze. Ano, toho samého Muratu, na kterého cílí také Martinez.

„Tohle je začátek něčeho velkého, mám v hlavě několik dalších zápasů, abych se mohl postavit Muratovi. Mám na čem pracovat. Od této chvíle je to otázka čtyř zápasů,“ pronesl po triumfu nad Fandinem odvážně ex-mistr světa WBC v této váze.

Mimochodem, první z této porce by rád stihl ještě na podzim letošního roku, což s ohledem na jeho promotérskou licenci nejspíše nebude tak složité. A přestože jde o špičkového bývalého boxera, jsou jeho choutky hodně odvážné. A jeho upřednostnění třeba před právě Falcaem a dalšími více než podivné...

Podobně šokovala také WBO, když talentovaný Dubois poskočil už na pozici číslo 2 v jejím žebříčku v těžké váze a před sebou má už jen Ukrajince Alexandra Usyka (17-0, 13 KO). Bijec přezdívaný „DDD“ je velkým talentem této divize, o tom žádná. Ovšem, když pomineme skutečnost, že za zády má Josepha Parkera, Kubrata Puleva, Andyho Ruize, Michael Huntera, Derecka Chisoru či plánovaného protivníka Joa Joyceho (až 11.), jde o něco jiného.

Dubois si posun v ratingu zasloužil dvoukolovou demolicí Nizozemce Ricarda Snijderse (18-2, 8 KO), který na poslední chvíli nahradil amatérským ringem prověřeného Erika Pfeifera (7-0, 5 KO) a kterého by si Brit za normálních okolností nevzal ani do svého tréninkového kempu na sparingy (při vší úctě k Snijdersovi, který je v aktuální ratingu například i za českou dvojicí Pavel Šour – Ondřej Pála, a ne zas tak před Tomášem Šálkem.

Místo toho, aby byli jeho promotér Frank Warren a federace WBO lynčováni za to, že podobný zápas vůbec schválili a naservírovali divákům BT Sport jako hlavní chod, Dubois díky tomu může reálně pomýšlet na první velký titulový souboj.

Zmíněný Warren už totiž nadhodil, aby si to rozdal právě s Usykem o volný pás této federace. Ten sice drží Anthony Joshua (23-1, 21 KO), ten ale bude v prosinci plnit povinnosti šampiona u IBF, když si to rozdá s Bulharem Kubratem Pulevem (28-1, 14 KO). A mladý londýnský ranař šel ještě dál: „Jsem připraven ho zbít. Každopádně, pokud narazí ještě dříve na Furyho, pak to ten udělá za mě. Spároval jsem s oběma a Fury ho zničí.“

I takové možnosti otevírají předem jasné partie proti boxerům ze druhé, či třetí stovky žebříčku...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze