Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dopuje Kovaljov?! Rus není v 'Čistém boxu', jak může chtít Stevensona?

  • Napsal Antonín Vavrda

Sergej KovaljovSergej KovaljovPRAHA – Poslední varování dostali od federace WBC boxeři, kteří jsou na jejím žebříčku v jednotlivých vahách v elitní patnáctce, což jim zaručuje právo boxovat o titul mistra světa. Pokud se „okamžitě“ nezapíšou do programu „Čistý box“, budou z ratingu vyřazeni.

Co to vlastně „Čistý box“ je? Jak už jsme vysvětlovali během roku 2016, jde o federací WBC řízení antidopingový program vytvořený ve spolupráci s VADA (Nezávislá antidopingová federace pro box a bojové sporty). Ten boxer, který chce bojovat o světový titul WBC v jakékoliv váze, musí se do tohoto programu zapsat. V opačném případě má smůlu.

VÍCE K TÉMATU:

Program „Čistý box“ zavazuje boxery k namátkovým dopingovým zkouškám kdykoliv v průběhu roku. Jeho zásluhou se ostatně dostala na listinu „dopingových hříšníků“ například dvojice těžkých vah Alexander Povětkin, Lucas Browne. Podobnou spolupráci s VADA v loňském roce navázala také UFC.

Šampioni a boxeři z TOP 15 jednotlivých žebříčků se měly do programu zapsat nejpozději do začátku loňského srpna, lhůta byla následně prodloužená až do října. Nyní přidala WBC poslední varování. Formulaci „okamžitě“ ale blíže nekonkretizovala.

V seznamu je hned několik zajímavých jmen. Mimo jiné také Miguel Berchelt (31-1, 28 KO), který 28. ledna vybojoval mistrovský titul této federace v super pérové váze. Jak ale stojí na konci seznamu, jehož kompletní verzi naleznete níže, někteří boxeři byli v průběhu jeho vydání v procesním přijímacím řízení. Tato poznámka se týká mimo jiné právě Berchelta.

Zajímavostí ale budiž, že v seznamu „hříšníků“ je těžké váhy – Kubánec Luis Ortiz, Američan Jarrell Miller a Brit David Price – tedy tři bijci, kteří toužili nahradit Poláka Andrzeje Wawrzyka (neprošel dopingovými testy na anabolikum stanozolol) coby příštího soupeře Američana Deontaye Wildera, toho času mistra světa WBC v této váze.

Priceho krajan David Haye byl z ratingu federace vyřazený kvůli nepodepsání programu „Čistý box“ již na konci loňského roku.

Neméně zajímavými jmény pak jsou například Mexičan Julio Cesar Chavez Jr, Němec Arthur Abraham, Britové Martin Murray a Liam Smith, Francouz Michel Soro, Američané Willie Monroe, Julian Williams, Timothy Bradley, Errol Spence a také Rus Sergej Kovaljov.

Ten se přitom poslední tři roky „nahání“ s Kanaďanem Adonisem Stevensonem, který je mistrem světa WBC v polotěžké váze. Že se jej „Chickenson“, jak ho na začátku roku 2016 přejmenoval, bojí, naznačil Kovaljov v posledních měsících několikrát. V zádech měl pro svoje tvrzení většinu fanoušků i expertů.

Fakt, že ale stále není v „Čistém programu“ WBC by mohlo mínění některých na tyto námluvy upravit. I kdyby totiž na zapsání do něj Kovaljov čekal až na případné potvrzení souboje se Stevensonem, je zvláštní, proč tak neučinil i bez této jistoty dříve.

Že by Kovaljov něco skrýval? Stejně jako jeho krajané Eduard Trojanovski, či již výše zmíněný Alexander Povětkin?

KOMPLETNÍ SEZNAM NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze