Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dopingový stín? Jimenezové měla k senzaci nad Crew-Dezurnové pomoct anabolika

  • Napsal Antonín Vavrda

Jimenezová s titulem WBC / zdroj foto: Boxingscene.comJimenezová s titulem WBC / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Na konci minulého týdne informovala zámořská média o pozitivním dopingovém nálezu Mexičanky Alejandry Jimenezové (13-0-1, 9 KO), která 11. ledna poněkud překvapivě (a také kontroverzně) porazila Američanku Franchon Crews-Dezurnovou (6-2, 2 KO) a připravila ji o tituly WBC a WBO v super střední váze. A také o přípdnou odvetu s krajankou Claressou Shieldsovou (10-0, 2 KO).

„Chci se utkat s Claressou. Klidně ve střední váze,“ hlásala přešťastná Jimenezová po nečekaném triumfu na galavečeru Golden Boy Promotions. A den poté, co Švédka Elin Cederroosová (8-0, 4 KO) podobně zaskočila další favorizovanou Američanku Alicii Napoleon Espinozovou (12-2, 7 KO) a přidala ke svému titulu IBF v super střední váze také pás WBA.

Následně si dvaatřicetiletá rodačka z Mexico City přijela vyzvednout pás do sídla (mexické) federace WBC. A to přímo z rukou prezidenta Mauricia Sulejmana.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jenže po dvou týdnech je po radosti. WBC totiž uvedla, že Jimenezová měla při náhodném testu Dobrovolné antidopingové organizace VADA den před duelem pozitivní test.

„Nikdy jsem nepodváděla, je to nesmysl,“ brání se nyní Jimenezová. Stejně odhodlaně, jako bojovala s Crews-Dezurnovou a předtím také s vahou. Mexičanka kdysi vážila přes 150 kilogramů, v profesionálním ringu boxovala i coby 108kilová. A vybojovala pás šampionky WBC v těžké váze.

„Určitě chci, aby se otestoval také kontrolní vzorek. Dne 15. prosince byly moje testy negativní. 10. ledna pozitivní, ovšem další test, 11. ledna (po zápase) na krev a moč je opět negativní. Myslím, že v testu musí být chyba. Je to divné,“ pronesla na svoji obranu argument, který je opravdu hodně zajímavý a silný. A mohl by ji hodně pomoct.

Dle pondělních informací se měla svěřenkyně trenérů Samuela Uribeho (box), Gustava Mela (výživa) a Vicenteho Fernándeze (kondice) provinit zakázanou látkou Stanozolol, což je forma anabolického steroidu, který navíc zůstává v těle relativně dlouho.

Nyní bude i nesmírně důležité, jak dopadne kontrolní vzorek a případná čísla o kolik při testu z 10. ledna překročila povolenou hranici stanovenou pro látky, kterých se tento steroid dotýká. A jaká čísla ukázala negativní test o zhruba dvanáct hodin později.

Jimenezová s titulem WBC / zdroj foto: Boxingscene.comJimenezová s titulem WBC / zdroj foto: Boxingscene.com

Jimenezová vs. Crews-Dezurnová / zdroj foto: screen TVJimenezová vs. Crews-Dezurnová / zdroj foto: screen TV

„Podobné látky vám v těle zůstanou určitou dobu. Pokud byly testy z 15. prosince negativní, stejně jako ten z 11. ledna, je nemožné, aby byl ten 10. ledna pozitivní, vždyť detekční doba Stanozololu je zhruba 3 měsíce. Je to chemie, je to nemožné, hloupost,“ přidala Mexičanka.

Její slova mají něco do sebe, na druhou stranu záleží na tom, jak velkou dávku člověk užije. Je pravda, že po jediné 5-10mg dávce této látky zůstanou v těle stopy až deset dní.

„Pro doping není v naší organizaci žádné místo. Jdeme proti němu tvrdě a odhodlaně. Na druhou stranu, každý případ jiný a toto mi ctíme. Sportovec má prostor se obhájit, my vše vždy důkladně prošetřujeme a tentokrát to nebude jiné,“ vzkázal následně prezident WBC Mauricio Sulejman.

Důsledné prošetření požaduje také Oscar de la Hoya, promotér večera a poražené Američanky.

„Tato informace je nesmírně smutná a nepříjemná. Jako zástupce Crews-Franchon jsem tímto zklamán, protože ona pracovala velmi tvrdě, aby své tituly obhájila. Naší úlohou je zajištění bezpečnosti všech našich boxerů v ringu i mimo něj, proto jsme vždy podporovali antidopingové testy. Tento duel není výjimkou. Nyní je na nás, abychom spolupracovali s WBC a WBO a případně napomohli Franchon zpět do pozice šampionky,“ pronesl v oficiálním prohlášení.

Jak vše dopadne? To zjistíme nejspíše až v průběhu jara, možná léta. I s ohledem na těsný výsledek duelu 2-1 na body (98-92, 97-93 a 93-97) a fakt, že poražená dokonce natrefovala více přesných úderů (197-152), je téměř jisté, že obě vrstevnice se v ringu ještě jednou potkají...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze