Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Denis Douglin: Jsem mamánek. A jsem na to hrdý. Maminka má totiž vždycky pravdu

  • Napsal Martin Kopunec

Douglin trénuje s maminkouDouglin trénuje s maminkouPRAHA – Ano, v profesionálním boxu se občas stane, že stojí v rohu trenéra žena. Ať už trenérka, nebo partnerka, která chce být svému milému co nejblíže. Příběh Denise Douglina (22-7, 14 KO) je ale přece jen trochu jiný. Celou kariéru totiž řídí jeho maminka Saphya Douglinová.

Říká se, že perfektní trenér musí mít naprostý respekt svých boxerů, aby jim vštípil správné odhodlání pro chvíle, kdy to budou chtít vzdát. Ale co je nejdůležitější, musí mít ke svěřenci soucit, když vidí, že už má dost.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Takže nejlepší trenér by měla být máma, ne?

Je to jedinečné, ale přiznejme se, že i dost zvláštní. Když tuto svoji myšlenku Douglin vysvětluje, dává to ale najednou smysl.

„V mém rohu je osoba, která se nejvíce ze všech přeje, aby se mi dařilo,“ vysvětluje dvaatřicetiletý bijec z Brooklynu. „Také ale chce, abych byl v bezpečí, tak jako by to jiný trenér nedokázal.“

„Trénuje mě tvrdě, protože sama chce strašně moc vidět můj úspěch, zároveň se ale každou vteřinu ujišťuje, že jsem v bezpečí. Vědět, že je někdo takový v mém rohu, je úžasný pocit.“

Saphya Douglin trénovala svého syna pochopitelně už také před šesti lety, když se bijec přezdívaný „Momma's Boy“ poprvé a zatím naposledy představil na britských ostrovech. Jeho soupeřem byl domácí miláček davů George Groves.

„Já jsem ten důvod, proč boxuje,“ řekla tehdy v rozhovoru pro stanici Sky Sport před soubojem, který její syn nakonec prohrál v sedmi kolech.

„Neučila jsem Denise, aby se stal boxerem, ale proto, aby se naučil bránit. Kdykoliv se totiž dostal ve škole do potyčky, moc dobře se mu nevedlo. V té době jsem pracovala v boxerském gymu,“ vysvětlovala své pohnutky.

„Tehdy jsem mu řekla: Naučím tě, jak se bránit. Nikdo nebyl můj záměr trénovat ho proto, aby se stal boxerem. Nakonec jsem u jeho tréninku zůstala až do jeho boxerské kariéry. Cestovali jsme spolu po celé zemi. Oba jsme to milovali,“ přidala jedna z mála boxerských trenérech mezi elitou.

Denis, který boxuje v super střední váze, vzpomíná na svoje dětství a dospívání v dobrém: „Kdysi jsme se dostali do menší hádky, nebylo to nic vážného, ale nechtěl jsem prostě chodit trénovat. Nakonec jsem se ale do boxu strašně zamiloval.“

„Ve třinácti nebo čtrnácti se mi docela dařilo. Tehdy jsem si myslel, že kdybych se víc soustředil, mohl bych se stát mistrem světa. Viděl jsem děti, které tomu dávali víc než já, ale nebyli tak dobré. Moje máma mi opakovala, že pokud chci být mistrem světa, tak musím makat. Nikdy jsem neměl jiného trenéra než mamku.“

Zatím se svému snu nepřiblížil, všechny své dosavadním velké duely prohrál. Jak s Grovesem, tak Davidem Benavidezem, nebo Jermellem Charlem. Ukázal ale, že i s matkou v rohu lze udělat slušnou kariéru.

„Kromě dívek mu mluvím do všeho,“ prozradila Saphya v rozhovoru v roce 2014. „Samozřejmě bych mu chtěla nějakou dívku vybrat sama, ale on si hledá pokaždé přesný opak, než bych si představovala,“ rozesměje se.

„Jsme si díky boxu velmi blízcí, svěří se mi se vším,“ tvrdí a syn s ní souhlasí: „Když jsem byl mladší, často jsem se v tělocvičně s matkou hádal. Myslel jsem, že vím víc než ona, ale samozřejmě to tak nebylo. Ostatní trenéři mi teď radí věci, které mně radila moje máma před lety.“

„Floyd Mayweather Sr. mně také dal pár typů. Moje matka mi ty stejné dala už dávno před ním,“ směje se Douglin, který momentálně žije v Las Vegas, takže sem tam zavítá také do slavné tělocvičny nejbohatšího boxera historie.

„Nikdy jsem neslyšel od někoho jiného nic, co by mě mamka nenaučila. Všichni vždy potvrdili, že má stoprocentní pravdu. Moje máma je na stejné úrovni jako top trenéři tohoto sportu. Dlouhou dobu jsem si to neuvědomoval. Cokoliv ale řekla, jsem udělal.“

„Někdy se hádáme, ale nikdy ne při tréninku, ta poslouchá všechno, co mu řeknu,“ potvrzuje Saphya.

„V takovém prostředí, jako jsou boxerské kluby není moc snadné, když na vás vaše máma křičí. Začali mi říkal 'Mamánek'. Dělal jsem si z toho srandu. Přijal jsem tu přezdívku a dal si ji i na šortky. Je to super,“ dodává „mamánek“, který zatím v letošním nepříjemném roce čeká na svoji šanci.

Naposledy stál v ringu předloni v listopadu, když těsně prohrál s Mikeym Guyem. Jedno je ale jisté i v současné koronavirové době – můžete Douglinovi fandit, můžete ho nenávidět, on ale i v příštím zápase bude poslouchat ve svém rohu hlas, který nadevše miluje. Hlas své maminky...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze