Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dánský milovník golfu Nielsen: Tysona bych porazil, Holyfield je lepším boxerem než on

  • Napsal Antonín Vavrda

Mike Tyson a Brian NielsenMike Tyson a Brian NielsenCOSTA DEL SOL – Málokterý evropský boxer o sobě může říct, že boxoval se čtveřicí legend těžké váhy Mike Tyson (50-6, 44 KO), Evander Holyfield (44-10-2, 29 KO), Tim Witherspoon (55-13-1, 38 KO) a Larry Holmes (69-6, 44 KO). Vlastně žádný, jen Dán Brian Nielsen (64-3, 43 KO). Toho při příležitosti oznámených comebacků prvně dvou jmenovaných vyzpovídal Sky Sports.

„Je to blázen,“ rozesměje se urostlý rodák z Korsoeru ve chvíli, kdy mu reportér britské televize připomene, že legendární „Iron Mike“ chystá 28. listopadu exhibici s neméně slavným Royem Jonesem Jr. (66-9, 47 KO).

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Raději bych si s ním dal jedno hřiště,“ přidává muž, který se po konci kariéry přestěhoval do slunné Andalusie a malebném Costa del Sol provozuje úspěšný golfový resort. Po konci hodně úspěšné kariéře.

„Super Brian“ je bývalý šampionem menší organizace IBO, o jejíž pás nikdy nepřišel v ringu. A také bronzovým medailistou z OH 1992, když na cestě za svým úspěchem porazil ve čtvrtfinále československou naději Petera Hrivnaka.

Právě krátce po tomto úspěchu přešel mezi profíky, kde strávil dlouhých devatenáct let. Poslední zápas? Desetikolová prohra s Evanderem Holyfieldem, pro kterého to nakonec byla také profesionální derniéra, byť kariéru ukončil oficiálně až o tři roky později. „Byl to velmi tvrdý boj, neustále šel vpřed. Pořád a pořád. Má velké srdce,“ pochválil svého rivala Američan přezdívaný „Warrior“ či „Real Deal“.

„Hele, Tyson byl jednou z nejlepších těžkých vah vůbec, ale Holyfield je lepší boxer, komplexnější. A také má neskutečně tvrdý úder. A já s ním bojoval deset kol,“ usmívá se při devět let staré vzpomínce Nielsen. Ten má mimochodem se zmíněným čtyřlístkem bilanci 2-2.

Witherspoon, bývalého dvojnásobného mistra světa těžké váhy, i Holmese – taktéž dvojnásobného světového šampiona – dokázal na skloncích jejich kariér porazit. Prvně jmenovaného knockoutoval ve 4. kole, s druhým bojoval dvanáct kol, a nakonec slavil těsný triumf 2-1 na body.

Mimochodem s Holmesem jej pojí i podobný „osud“. Oba se dostali na bilanci 49-0, než následný duel prohráli, Nielsena porazil z počítání ve čtvrtém kole knockoutem v desátém průměrný Dicky Ryan v roce 1999 (o rok později se mu pomstil).

„Jsem velmi hrdý na dvě věci: výhru nad Witherspoonem, protože jsem ho potkal na soustředění v roce 1992 v New Yorku a byl to neskutečný borec. A pak na tu bilanci 49-0, kterou jsem vyrovnal Rockyho Marciana. Víš, ten chlap měl několik odvet, i se slabými soupeři, já jen jednu,“ ztratil na chvilku přece jen soudnost obrovitý Dán.

Sice má na jednu stranu pravdu, na druhou až na pět výjimek nikdy nevytáhl paty z Dánska a krom onoho čtyřlístku amerických hvězd nepotkal v ringu žádného boxera světového formátu na vrcholu. Vedle Witherspoona a Holmese, o kterém pronesl, že zvracel v rohu po jeho úderech na spodky, porazil vlastně jen jedno zajímavé jméno – v roce 2001 Orlina Norrise.

Právě po něm se utkal s Tysonem, měsíc po teroristickém útoku na newyorská dvojčata. Nejmladší šampion těžké váhy historie měl tehdy temnější období své kariéry i života, vždyť střet s Nielsenem následoval po diskvalifikaci triumfu nad Andrewem Golotou, když neprošel dopingovými testy a kontroverzními britskými výhrami nad Julianem Francisem a Louem Savaresem, když řádil v ringu i v obou ostrovních městech – Manchesteru a Glasgow. A že ta zažila už hodně...

„Čtyřikrát mě ten chlap trefil hlavou do oka, kde se mi udělal ten cut. Kdybych neměl tu jizvu, porazil bych ho, o tom jsem přesvědčen,“ tvrdí i s odstupem času Dán, který byl v zápase na zadku ve třetím kole, ještě před okamžikem, kdy mu Tyson způsobil ono zranění.

„Všichni mi říkali, jak je tvrdý a silný, ale nebyl. Nejsem hrdý na to, jak jsem boxoval, ale stejně bych ho porazil, nebýt toho zranění. Hele, pokaždé, když mě do něj trefil, tak jsem neviděl. Má tvrdý úder, to ano, ale ne tak moc, aby mě ukončil,“ dodal na závěr povídání nyní už devět let boxerský důchodce. A spokojený golfový rentiér...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze