Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Další průšvih pro WBA: 'hlupák' Browne dopoval. Kdo bude boxovat o její pás?

  • Napsal Antonín Vavrda

Lucas BrowneLucas BrownePRAHA – Když vyšlo letos na jaře najevo, že měl Australan Lucas Browne (24-0, 21 KO) pozitivní dopingový test na clenbuterol, dokázal se z tohoto obvinění ještě dostat. I díky kontroverzní pověsti týmu svého protivníka Ruslana Čagajeva. Jenže sedmatřicetiletý Australan neprošel dopingovým testem před pár dny znovu.

„Pro člověka, který tak tvrdě bojoval za očištění svého jména, a kterému se mu de facto po tak dlouhé době i povedlo, je to hodně hořká pilulka,“ zní v prohlášení Hatton Promotions, která stojí za australským obrem.

DALŠÍ INFORMACE K DOPINGU V BOXU:

A jen těžko se dá s tímto nesouhlasit. Browne neprošel dopingovým testem na clenbuterol (pomáhá spalování tuků) pár dní před zápasem s Ruslanem Čagajevem, kterého v Grozném knockoutoval v desátém kole po hodně divokém a podivném průběhu, kdy byla některá kola zkracována, další zase prodlužována. Dle toho, jak se hodilo uzbeckému bojovníkovi podporovaného čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem.

Jelikož měl pozitivní test vlastně jen jednou, a to až po příletu do čečenské metropole, vyřešila federace WBA, o jejíž pás regulérního šampiona těžké váhy se boxovalo, situaci následovně: pás zůstal volný a Browne dostal pouze půlroční distanc.

Australan se poté zapsal do „Clean Boxing“ programu federace WBC a tím se zároveň zavázal i k namátkovým dopingovým kontrolám pod hlavičkou VADA (Nezávislá dopingová kancelář pro box a bojové sporty). „Nemáme pocit, že toto učiní člověk, který si pomáhá nepovolenými látkami,“ zmiňuje tuto záležitost Hatton Promotions ve svém prohlášení.

Nejspíše i z tohoto důvodu také nadále za Brownem stojí. A to přesto, že právě při náhodném testování VADA byly v jeho moči nalezené stopy látky zvané Ostarine, který pomáhá zvýšit výdrž a také zrychluje regeneraci. Na seznamu Světové antidopingové agentury (WADA) je od roku 2008.

Sám bijec přezdívaný „Big Daddy“ se k celému případu aktuálně nevyjádřil, stejně jako jeho manažer Matt Clark či právník Leon Margules. Dle všeho Australan čeká na analýzu vzorku B. Pochybení je přitom v tomto případě vlastně téměř vyloučeno (pokud bylo se vzorky správně nakládáno).

Podobně se k celému zatím staví federace WBA. Ta totiž povolila Brownemu jednat s americkým veteránem Shannonem Briggsem (60-6-1, 53 KO). Oba se měli ještě letos domluvit, případně dokonce utkat o regulérní verzi titulu této organizace. Nyní je tato dohoda v ohrožení a v ní vlastně celý další vývoj pod hlavičkou nejstarší boxerské federace v těžké váze.

Ačkoliv ta letos chystala několik duelů, nařizovala několik dohod a dokonce bylo na stole už několik podepsaných soubojů, kromě toho mezi Brownem a Čagajevem k žádnému dalšímu nedošlo. Včetně šlágru Tyson Fury vs. Vladimir Kličko II.

„Vždycky jsem tvrdil, že chci boxovat a bojovat proti čistým sportovcům, zvláště v našem odvětví a váhové divizi. Podvodníci nemají v boxu co dělat, a měli by dostávat doživotní zákazy. Pokud bych někdy užil doping, mohl bych se svojí silou někoho i zabít. A to si na triko nevezmu,“ prohlašoval v průběhu řešení jeho nálezu před duelem s Čagajevem muž, který 21 zápasů ze 24 ukončil před limitem.

Stane se sám sobě katem? To zjistíme v následujících dnech. Stejně jako to, jakým směrem se vydá federace WBA. Je možné, že si to o její titul rozdá Shannon Briggs, který o víkendu označil užívaní dopingových látek za svinstvo a dušoval se, že on sám nikdy žádné v přípravě nepoužil, s vítězem očekávaného britského šlágru Dillian Whyte vs. Dereck Chisora, ke kterému dojde 10. prosince na velkém galavečeru v Manchesteru, nebo Browneho nahradí další ostrovní bijec David Haye.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze