Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Co se to děje? Čína vzala útokem profesionální box. A není to náhoda

  • Napsal Antonín Vavrda

Čínský box, to už není jen Cou Š'-imingČínský box, to už není jen Cou Š'-imingPRAHA – Pozorní fanoušci si nemohli nevšimnout. Od začátku září se v Číně uskutečnilo už deset galavečerů v klasickém boxu. Od začátku roku už devatenáct. A to v tomto seznamu chybí akce pořádaného v Macau pod hlavičkou amerického promotéra Boba Aruma, šéfa stáje Top Rank. Náhoda? Nikoliv!

Když si v Číně vezmou čelní představitelé něco do hlavy, těžko je zastavíte. Když získala nejlidnatější země světa pořadatelství letních olympijských her v roce 2008 začal několikaletá sportovní exploze, která vyvrcholila Pekingem a čínskou medailovou dominancí v pořadí národů – ze 302 zlatých medailí jich doma zůstalo hned 51, celkem získali Číňané 100 cenných kovů.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Boxeři se na tomto úspěchu podíleli dvěma tituly olympijských šampionů a dalšími dvěma kovy stříbrné a bronzové barvy. Díky tomu ovládli pořadí národů také v tomto sportu! Jenže tím sportovní boom v této zemi neskončil. A ani mezi šestnácti provazy.

Box je byznys. A čínský trh momentálně vypadá jako nevyčerpatelný. Jako první to pochopil právě Arum, který expandoval na Východ před necelými třemi lety. Má k tomu špičkový materiál, několik čínských hvězdiček v čele s národním hrdinou You Š'-imingem. Ten se sice dosud nestal druhým světovým profesionálním mistrem světa z této krajiny, co není, může být.

A nemusí se to povést jen jemu. Za nárůstem galavečerů v Číně totiž stojí domácí funkcionáři. Ti začali na začátku roku spolupracovat s federací IBF. Pod vedením zkušených arbitrů Joa Pasqualeho a Markan Nelsona se zde začalo od dubna do srpna školit na šedesát čínských rozhodčích a lidí ze svazu, který vede pevnou rukou Ruihang Wong.

„Jsem velmi šťastný, že se nám povedlo rozjet tento projekt, který pomáhá sportovnímu rozvoji naší země i vztahům dvou mocností, Číny a USA,“ řekl Wong, který si do vlasti několikrát pozval i šéfa IBF Daryla Peoplese. „Je to velmi vzrušující období pro náš sport, očekáváme, že rychle pronikneme i na světové kolbiště a rozšíříme naší fanouškovskou základnu,“ dodal Wong.

Podobně smýšlí také ve vedení nejmladší ze čtyř nejprestižnějších boxerských federací. Do konce roku by se v Číně mělo uskutečnit ještě minimálně deset dalších galavečerů, které fungují jako kvalifikační turnaje pro místní, mezinárodní a později – tak, jak všichni doufají – i světové titulové duely v těchto vahách: super bantamové, pérové, lehké, velterové, střední a polotěžké. Toť u mužů, místní ale myslí také na bojovnice, které mají šanci v mini-muší a super bantamové váze.

Číňané navíc nechtějí usnout na vavřínech a i když jde všechno hladce, školení sudí i funkcionářů bude nadále pokračovat. Velké expanze nejlidnatější země světa do toho boxerského by měla vyvrcholit v roce 2016 jak titulovými zápasy, tak také tradičním podzimním kongresem IBF, který by se měl konat v Pekingu.

A můžete si být jisti, že hodnocení této spolupráce bude pozitivní. A že se fanoušci budou muset pomalu učit další čínská boxerská jména. Když si totiž zde něco usmyslí, tak je nemůže zastavit nic. Ani Velká čínská zeď...

LETOŠNÍ GALAVEČERY NA ČÍNSKÉM ÚZEMÍ!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze