Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Co dál s boxem? De la Hoya: Nesmíme být hamižní. Hearn: Velké zápasy teď nejdou

  • Napsal Martin Kopunec

Bob Arum a Eddie Hearn / zdroj foto: archivNEW YORK – UFC otevírá své pomyslné brány již tuto sobotu 9. května a ukončuje tak dlouhý časový úsek bez větších sportovních akcí. Fanoušci boxu se proto ptají: Kdy se rozhodne jít náš milovaný sport ve stejných kolejích a začít s podobnými akcemi jako UFC?

Nabízí se taktéž vyrazit na Floridu (po vzoru slavné MMA ligy), bojovat tam za zavřenými dveřmi a prodávat přenosy, třeba za sníženou cenu, jak navrhoval legendární promotér Bob Arum, ovšem pochopitelně jde jen o krátkodobý plán. Fanoušci v arénách chybět budou. Promotérům i bojovníkům.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Každopádně ti, kteří rozhodují, jsou neustále v kontaktu s místními Státními sportovními komisemi, aby zjistili své nejlepší vyhlídky na případnou akci. Jsou stejně tak nervózní, jako boxeři a fanoušci, aby se vše rozjelo. Každý promotér má ale již celkem jasnou představu o tom, jak bude znovuobnovení bojů vypadat, kdo, kde a kdy bude bojovat.

Zde je to, co říkají:

Kdy očekáváte obnovení boxerských akcí?

Oscar De La Hoya, šéf Golden Boy Promotions: „Mluvili jsme s různými komisemi po celé zemi, včetně Texasu a Kalifornie, samozřejmě i Nevady a New Yorku. Ověřovali jsme vše na místech jako je Madison Square Garden, MGM Grand nebo Palm Springs. Musíme zjistit, jaké jsou jejich podmínky, protože bezpečnost je na prvním místě. Co řekne guvernér, co řekne starosta? Neočekáváme, že se vše brzy změní, ale jsme připraveni rozjet show už v červenci.”

Eric Gomez, prezident Golden Boy Promotions: „Máme možnost návratu někdy v červnu až srpnu. Opravdu nevíme, zatím je vše ve hvězdách. Máme plán A, plán B a dokonce plán C. Sledujeme různá státy, federální vládu, pravidla a předpisy, které vyjdou. Opravdu to záleží hlavně na nich. V Kalifornii je několik slibných možností. Nyní se otevřela některá golfová hřiště ve Ventuře. Palm Spring udělá brzy to samé. Začnou se otevírat parky, možná i nějaká další místa. Takže existují nějaké slibné signály.”

Tom Brown, promotér Premier Boxing Champions: „Máme několik plánů. Prvních z nich je ten, že začneme v červenci. Teď je ale vše nejisté. Nikdo ze světa boxu ještě neoznámil žádný termín návratu. Máme rozvrh na verzi, kdybychom začali v červenci a stejně tak na srpen nebo září. Právě teď je to vše o bezpečnosti, správném postupu a zdraví. Není to závod, kdo začne první, o tom to opravdu není.”

Stephen Espinoza, prezident Showtime Sports: „Červenec se zdá opravdu, opravdu reálný. Ne, že bychom nemohli udělat akci dříve, ale hlavním faktorem je, že chceme připravit kvalitní produkt a dát bojovníkům spravedlivou příležitost se připravit. Chceme také minimalizovat u sportovců zranění. Takže pokud dostaneme zelenou 15. května nebo na konci měsíce, tak dáme vědět boxerům, aby se začali připravovat.”

Eddie Hearn, promotér a generální ředitel společnosti Matchroom Boxing: „Myslím, že cokoliv, co v tuto chvíli zahrnuje diváky, je nepravděpodobné. Hlavní otázkou je, jaké souboje bychom měli za zavřenými dveřmi uspořádat. Každý, kdo mluví o květnu, ten lže, protože boxeři vůbec nemají možnost sparingu. Možná konec června, ale teď jsme už na začátku května a niko ještě nezačal pořádně trénovat. Vím, že chodí ven běhat a dělat různá cvičení, ale i tak si myslím, že červenec je mnohem reálnější scénář na začátek nějakých akcí.”

„Důležitější a zajímavější otázkou je: Bude situace trvat do října, listopadu nebo do roku 2021? Co budou dělat velká boxerská jména, jejichž výplaty jsou závislé na tom, kolik diváků je v hledišti?”

„Jména jako Canelo Alvarez, Anthony Joshua. Mluvíme tady o částce 10 milionů dolarů a více na tržbách za vstupenky. Nemůžete dojít a říct: 'Tak to prostě uděláme,' ne takhle to nefunguje. Tohle je ta doopravdy zajímavá věc. Můžeme domluvit zápasy na červenec, možná už konec června ale skutečně nevíme, kdy budeme moci otevřít brány stadionů a arén.”

„Joshua měl v úmyslu boxovat s Kubratem Pulevem na stadionu Tottenhamu Hotspur v Londýně. Pokud to není možné, kde jinde může boxovat, aby naplnil stadion podobným počtem lidí? Mohlo by se boxovat v Saudské Arábii? Mohli bychom udělat souboj o titul tam?”

„Některé z rozhovorů, které vedu s boxery se opravdu týkají jen Velké Británie. Červenec za zavřenými dveřmi by to mohl odstartovat. Někteří ale říkají: 'Raději bych počkal, až se vrátí diváci.' Dobře, ale to by mohlo být klidně až příští rok.”

Jakmile se vrátí možnost opět boxovat, jaký bude váš plán rozjezdu?

Gomez: „Existuje mnoho různých scénářů, se kterými pracujeme. Mluvili jsme s DAZN, protože to je náš partner na streamování zápasů. Jsme připraveni jít jakýmkoliv směrem.”

Bob Arum, generální ředitel a zakladatel společnosti Top Rank Inc.: „Naším plánem je snížit počet soubojů za večer, a naopak udělat dvě nebo tři akce za týden, protože diváci touží po nových soubojích.”

Brown: „Přemýšleli jsme o akcích v pátek a v sobotu, nebo v sobotu a neděli. Nejhorším scénářem je ale pokusit se vmáčknout 50 osob do jedné místnosti, kde se bude akce konat.”

Espinoza: „Já to vidím na turnaje bez diváků po delší dobu. Třeba do konce roku nebo i déle.”

Budou tedy akce, alespoň ze začátku, naprosto bez diváků?

Gomez: „Myslím, že ze začátku ano. Měli bychom to tak udělat. Jak ale začne léto a v jeho průběhu, myslím, že najdeme nějaká místa, kam by fanoušci boxu mohli přijít a užít si souboje. Možná s určitým omezením, s rouškou, nebo testováním na koronavirus na místě konání. Existují různé scénáře. Vážně bude jen záležet, jaká opatření budou mít různé státy a země.”

De La Hoya: „Bohužel ano. Musí to být tímto způsobem a bez diváků. Strach lidí je stále na místě, a to z dobrého důvodu. Máme tady skutečnou pandemii a měli bychom to brát vážně. Takže jestli očekáváme akce bez publika? Absolutně ano.”

Brown: „Ne každý má radost z bojů bez publika, ale teď to prostě jinak nepůjde. Pro nikoho to není dobré. Volám si s bojovníky a z různými týmy a někteří nejsou s tímto úplně spokojeni, ale není to teď o nás.”

Můžete udělat velké souboje bez podpory diváků?

De La Hoya: „Náš přístup v Golden Boy byl vždy takový, abychom proti sobě postavili ty nejlepší z nejlepších a ostatní si z toho musí vzít příklad. Bob Arum a Eddie Hearn musí říct svým boxerům: 'Hej, budeš bojovat a budeš bojovat s těmi nejlepšími, protože teď musíme dát televiznímu divákovi víc než kdy dřív.' Je to pro nás skvělá příležitost abychom povýšili sport, přivedli box na zcela novou úroveň. Musíme ukázat lidem, světu, že box je tím, co je, díky velkým soubojům. Kdykoliv uspořádáme galavečer, musíme proti sobě postavit ty nejlepší z nejlepších.”

Hearn: „Můžeš udělat skvělý zápas. Můžeš ale udělat velkolepý zápas? To je ta správná otázka. Odpověď zní? Ne, pokud nenajdeme způsob, jak zaplnit ztrátu z prodeje vstupenek.
Jedna věc je jistá: Když se konečně vrátíme k zápasení, tak to bude na střední úrovni. Takže nejprve zabavíme diváky v červenci zápasy na střední úrovni a pak, v srpnu, září nebo říjnu se pokusíme o velké události s diváky. Pokud to nebude možné, musíme vymyslet způsob, jak vygenerovat zisky jiným způsobem.”

„Ještě nejsme připraveni říct velkým boxerům: 'Promiňte, pokud nemůžeme mít diváky, nebudeme boxovat.' Oni to nevidí jako jejich problém, protože je to náš problém. Musíme přijít s alternativou, která zaplní finanční díru za vstupenky a musíme všechny ujistit, že uvedeme velké boje co nejdříve na scénu, protože každý jiný sport bude potřebovat nějaký náboj, aby se dostal tam, kde byl a překonal konkurenci. Najednou nesoutěžíme s jinými promotéry ale jinými sporty.”

Arum: „To záleží na boxerech. Někteří chtějí a někteří ne. Je to všechno otázkou volby. Nemůžete přeci soudit boxera jen proto, že by nechtěl bojovat bez diváků. Kdybych byl boxer já, někde v paralelním světě, chtěl bych boxovat i bez diváků. Teď ale nemáme ani jednu možnost tak uvidíme později.”

Napadlo vás třeba, uspořádat souboje v televizních studiích, nebo na podobných místech?

Espinoza: „Rozhodně jsme diskutovali o podobných možnostech. Jakmile pochopíte, že budete muset fungovat bez diváků, nejbezpečnějším rozhodnutí je jít na nějaké místo, které není typickým sportovištěm. Myslím, že to je nejpravděpodobnější scénář v krátkodobém horizontu... Ačkoli, kdo ví, pokud se Vegas rychle vrátí k normálu, je spousta míst, malých či velkých, kde by se dalo začít.”

Gomez: „Mluvili jsme o možnosti přesunout zápasy do hudebních klubů jako je Avalon v Hollywoodu nebo Hangar v Orange County. Samozřejmě bez diváků.”

Jak moc se za daných okolností změní byznys kolem boxu?

De la Hoya: „Musí se udělat mnoho změn. Boxeři dostávají momentálně malé peníze, malé odměny. Musí pochopit, že žijeme v době, jakou nikdo z nás ještě nezažil. Pevně věříme, že box přežije, že bude ještě větším než kdy dřív. To znamená, že přežije na platformách jako je DAZN nebo ESPN. Lidé chtějí a budou chtít zábavu.”

„Fanoušci chtějí živé přenosy a zároveň chtějí zůstat v bezpečí domova. Diváci opravdu touží po návratu svého oblíbeného týmu nebo oblíbeného bojovníka. Živý přenos je král – vždy bude král, takže máme pocit, že naši práci to nijak výrazně neovlivní. Naším úkolem je ale teď co nejdříve dostat diváky na zápasy. Prodej vstupenek je pro výplatu boxerů to nejdůležitější.”

Jak moc sledujete UFC 249, které se bude konat v sobotu na Floridě a jak moc kroky ostatních boxerských promotérů?

De la Hoya: „Pokud UFC dokáže udělat turnaj bez publika a bude úspěšný, pak ji budou následovat všichni ostatní. Máme své plány, chceme zajistit, aby všichni byli v bezpečí ale vezmeme si od každého něco a až budeme mít zelenou, tak to rozjedeme. V naší organizaci už máme plány a čekáme jen na tu správnou chvíli.”

Arum: „Myslím, že když se rozhodneme opět k akci, měli bychom to udělat na západním pobřeží. Nechceme se nyní vrhnout zpět do ničeho, bez přípravy. Chceme se všichni vrátit do práce? Ano. Ale rád se spolehnu na vědu a stejně tak většina lidí a počkáme.“

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze