Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Canelo přešel do útoku! Žaluje Golden Boy i DAZN kvůli nejdražší smlouvě historie

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo Alvarez / zdroj foto: Golden Boy BoxingCanelo Alvarez / zdroj foto: Golden Boy BoxingLOS ANGELES – Informace ze začátku týdne potvrzené, rozkol mezi hvězdným Mexičanem Canelem Alvarezem (53-1-2, 36 KO), jeho promotérem Golden Boy Boxing a streamingovým gigantem DAZN míří nakonec k soudu.

V říjnu roku 2018 z toho byla velká sláva. Nyní už třicetiletá mexická superstar Canelo Alvarez podepsala se – v boxu startujícím – streamingovým obrem DAZN jedenáctizápasovou smlouvu na šest let na 365 milionů dolarů (cca 8,2 miliard korun). Tehdy šlo o největší sportovní kontrakt v historii.

DALŠÍ NOVINKY KE CANELU ALVAREZOVI:

Brzo z něj může být jen cár papíru.

„Jsem nejlepším boxerem napříč vahami. Nebojím se žádného soupeře v ringu, ale nedovolím, aby mě z něj vyřadila neschopnost mého promotére či televizní společnosti. Podal jsem žalobu, abych se mohl vrátit k boxu a dát svým fanouškům show, kterou si zaslouží,“ zní v prohlášení jedničky napříč vahami dle boxerské encyklopedie BoxRec.com i řady expertů.

Jeho žaloba zní následovně: minimální náhrada škody 280 milionů dolarů, což je zbytek z oné smlouvy, která stále běží, k tomu náhrada škody za ztráty sponzorů a příjmů ze vstupného. Samozřejmě s okamžitou výpovědí oné smlouvy. Soudní poplatky budiž jen klasickým dovětkem.

Jádrem sporu je skutečnost, že DAZN podepsali Alvareze a následně i jeho velkého rivala, Kazacha Gennadije Golovkina (40-1-1, 35 KO) s vidinou třetího souboje, který by lámal rekordy. Jenže Mexičanovi – a hlavně jeho promotérovi Oscaru de la Hoyovi z Golden Boy – se do tohoto duelu nechtělo.

A DAZN nedalo tento střet jako podmínku do smlouvy. To se mu povedlo až na jaře při jednání o jeho květnovém střetu s Britem Billem Joem Saundersem (29-0, 14 KO). Jenže z něj vinou koronavirové pandemie sešlo. Z dohody také. A začaly nové dohady.

DAZN odmítlo Alvarezův zápas s povinným vyzývatelem WBC v super střední váze, Turkem Avnim Yildirimem (21-2, 12 KO), který dle nich nebyl důstojným, špičkovým protivníkem. Zároveň chtěl Mexičanovi sáhnout na peníze a z důvodu současné krize platit jen polovinu z povinné gáže, tedy „jen“ 17,5 milionů dolarů za zápas.

A to byla pro šampiona čtyř vah poslední kapka. Zvláště, když on se k završení trilogie s „GGG“ nezavázal a když jeho dohoda je jen s Golden Boy. Kontrakt s DAZN podepsal právě de la Hoya. Ten měl zajistit soupeře a onu kvalitu, Alvarez sám se zavázal jen k tomu, že proti takovému soupeři nastoupí a zinkasuje oněch 35 milionů dolarů. Na jeho protivníky pak byl budget pět milionů dolarů.

V žalobě, kterou má k dispozici Mike Coppinger z The Athletic, byl Alvarez celou dobu ochoten spolupracovat na dohodě, kompromisu i s ohledem na skutečnost, že nyní nemohou diváci do hal, ale totéž se údajně nedá říct o druhé straně.

Právník boxerské hvězdy, The Maloney Firm z Kalifornie, proto kontaktoval Golden Boy, aby mu našel nového televizního partnera. De la Hoya sice tvrdil, že kontaktoval ostatní silné hráči na trhu, ovšem opět bez konkrétní nabídky.

„Nikdo z Golden Boy nikdy nikomu neslíbil, že Canelo bude bojovat s jakýmkoliv předem určeným soupeřem. Jednoduše jsme jen souhlasili s tím, že rozjedeme prémiovou spolupráci, na které jsme pracovali poslední dva roky. Je to hádka Canela s DAZN. To oni odmítají dodržet kontrakt,“ řekl pro The Athletic mluvčí Golden Boy Stefan Friedman.

S tím se dá částečně souhlasit, většina bodů žaloby se skutečně týká sporu mezi Alvarezem a DAZN. Je tam ale minimálně jeden klíčový také vůči Golden Boy. Jeden z nejlepších boxerů současnosti, který byl v uplynulém roce též v padesátce nejbohatších sportovců planety, tvrdí, že byl uvedený v omyl, pokud jde o dohodu Golden Boy s DAZN. Jmenovitě v tom ohledu, že v roce 2019 bude muset bojovat s „GGG“.

A The Athletic má údajně tuto část dohody k dispozici. Část dohody, kterou ale Alvarez nikdy neviděl. Ten nyní tvrdí, že pokud by o tomto dodatku věděl, nikdy by kontrakt s novou platformou nepodepsal.

Jak vše nakonec dopadne?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze