Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Canelo: Jsem neporazitelný. Víkend mu dal další náboje, ukáže se ale proti Saundersovi

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo AlvarezCanelo AlvarezPRAHA – Mexičan Canelo Alvarez (55-1-2, 37 KO) má za sebou další úspěšnou misi. Při první obhajobě titulů WBC a WBA v super střední váze ve třech kolech vyprovodil z ringu Turka Avniho Yildirima (21-3, 12 KO). Skutečnou zkouškou ale pro něj budou až mise příští, třeba už ta naplánovaná na 8. května a pojmenovaná Billy Joe Saunders (30-0, 14 KO).

„Ano, mám pocit, že jsem v tomto okamžiku nejlepším boxerem na světě. Cítím se zralejší, v ringu zkušenější,“ říkal už před víkendem ve velkém rozhovoru pro The Athletic muž, který sice anglicky rozumí, na tiskových konferencích či v ringu po zápase ale výhradně mluví rodnou španělštinou.

DALŠÍ NOVINKY KE CANELOVI:

Zní vám jeho slova samolibě? Jistě, můžete namítat, že tu jsou další. Že ve dvou zápasech s Kazachem Gennadijem Golovkinem ani jednou nevyhrál. Fakta ale mluví jasně. Komplexnější boxer momentálně ve světovém ringu není.

„Je důležité mít mentalitu bojovníka. A poté také pracovní morálku a vyspělost. To vše Canelo má. Víte, je to jednoduché – Tom Brady nikdy nepochyboval, že je nejlepších quarterbackem ze všech. Michael Jordan si nikdy nemyslel, že je někdo lepší než on,“ nabízí svůj pohled zkušený boxerský manažer Lou DiBella.

Ano, především druhá věta z úst DiBelly je klíčová. Byly chvíle, kdy přišly pochybnosti o tréninkové morálce Alvareze, ten je ale vždy zahnal. A momentálně platí, že ať nastoupí proti komukoliv, tak na rozdíl od jiných boxerů, se vždy připraví na sto procent. Vždy odvede v kempu maximum. Protože si moc dobře uvědomuje, že díky tomu je tam, kde se nyní nachází.

Na špičce potravního boxerského řetězce.

„Ano, opravdu je nyní neporazitelný. Možná je tu pár jmen v polotěžké váze, která by s ním poradila, možná Artur Beterbijev, ale zároveň bych se vůbec nedivil, kdyby Canelo zdolal i jeho. Musel by boxovat více ofenzivně, více riskovat, ale mohl by to zvládnout,“ přidá svůj názor zkušený trenér Robert Garcia, který vede například svého bratra Mikeyho, Joseho Ramireze či skvělou velterovou váhu Vergila Ortize Jr.

Dle Garcii je důležitý ještě další aspekt, který je s výše popsaných propojený: „Má hlad. Někteří bojovníci se dostanou do určitého bodu, kdy jsou na vrcholu a tom ji stačí. Nasytí se. On boxuje pokaždé za 30 milionů dolarů a více, přesto má stále hlad. Stále chce vyhrávat, chce více a více. Prostě má vítěznou mentalitu a úspěch bere jako odměnu za snahu, píli. Ne jako samozřejmost.“

„Trošku váhám nad tím, jestli je neporazitelný, protože v posledních letech jsem si to myslel o hodně klucích a ti následně prohráli. Ale řekl bych to jinak – Canelo může nyní porazit každého, protože má zkušenosti se všemi styly. Bojoval s techniky, bojoval s knockoutéry, bojoval s praváky, leváky, vyššími i menšími soupeři. Myslím, že jestli ho chce někdo porazit, musí ho knockoutovat. Musí zničit jeho bradu,“ řekl Bruce Trampler, slavný to matchmaker Top Rank Boxing.

Dle něj není jeho brada neotřesitelná. „Neříkám, že ji má slabou, naopak, ukázal opakovaně, že nikoliv. Ale pamatujete, jak jím dokázal před jedenácti lety otřást Jose Miguel Cotto? Podobně jako to dovedl v prvním setkání Joe Frazier s Muhammadem Alim? O tom mluvím. Jeho soupeř mu musí rozbít bradu, dostat ho do potíží, ve kterých nebyl,“ tvrdí člen Mezinárodní síně slávy.

Otázkou je, zda někdo takový existuje, když Alvarezovu bradu nezničilo ani 24 kol s knockoutérským esem Gennadijem Golovkinem, byť dle některých něco z obou po těchto duelech v ringu zůstalo. Něco, co už se jim nikdy nevrátí. Je otázkou, zda právě Saunders je oním zabijákem. I když... na jednu stranu jeho knockoutový percentil není takový jako „GGG“ i řady dalších, na druhou, jeho zbraní je obrovská úderová přesnost.

„Získal hodně zkušeností ale už před Golovkinem. Na rovinu, v mladém věku dostal soupeře, které bych mu já nepředhodil. Fakt skvělé protivníky. Nebyl bezchybný, ale poradil si, poučil se,“ připomněl Trampler chvíli, kdy se Alvarez definitivně rozhodl dobýt americký trh. Začal zmíněným duelem s Cottem, kterého ukončil v devátém kole, následovaly duely s Carlosem Manuelem Baldomirem, Matthewem Hattonem, Alfonsem Gomezem a poté veteránem Shanem Mosleym.

V době tohoto souboje přitom ještě nebylo Alvarezovi ani 22 let! „Díky těmto zkušenostem je nyní tam, kde je. Ta kola s nimi se projevují nyní, protože když v takovém věku dokážeš porážet podobné soupeře, víš, že se můžeš zlepšovat.“

Mimochodem, už rok po Mosleym se postavil mladý Mexičan Austinu Troutovi a Floydu Mayweatherovi. Prvního neporaženého Američana porazil, s druhým prohrál. Dle většiny šlo o uspěchanou záležitost, zároveň ale oceňují Canela, že z této hořké zkušenosti vyšel silnější. Že ho prohra žrala, ale nekopal kolem sebe, poučil se. A během pár let vlastně pro legendárním Američanovi převzal trůn krále boxerského ringu i nejbližšího okolí.

„Nikdo ho nemůže nyní porazit. Canelo zakončí kariéru s více výhrami než kterýkoliv jiný frajer boxující o světové tituly za posledních třicet let. Beterbijev? Nemá bradu a vůli. Charlo? Vynesl by ho v zubech, nemá nic. Saunders má šanci v prvních kolech, celý zápas ale prohraje. Canelo se zlepšuje každým zápasem, každým dalším kolem,“ dodává další matchmaker Top Ranku Brad Goodman.

Mimochodem, těch kol stihl stále teprve třicetiletý Alvarez odboxovat už 417 a více výher (i kol – 486) z nejlepších boxerů napříč vahami za posledních třicet let nasbíral už jen jistý, o dvanáct let starší Manny Pacquiao – 62. Pokud bude Mexičan nadále jen vítězit, na 60 výher se může dostat už na konci roku 2022, nebo v první polovině roku 2023, tedy stále teprve coby dvaatřicetiletý muž v nejlepších letech...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze