Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Byl výsledek souboje Agateljan vs. Rácz v pořádku? ČUBP jej bude přezkoumávat

  • Napsal Antonín Vavrda

Agateljan slaví výhru nad Ráczem / zdroj foto: Crazy ProductionAgateljan slaví výhru nad Ráczem / zdroj foto: Crazy ProductionÚSTÍ NAD LABEM – O tom zápase se mluví snad stejně jako o vítězné titulové bitvě Fabiany Bytyqi (14-0, 5 KO) nad Denise Castleovou (2-2, 2 KO). Domácí Viktor Agateljan (7-0, 4 KO) dokázal v sobotu ve Slunetě zdolat na body slovenského rivala Róberta Rácze (20-1, 18 KO) a připravil mu první profesionální prohru. Jenže kolem výsledku se zvedla pořádná bouře.

59-57, 58-57 a 58-57. Toť verdikt trojice bodových zápasu Viktor Agateljan vs. Róbert Rácz, jmenovitě Bohumila Rückschlose, Ondřeje Holubka a Radka Linky.

VÍCE K ZÁPASU AGATELJAN VS. RÁCZ:

„S ohledem na tento zápas a všeho, co se kolem tohoto zápasu děje po jeho skončení, jsme se rozhodli znovu posoudit rozhodnutí bodových,“ řekl pro Profiboxing.cz generální sekretář České unie boxerů profesionálů (ČUBP) Lukáš Konečný.

Ten je jedním z členů Výboru ČUBP. A jelikož jsou dvěma z nich také bodoví tohoto souboje, je zřejmé, že se budou muset být pro případné rozhodování kvůli objektivitě nahrazeni jinou dvojicí.

Qwert Boxing, stáj stojící za Ráczem, pak kontaktovala zkušeného mezinárodního italského sudího Mattea Montellu, který má za sebou přes 150 zápasů a 60 titulových. Na bodech seděl například i o víkendu ve Wembley při duelu Anthony Joshua vs. Alexander Povětkin.

Bodovací lístky zápasu Agateljan vs. RáczBodovací lístky zápasu Agateljan vs. Rácz

„Zápas jsem viděl celkem třikrát v HD kvalitě a pokaždé jsem ho nabodoval 58-56 pro Rácze. Při posuzování jsem se držel posledních standardů, jak zápasy hodnotit. Zároveň odsuzuji alibismus některých rozhodčích, kteří dávají remízová kola, neboť jde o nešvar, který je u kvalitních arbitrů neakceptovatelný. Každý by měl umět vyhodnotit konkrétní kolo ve prospěch jednoho nebo druhého boxera,“ vzkázal do Česka exkluzivně Montella.

Dlužno dodat, že na videu vypadá duel vždy jinak než ve skutečnosti. Stejně tak při takovém shlédnutí nehrají roli emoce, či únava.

Profiboxing.cz (šéfredaktor Antonín Vavrda) nabodoval duel remízově 57-57.

K souboji se vyjádřil také jeden ze dvou trenérů slovenského boxera Lukáš Filka, sám bývalý profesionální bijec v těžké váze.

„To, co se strhlo kolem souboje, se nám moc nelíbí. Proto se k tomu na sociálních sítích nevyjadřujeme. Mluvil jsem s Robem a řekl jsem mu svůj názor, který akceptoval. Je ale fakt, že je pořád mladý, divoký, takže se také občas nechá strhnout. A to i na sítích,“ začal své povídání Filka.

„Díval jsem se na ten zápas a počítal jsem údery oběma. A těsně, asi o pět přesných zásahů vyhrál Viktor. Na druhou stranu zápas v profesionálním boxu není jen o čistých úderech, roli hrají další aspekty. Neboduje se stejně jako amatérský box, kde jsou zápasy tříkolové. Myslím, že na neutrální půdě by Robo vyhrál. Zároveň bych ale rád důrazně řekl, že duel jsme prohráli a výsledek respektujeme,“ pokračoval.

„Jdeme dál, odveta pro nás nepřipadá v úvahu. Proč se točit na místě? Pokud bychom tlačili do odvety, znamenalo by to, že s výsledkem nejsme srovnaní, honili bychom si ego. Ale mi srovnaní jsme. Chybovali jsme, že jsme do něj šli, Robovi vlastně neměl co dát v případě výhry. Chyboval i on v ringu, ale je mladý, ještě se musí učit. A hodně špičkových boxerů v podobné fázi kariéry prohráli. Nula v kolonce porážek není nejdůležitější, důležité je, co si z proher vezmete,“ dodal.

„Upřímně mne štve ta otevřená diskuze kolem tohoto zápasu a to, jak se hází rozhořčení ze strany na stranu. Můj názor? U Rácze bylo vidět odhodlání, sebejistota, vyvíjel velký tlak a sílu, ale oba jsme byli u ringu zhruba na stejném místě. Viky měl perfektní obranu, pohyb, byl uvolněný, takže na většinu Ráczových útoku povolil a dobře vracel,“ zaznělo z druhého rohu, od jednoho z asistentů Radka Vařáka, taktéž zkušeného profesionálního boxera těžké váhy.

„Moderní box se posuzuje a hodnotí podle čistých úderů, tedy pokud na body dojde, což se u nás v těžké váze tak často neděje. (smích) Další faktorem je domácí roh, na což se kouká všude, v Anglii, Německu, Americe, sám s tím mám zkušenosti. Je to ale jen můj pohled kamaráda Viktora, který byl v jeho rohu a pomáhal mu. Pokud někdo řeší spor, ať zaplatí nezávislého špičkového evropského rozhodčího a ten se na zápas podívá,“ přidal.

„Každopádně se tím nic stejně nezmění, maximálně vyvrátí, nebo potvrdí. Ale každopádně je to zbytečné,“ zakončil své povídání jednačtyřicetiletý český veterán.

Qwert nezávislého experta oslovil. Nyní je na ČUBP, jak rozhodne. Moudřejší budeme v příštích dnech.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze