Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

BOXERSKÁ PRAVIDLA: může kolo skončit 9-9 a co rozhoduje u bodových o vítězi?

  • Napsal Antonín Vavrda

Bodování boxuBodování boxuPRAHA – Pojďme využít trochu volnějšího týdne před našlapanými víkendy od druhé poloviny července a také v srpnu tím, že si dáme menší boxerské školení. Dneska se podíváme na tolik vzývané bodování trojice rozhodčích pod ringem.

Rohovnický sport vždy nejvíce lákal na knockouty, tvrdé kombinace, ale ne vždy skončí duely před limitem. Už dávno totiž neplatí časy, kdy se bojovalo do rozhodnutí třeba i čtyřicet, či padesát kol. Jak rozhodují bodoví rozhodčí?

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

KDO HODNOTÍ ZÁPASY?

Při většině zápasů je kolem ringu trojice bodových rozhodčích (výjimečně pak rozhoduje – nikoliv ale titulové souboje – jen ringový sudí). Promotéři se pak snaží dbát na neutralitu rozhodčích, tedy, pokud boxuje Američan s Francouzem, pak jsou upřednostněni rozhodčí z jiných zemí. Totéž třeba platí na britských ostrovech – pokud je jeden boxer z Manchesteru a druhý z Londýna, pak trojice bodových je z jiných míst království.

Jak jsme zmínili, toto platí především u titulových bojů – národní pásy či ty mezinárodní, při kterých nominuje sudí na duel organizace, o jejíž titul se bojuje. Dlužno dodat, rozhodčí (federaci) ale platí promotér, tedy většinou člověk stojící za jedním z dvojice boxerů.

JAK SE ZÁPAS BODUJE?

Moderní systém se řídí tzv. „10-point must systém“.

- Většina kol je hodnocena 10-9 ve prospěch lepšího z dvojice boxerů.
- Pokud je jeden z boxerů sražen k zemi, ztrácí bod. Pokud je v tomto kole navíc i horším, pak ho ztrácí v poměru 8-10.
- Pokud je jeden z boxerů lepším v ringu, ale je sražen k zemi, nebo přijde o bod napomínáním ringového, končí kolo 9-9 (bohužel tato skutečnost se příliš často neděje a zapomíná se na ni).
- Pokud jdou k zemi oba boxeři, případně je bodový odečet stejný na obou stranách, pak se „maže“ a kolo končí 10-9 ve prospěch lepšího z dvojice.
- Výjimečně se může udělit kolo 10-8 také ve chvíli, kdy jeden z boxerů jednoznačně dominuje, nebo třeba je horší z dvojice ochráněn od počítání koncem kola.
- Ve výjimečných situacích se může udělit kolo také 10-10, děje se tak ale opravdu vzácně, a to ve chvíli, kdy je kolo opravdu opticky naprosto vyrovnané, nebo ve chvíli, kdy v něm nepadne žádný pořádný úder, kdy se v něm prostě nestane nic, za co by se mohlo a mělo bodovat.

JAK JE TO V PŘÍPADĚ KOL 10-10?

Rozhodčí jsou na různých školení a seminářích nabádáni, aby takto bodovali výjimečně. Musí si být skutečně jisti, že je ani jeden z dvojice nepřesvědčil, že byl během 180 vteřin daného dějství lepší. Důvodem je skutečnost, aby se minimalizoval alibismus bodových.

ZA CO SE ODEČÍTAJÍ BODY?

Ringový tak činí ve chvíli, kdy jeden z dvojice (většinou) opakovaně poruší pravidla – údery pod pás, do zátylku (úmyslně), kousnutí (viz. Mike Tyson či Kash Ali). Ringový může napomínat boxera opakovaně, stržení bodů lze ale „pouze“ dvakrát, respektive po třetí takové situaci následuje diskvalifikace napomínaného boxera.

NA CO SE ROZHODČÍ ZAMĚŘUJÍ?

Jistě jste si často říkali, proč to, a to kolo bodový rozhodl tak a tak, když vy jste to viděli jinak. Proč jednou vítězí bijec, který je v neustálém pohybu vpřed, zatímco Floyd Mayweather porážel své protivníky pravidelně z defenzivy, z „leštění provazů zády“.

Efektivní agrese: ano, tlak a pohyb vpřed je důležitý, ale ještě důležitější je k tomu přidávat údery a zasahovat. V opačném případě je taková agresivita k ničemu a rozhodčí by se měl přiklonit k boxerovi, který sice ustupuje, ale trefuje (kontruje) svého protivníka.

Ovládání ringu: souvisí s výše popsaný, pokud boxujete z ústupu, ale trefujete, jste pohyblivější, šikovnější, jde vy tím, kdo vládne ringu, nikoliv soupeř, který sice jde vpřed, ale povětšinou jen inkasuje.

Obrana: rozhodčí sledují i to, jak je boxer efektivní ve své defenzivě. Jak dobře blokuje údery protivníka, zda se jim dovede vyhnout. Obrana je velmi důležitá.

Tvrdé a čisté údery: netrénované oko může někdy nabýt dojmu, že jeden z boxerů je aktivnější, protože hází daleko více úderů. Jenže ty také musí nacházet cíl, tedy odkryté části těla, nikoliv kryt či obranu protivníka. Rozhodčí nehledá jen počet úderů, ale také jejich čistotu. A pochopitelně upřednostňuje tvrdé a čisté údery před jen „pinkáním“.

TYP VÝSLEDKŮ:

Jednomyslný verdikt (UD): všichni tři bodoví mají na svých kartách jako vítěze stejného bojovníka.

Nejednotný verdikt (SD): Dva rozhodčí dají přednost boxerovi A, jeden boxerovi B. V tom případě vítězí boxer A. Nerozhoduje bodový rozdíl, je jedno, že dva nabodují zápas těsně pro boxera A (třeba 115-113) a třetí jasně pro boxera B (120-108). Čísla jsou v tomto případě už jen sekundární element.

Většinové rozhodnutí (MD): Dva bodoví viděli vyhrát boxera A, jeden nabodoval remízu. Nejde o jednomyslné rozhodnutí, ale vítěz má většinu.

Remíza: Může se k ní dojít třemi způsoby – SD (dělená remíza), kdy jeden rozhodčí naboduje remízu, druhý výhru boxera A, třetí pak boxera B (platí totéž, co výše u nejednotného verdiktu, je jedno, jaký je bodový rozdíl ve prospěch jednoho z boxerů). UD (jednomyslný remíza) nastane v případě, že duel nabodují jako remízoví všichni tři rozhodčí (neděje se až tak často). MD (většinová remíza) oznámí spíkr ve chvíli, kdy dva rozhodčí nabodují remízu a třetí výhru jednoho z boxera.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze