Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Box dnes zažívá skvělé období, tvrdí šéf HBO Ken Hershman

  • Napsal Štefan Moravčík

Ken Hershman (vpravo) při rozhovoru De la Hoyi pro ShowtimeKen Hershman (vpravo) při rozhovoru De la Hoyi pro ShowtimeBRATISLAVA – Rok 2014 je už minulosťou, a to isté platí aj o boxe, kde na prelome starej a novej boxerskej sezóny prebiehali (a stále prebiehajú) rôzne bilancie a hodnotenia. Jedno také poskytol v rozhovore pre server ringtv.craveonline.com aj prezident HBO Sports Ken Hershman.

Šéf jednej z dvoch najväčších zámorských televíznych spoločností vysielajúcich profesionálne boxerské zápasy sa dotkol viacerých tém, okrem iného aj pripravovaných megazápasov Mayweather vs. Pacquiao resp. Alvarez vs. Cotto, budúcich veľkých mien v boxe, či otázky možného obnovenia spolupráce s vplyvným manažérom Alom Haymonom.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Na úvod sa vás opýtam na práve uplynulý rok 2014. Ste s ním spokojný?

Som ním nadšený. Myslím si, že pre box na HBO to bol naozaj skvelý rok. Sme veľmi spokojní s úrovňou našich zápasov, divákov, a tiež s novou generáciou boxerov, s ktorými sme začali pracovať. Máme na čom stavať pre ďalší skvelý rok, takže sme veľmi spokojní.

Čísla sledovanosti na HBO vyzerajú naozaj impozantne, ale ja viem, že vy chcete ešte väčší divácky záujem. Aké kroky preto chcete podniknúť?

Tieto veci vždy sledujeme. Spustili sme niekoľko nových projektov. Napríklad naša digitálna ponuka je dnes väčšia, než kedykoľvek predtým. Stále hľadáme nové spôsoby, ako v tomto smere ešte trochu vyzrieť a u fanúšikov vzbudiť ešte väčší záujem. Zamerali sme sa napríklad na začiatky našich galavečerov. Niektoré z nich totiž začínali príliš neskoro, než aby sme v nich mohli našim divákom ponúknuť to, čo sme chceli. Najdôležitejšie pre nás je ponúknuť atraktívne duely medzi tými najlepšími borcami v jednotlivých váhových kategóriách, a ja si myslím, že sa nám to aj darí. Práve preto sú výsledky našej snahy také markantné.

Spomenuli ste začiatky vašich šou. Napríklad na východnom pobreží USA to býva trochu problém, keď sa začne boxovať až okolo polnoci. Ako to chcete vyriešiť?

Niekedy sa stáva, že jednoducho nemáme inú možnosť. Na HBO bežia aj iné veci ako box, a tie my nemáme pod kontrolou. Existujú pádne dôvody, prečo je lepšie otvárať galavečer neskôr, než skôr. V roku 2015 však máme za cieľ začať veľmi rýchlo. Ak sa však vyskytne situácia, ktorá si bude vyžadovať neskorší začiatok, budeme sa snažiť priebeh galavečera zrýchliť na maximum, takže hlavný zápas večera začne v čo najskoršom čase. V roku 2015 chceme byť v tomto ešte dôslednejší.

Jednou z vecí, ktoré odrádzajú fanúšikov od boxu, sú zlé verdikty bodových. Myslíte si, že je to niečo, s čím sa skrátka musíme naučiť žiť?

Bodovať boxerský zápas je subjektívna záležitosť. Myslím si, že do istej miery sa s tým človek naozaj musí zmieriť. Na druhej strane je však veľmi dôležité, aby fanúšikovia a médiá považovali tento šport za pokiaľ možno čo najserióznejší.

Rozhodovanie zápasov nemôžeme ovplyvniť, a takisto nemáme pod palcom ani výber a školenie jednotlivých rozhodcov. Našou úlohou je preto ukázať, prečo je rozhodovanie boxerských zápasov tak ťažká úloha a čo všetko to vlastne obnáša. Chceme fanúšikom ukázať, že aj keď sa názory bodových rozhodcov na jeden a ten istý zápas môžu diametrálne líšiť, existuje na to aj rozumné vysvetlenie.

Niektorí bodoví rozhodcovia preferujú u boxerov obranu a ich schopnosť kontrolovať priebeh duelu, a iným sa zase páči viac ten, kto je v zápase tým tvrdšie udierajúcim a nie čistokrvným boxerom. Myslím si, že trochu z toho sme mali možnosť vidieť aj v zápase Herrera vs. Benavidez. Tí, ktorí uprednostňujú v ringu aktivitu a pracovitosť, volili za víťaza Herreru, a naopak tí, ktorým sa páčia kvalitné kontry a efektívna agresivita, videli ako lepšieho Benavideza.

Rozhodovanie je subjektívna záležitosť, a my ako televízia považujeme za dôležité, aby sme to divákom vysvetlili. Nechcem tým teraz povedať, že by sme mali priamo obhajovať nejaký zlý verdikt, no na druhej strane, aspoň ho priblížime divákom. A nášmu tímu komentátorov dávame úplnú voľnosť v tom, aký názor chcú prezentovať, a oni to aj robia. Fanúšikovia sa tak môžu aspoň pozrieť na celú vec objektívne.

Aké dôležité bolo pre HBO získanie Canela Alvareza?

Nesmierne dôležité. Canelo je v boxe veľmi výraznou postavou, a to má iba 24 rokov. Myslím si, že v najbližších rokoch bude v boxe tou najväčšou atrakciou a zároveň kľúčovým komponentom v tom, ako si HBO predstavuje box v blízkej budúcnosti. Som si veľmi dobre vedomý, aké dôležité bolo jeho znovuuvedenie na HBO.

V našej nedávnej ankete sme sa našich čitateľov spýtali, ktorí boxeri podľa nich ponesú v najbližších rokoch tú pomyselnú štafetu po odchode borcov ako Floyd Mayweather Jr. a Manny Pacquiao. Jasnými víťazmi sa v nej stali Gennadij Golovkin a Saul Alvarez, a ako tretí v poradí skončil Sergej Kovaľov. Myslíte si, že títo borci majú na to, aby box dokázali v najbližších rokoch posunúť dopredu?

Myslím si, že áno. Ich štýl boja a osobnosť, ktorú ukazujú v ringu a mimo neho, sú pre divákov zaujímavé. Porovnal by som to s tým obdobím, keď Michael Jordan skončil v NBA. Každý sa vtedy pýtal: kto zaujme jeho miesto? A z ničoho nič sa tam objavil Kobe Bryant, a neskôr LeBron James. Vždy sa nájde niekto, kto príde ako ďalší. Myslím si, že ste práve spomenuli troch supertalentovaných borcov, ktorí sú však aj superľudia. Majú predpoklady na to, aby sa stali vedúcimi osobnosťami v boxe v jeho najbližších rokoch.

Očakávate, že ťažké váhy budú hrať v boxe oproti posledným rokom opäť výraznejšiu rolu?

V ťažkej váhe nás čakajú zaujímavé veci. Ale to ukážu až výsledky v ringu. V ťažkej váhe stále nesmieme zabúdať na Vladimira Klička, pretože on je aj dnes jasne lepší, než ktorákoľvek iná ťažká váha. Plánujeme s ním uskutočniť niekoľko zaujímavých duelov, a uvidíme, ako to celé nakoniec vypáli. Bude iba na jeho súperoch, či naňho nájdu v ringu účinnú protizbraň. Myslím si, že nás čaká niekoľko veľmi atraktívnych duelov, v ktorých budú hrať prím mladí, nádejní borci v tejto váhovej kategórii. Rok 2015 podľa mňa bude pre ťažké váhy dobrým rokom.

Majú podľa vás mladé hviezdy ako Golovkin a Alvarez predpoklady na to, aby dosiahli čísla podobné tým, ktoré vykazovali zápasy Mayweathera či Pacquiaa, alebo si skôr myslíte, že systém Pay-Per-View v najbližších rokoch nebude až taký efektívny, ako v minulosti?

To je ťažká otázka. Napokon, nemyslím si, že by ste našli veľa ľudí, ktorí by pred rokmi predpovedali istému Filipíncovi, že to z mušej váhy dotiahne až na druhú najväčšiu Pay-Per-View hviezdu v tomto biznise. Preto ani ja v takýchto prípadoch nikdy nehovorím „nikdy". Osobne by som bol veľmi rád, ak by títo boxeri zostali u HBO tak dlho, ako je to len možné. Našej televízii totiž urobili veľkú službu.

Z Canela sa postupom času stane plnohodnotný Pay-Per-View boxer. Keď si to bude jeho zápas zasluhovať, zaradíme ho na Pay-Per-View. Vždy bol veľmi naklonený myšlienke boxovať práve u nás, čo je zároveň pocta našej snahe vychovávať v boxe nové hviezdy a získavať pre nich fanúšikov. Nemyslím si však, že Pay-Per-View je v jeho terajšom štádiu kariéry to najdôležitejšie.

Čo sa týka Kovaľova a Golovkina, tak u nich je to predovšetkým otázka vhodného súpera. Ak sa stretnú s tým správnym protivníkom, ich zápas môže byť aj na Pay-Per-View, ale nemyslím si, že je to v súčasnosti pre nich to najdôležitejšie. Všetko ukáže až čas.

Samozrejme, že tu stále máme aj Mayweathera a Pacquiaa, takže moja otázka znie: uvidíme konečne aj tento duel?

Na túto otázku vždy odpovedám rovnako. Ako boxerský fanúšik by som si tento duel veľmi želal. Ako človek zainteresovaný v tomto športe dobre rozumiem hlasu fanúšikov a médií, ktoré volajú po tomto dueli. Nechcem však teraz rozoberať do detailov všetky tie zákulisné ťahanice, ktoré tento zápas sprevádzajú. Nemám totiž záujem zvyšovať si vďaka tomu moju publicitu.

Čo je najdôležitejšie, je to, že ak sa tento zápas stane realitou, bude to naozaj megaduel a my budeme všetci šťastní, že sme mohli byť jeho súčasťou. Ak však z neho nakoniec zíde, budeme sa musieť spolu s Mannym Pacquiaom poobzerať po nejakých iných súbojoch. A tých je dnes naozaj veľa. Zatiaľ o tom nebudem viac hovoriť. Ak sa objaví niečo, čo bude hodné spomenúť, môžeme sa o tom porozprávať.

HBO a Showtime už spojili sily pri organizácii niekoľkých megazápasov, ktoré sa v minulosti boxovali. Myslíte si, že podobná spolupráca je možná aj pri zápase Mayweather vs. Pacquiao?

To je niečo, o čom sa môžeme baviť, až keď sa veci pohnú dopredu. Teraz by to z mojej strany boli iba číre špekulácie, a to ja nechcem.

Ako veľmi by podľa vás pomohol zápas Mayweather vs. Pacquiao boxu?

Myslím si, že box je dnes celosvetovo veľmi prosperujúcim športom. Máme možnosť vidieť 80 000 divákov na zápase Froch vs. Groves, či vypredané haly na súbojoch Klička. S Terenceom Crawfordom sa nám podarilo prilákať na box prakticky celú Omahu, a so zápasom Golovkin vs. Rubio sme zase vypredali StubHub Center. Box je na tom dnes podľa mňa veľmi dobre. Samozrejme, že k nemu chceme prilákať aj nových fanúšikov, a tento zápas by v tomto ohľade mohol dosť pomôcť. Nemyslím si však, že box dnes potrebuje nejakú záchranu alebo niečo podobné. Podľa mňa sa dokáže zaobísť aj bez nej.

Je podľa vás problémom, že v súbojoch Mayweather vs. Pacquiao a Alvarez vs. Cotto dnes ide aj o súboj o lukratívny dátum 2. mája 2015?

Z mojej skúsenosti vám môžem povedať, že konečné slovo v celej tejto veci bude aj tak patriť biznisu. Záujmom nás všetkých je urobiť z tohto dobrý biznis. Ktokoľvek bude mať tú najlepšiu, najväčšiu šou a príde na to miesto ako prvý, tomu pripadne tento dátum. Ten druhý si bude musieť nájsť ďalší vhodný dátum, a ja nemám žiadne obavy, že sa mu to aj podarí.

Pravdou je však aj to, že jednou z hlavných charakteristík Canelovej kariéry na HBO je práve získanie dátumov v období sviatkov Cinco de Mayo a Mexického dňa nezávislosti. On sám nám túto požiadavku vyslovil veľmi jasne a hlasne, a my ho v tom budeme podporovať a urobíme pre to všetko, čo je v našich silách.

Keď sa už bavíme o zápase Alvarez vs. Cotto, myslíte si, že sa naozaj uskutoční?

Neviem. Aj tu sa snažím v záujme uskutočnenia tohto duelu príliš nezasahovať do vecí a nevypúšťať do éteru žiadne nepodložené a predčasné informácie. Myslím si, že tento duel by bol skvelý pre oboch borcov. Ako galavečer by sa mi veľmi páčil. A ako fanúšik môžem povedať, že dnes by ste v boxe sotva našli atraktívnejší duel. Dúfam preto, že sa stane realitou.

Viem, že obe strany teraz usilovne pracujú v záujme vzájomnej dohody, ale nie som si istý, či táto snaha nakoniec prinesie aj očakávaný výsledok. V boxe to väčšinou býva tak, že tieto zmluvy o dôležitých zápasoch sa nepodpisujú za jednu noc. Všetko to chce čas a úsilie. Preto si myslím, že je dôležité dať všetkému ešte nejaký ten čas a dúfať, že dohoda bude na svete.

Na tomto zápase spoločne pracujú Golden Boy Promotions a Top Rank. Aký veľký význam podľa vás má ich zmierenie pre ďalší vývoj v boxe?

Myslím si, že je to skvelé. Vy sami sa v boxe pohybujete už nejaký ten piatok, a tak viete, akú výzvu pre nás predstavuje organizovanie takýchto zápasov – t.j. skĺbiť dokopy a brať ohľad na všetky tie veci ako sú majstrovské pásy, povinné obhajoby, promotéri a manažéri, peniaze, zápasové termíny, správne načasovanie jednotlivých duelov, zranenia boxerov, atď. Je tam veľa potenciálnych prekážok, takže kedykoľvek môžeme odstrániť alebo aspoň obmedziť čo i len jednu z nich, box tým iba získa a pripraví sa tak pôda pre veľké zápasy, ktoré sme mali možnosť vidieť už v minulosti.

A vy sami opäť spolupracujete s Golden Boy Promotions. Predpokladám, že ste tým nadšený...

Som šťastný predovšetkým preto, že takto budeme mať oveľa viac možností pre organizovanie veľkých, atraktívnych, a zábavných duelov. Všetko toto perfektne zapadá do našej obchodnej filozofie. Je to pre nás veľmi vítaná, osviežujúca zmena.

HBO v súčasnosti nespolupracuje s vplyvným manažérom Alom Haymonom. Myslíte si, že tu je priestor pre zmenu?

Sme ochotní spolupracovať s hocikým, kto zdieľa našu obchodnú filozofiu. Tento názor prezentujeme už roky. S boxermi, promotérmi a manažérmi, ktorí s nami spolupracujú, zdieľame spoločnú víziu. Na vašu otázku by som preto odpovedal asi takto: ak nás spája táto kolektívna, spoločná vízia, môže sa stať hocičo...

Len sa pozrite, čo sa dnes deje s Canelom, či s Gennadijom Golovkinom, ktorý si dnes u nás buduje meno, ktoré ďaleko presahuje úspechy, ktoré by ste mu ako chlapcovi z Kazachstanu za normálnych okolností predpovedali, a to všetko navyše za veľmi krátke obdobie. Potom tu máme Kovaľova, ktorý nedávno boxoval s Hopkinsom, a vo svojom najbližšom dueli si to rozdá s Pascalom, a tiež Crawforda, ktorý boxoval s Gamboom v jednom z najatraktívnejších duelov v roku, a ktorý sa stáva čoraz väčšou hviezdou. A tiež sme tu mali duel Cotto vs. Martinez, kde sa obaja borci dokázali dohodnúť a išli do vzájomného súboja.

Ak do nejakého boxera investujeme veľké peniaze a on do nás tiež, sledujeme tým dlhodobejšie ciele. Práve preto v tomto biznise pôsobíme. Ak disponujete takými boxermi ako Pacquiao, Cotto, Marquez, Crawford, Golovkin, Alvarez, Kovaľov, Hopkins a Vladimir Kličko, nemusíte im naháňať súperov. Máme veľké množstvo borcov, ktorí sú vo svojich váhových kategóriách tými absolútne najlepšími, a tým pádom aj veľa potenciálne skvelých duelov, ktoré sme schopní s nimi uskutočniť.

Práve o tom je naša stratégia, a snažíme sa dávať ju aj najavo. Takže ak nejaký boxer – bez ohľadu na to, kto dnes dohliada na jeho kariéru – chce ku nám prísť a vybudovať si tu veľkú, dlhodobú kariéru a boxovať vo veľkých dueloch, máme preňho dvere otvorené.

Ľudia dnes vo všeobecnosti považujú box za šport, ktorý na svoje prežitie potrebuje úzku skupinu spotrebiteľov, a spochybňujú jeho dnešnú pozíciu na trhu vzhľadom na vzostup konkurenčných športových odvetví ako napríklad MMA. Aký je váš názor na toto tvrdenie?

Považovať box za šport úzko závislý na špecifickej zložke divákov nie je podľa mňa vôbec zlé. Napokon, takýchto športov je tu dnes veľa. Dôležité je pozrieť sa na všetky významné ukazovatele. Máme dnes stálych a verných divákov? Čísla, ktoré vykazujeme, sú podľa mňa skvelé. Majú naši diváci radi to, čo im ponúkame? Aká je ich odozva na sociálnych sieťach? Odozva médií? Myslím si, že práca, ktorú robíme, je medzi fanúšikmi aj náležite oceňovaná a hodnotená veľmi kladne.

Boxeri stále napredujú a prosperujú. Pribúdajú ďalšie a ďalšie zápasy. Fanúšikovia pravidelne navštevujú zápasy v halách či ich pozerajú doma pred televíznymi obrazovkami. Vyzerá to teda, že box dnes prechádza naozaj dobrým obdobím. Ja osobne ho vnímam ako veľmi prosperujúci. Viem, že ľudia v MMA majú vo svojej brandži takisto veľa prekážok, podobne ako my v boxe.

Nemyslím si však, že MMA je dnes na tom lepšie ako box. A čísla to iba potvrdzujú, či už ide o Pay-Per-View údaje, alebo údaje o predaných lístkoch. Box dnes prenáša do sveta okolo 200 rôznych televíznych spoločností, a tiež rôznych 24-hodinových športových kanálov. Ľudia si zápasy nahrávajú na DVD rekordéry, existujú tiež rôzne počítačové hry s boxerskou tematikou, atď. Neviem preto s istotou povedať, či môžeme box charakterizovať práve ako šport, ktorý je úzko viazaný na špecifickú zložku divákov. Myslím si však, že ako športu sa mu darí dobre. Dokonca si myslím, že dnes ako šport prekvitá.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze