Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Bodoví doma na gauči. 'A když jim vypadne wifi a neuvidí třeba půl kola?' nechápe Ward

  • Napsal Antonín Vavrda

Bradley a Ward / zdroj foto: Boxingscene.comLOS ANGELES – Boxerský svět se dostává pomalu do obrátek a dychtivě očekává, kdy bude moct napodobit restart scény jako nabídl víkendový galavečer UFC 249 na Floridě. Ovšem i v tomto sportovním odvětví musí řešit problémy...

Nejen promotéři a boxeři, ale také federace přemýšlejí, jak se popasovat s následky pandemie koronaviru SARS-CoV-2. Ta největší z nich – WBC – přišla s nápadem, že by bodoví sudí rozhodovali zápasy daleko od ringu prostřednictvím televizních obrazovek tak, aby chránili své bezpečí.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Tento nápad se ale v boxerské komunitě s velkým pochopením nesetkal. A naštěstí nejen u bojovníků, ale také u organizátorů a televizí. Důkazem budiž zástupci ESPN, kteří plánují společně s promotérem Bobem Arumem doslova smršť galavečerů za zavřenými dveřmi už od začátku června.

„Naprostý nesmysl. Abys mohl rozhodovat zápas, musíš být jeho součástí, musíš ho vidět z různých úhlů, musíš ho slyšet, musíš ho prostě cítit,“ pronesl Bernardo Osuna, velezkušený reportér a moderátor boxerských akcí ESPN.

Ostatně také ti sedí často hned pod ringem. Dlužno dodat, že on sám – stejně jako kolegové – je ochotný uvolnit místo pro dodržení povolené hranice lidí v bezprostřední blízkosti ringu právě pro bodové rozhodčí. Tak, jak to fungovalo právě i na UFC, kdy moderátoři seděli ve volném prostoru, zatímco bodoví byli tradičně kolem oktagonu.

„Můžete mít sebelepšího režiséra přenosu, přesto ani ten nedokáže nabídnout to, co zažíváte pod ringem. Prostě to nejde. Máte jiný pohled na boj. A jak jsem řekl, chybí tou souznění,“ stojí si za svým Osuna. A na jeho stranu se přidali i bývalí elitní boxeři a nyní neméně žádaní experti, Timothy Bradley a André Ward.

„Pokud se budou počty lidí v aréně omezovat, rozhodně se v rozpisu musí počítat rozhodčími. Neexistuje možnost, že by seděli doma a rozhodovali by zápas, kde kluci často bojují o svoji kariéru. I když nebudou mít podporu diváků, pořád podstupují stejné riziko. A totéž platí pro bodové, prostě musí být toho součástí. Musíš slyšet údery, vidět boxerům do očí, do tváře, musíš vnímat boj,“ pronesl neporažený ex-šampion super střední a polotěžké váhy André Ward.

„Navíc, co když jim vypadne obraz. Ať už kvůli televizi, nebo připojení a oni neuvidí třeba půl kola. Jak budou poté bodovat? Technika není neomylná. Tohle nedává smysl. Není to dořešené,“ nabídl další zajímavou poznámku k nápadu WBC. Ta přitom původně plánovala, že by vymyslela systém, kdy by mohli bodovat rozhodčí opravdu na dálku. Ovšem mělo jít pouze o kontrolní mechanismus, který by byl jen zpětnou vazbou při případných kontroverzích.

Koronavirová krize ale způsobila, že Mauricio Sulejman a jeho spolupracovníci začali přemýšlet o tom, že by systém fungoval i v ostrém provozu. Mimo jiné i kvůli omezené možnosti cestování mezi státy či dokonce kontinenty.

„Nelíbí se mi to. Bez fanoušků to není ideální, bodovým to ale pod ringem může paradoxně pomoct, nebudou ovlivňováni výkřiky, uslyší čistotu úderů. Ten nápad není vůbec dobrý,“ přidal se ke kritice i Bradley, který dokázal v červnu 2012 kontroverzně ukončit sedmiletou vítěznou šňůru filipínské legendy Mannyho Pacquiaa.

Byť je WBC v mnoha ohledem skutečně velmi progresivní a inovativní, vypadá to, že tento nápad na úrodnou půdu nepadl...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze