Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Bob Arum a Oscar de la Hoya. Turbulentní boxerský vztah, který dostává druhou šanci

  • Napsal Antonín Vavrda

Bob Arum a Oscar de la HoyaBob Arum a Oscar de la HoyaPRAHA – Ti dva spolu pracovali dlouhé roky, poté se ale potkávali hlavně jejich právníci. V posledních letech k sobě opět promotéři Bob Arum (89) a Oscar de la Hoya (48), respektive jejich společnosti Top Rank Boxing a Golden Boy Boxing nacházejí cestu...

Pro Aruma a De la Hoyu byl loňský rok určitým deja vu. Druhý jmenovaný z pozice promotéra ukončil v soudní síni desetiletý pracovní vztah s Canelem Alvarezem. Vztah, který už pár měsíců haproval, přesto vypadal, že bude trvat až do konce kariéry mexické superstar.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Arum se staral coby promotér o De la Hoyu dvanáct let. Díky němu vydělal přes 150 milionů dolarů za souboje proti Juliovi Cesaru Chavezovi Sr. (dvakrát), Pernellu Whitakerovi, Hectoru Camachovi, Felixi Trinidadovi či Shanu Mosleym. Sám zkušený promotér, který se v boxu pohybuje skoro šedesát let, staví toto partnerství na podobnou úroveň jako ta s Georgem Foremanem, Muhammadem Alim, Mannym Pacquiaem či Floydem Mayweatherem.

Jen tak pro zajímavost – vyjma toho prvního skončila všechna také rozchodem. Více či méně bouřlivým.

S De la Hoyou se Arum rozešel ve zlém v roce 2004 poté, co „Golden Boy“ dostal v devíti kolech napráskáno od Bernarda Hopkinse. Spojil se se švýcarským bankéřem Richardem Schäferem, kterému Arum mimochodem nemůže přijít na jméno, a z partnerství Top Rank – Golden Boy se stala rivalita, válka, která v první fázi gradovala v roce 2008 posledním zápase (dosavadní) kariéra De la Hoyi s Mannym Pacquaiem.

„Nebudu říkat, že naše pouto je věčné, že jsem si to vždy myslel. Ale většinu jeho profesionální kariéry jsme strávili bok po boku, to jen tak nevymažeš,“ usmívá se nyní Arum, který začal nacházet cestu zpět k De la Hoyovi v roce 2014. Tehdy se vrátil zpět do byznysu po další odvykací kůře a zbavil se Schäfera. Jeho pozici zaujal Eric Gomez, kamarád z dětství, daleko větší roli ve společnosti pak dostal Hopkins.

Postupně lepšící se vztah dokládá začátek letošního roku. Když v únoru letěl Arum do Los Angeles, zavolal promotérskému rivalovi a Gomezovi, zda by nezašli na oběd. Oba souhlasili. „Byli hodně mladí, když jsem je potkal poprvé. A vždy jsme měli dobré vztahy kromě doby, kdy se kolem nich motal Schäfer. Jsme konkurenti, ale v dobrém slova smyslu. Ostatně máme i společného matchmakera Roberta Diaze, byl to skvělý oběd,“ svěřil se The Athletic Arum.

Bob Arum a Oscar de la HoyaBob Arum a Oscar de la Hoya

Pokud by snad jeho slovům někdo nevěřil, důkazem budiž zhruba šest velkých titulových zápasů v posledních patnácti měsících, které obě stáje připravily. Co na tom, že Golden Boy patří pod DAZN a Top Rank pod ESPN. Když se chce, lze všechno. Proto se mohli utkat třeba i Shakur Stevenson s Joetem Gonzalezem, či Carlos Adames s Patrickem Teixeirou.

„Byl to plodný oběd,“ přiznal v oficiálním prohlášení Gomez, že nešlo jen o přátelské tlachání o minulosti, byť to Arum naznačoval primárně. „Máme samozřejmě velký zájem o spolupráci s Bobem a Top Rankem na budoucích zápasech a galavečerech. Rádi s ním o těchto skutečnostech budeme diskutovat,“ přidal.

„Budu jen rád. Ano, přišli o Canela, což není příjemné, ale pořád mají co nabídnout. Pořád mají smlouvu s DAZN a myslím, že se jim daří celkem dobře, celkově si myslím, že je Golden Boy v dobré kondici,“ reagoval Arum.

Pravdou je, že pokud „Zlatému chlapci“ nerozladí Alvarez vztah s mladou kometou Ryanem Garciou, tak se ten může opravdu těšit na slibné zítřky. Ano, Mexičan je nyní hlavní tváří světového boxu, jenže letos mu bude už 31 let, navíc na rozdíl od Garcii (také má mexické kořeny), je to pořád Mexičan, nikoliv Američan. Může to být malichernost, ale přestože současný král super střední váhy umí anglicky, komunikuje téměř výhradně ve španělštině. I na sociálních sítích.

Garcia je v tomto ohledu jiný. Navíc divočejší, mladší. Jeho protivahou pak je Téofimo Lopéz, multišampion ze stejné váhy. A muž, za kterým stále ještě stojí Arum, byť jejich vztah nyní zaskřípal. Je ale třeba připomenout, že nikdo nemá tak drsné smlouvy ve svými bojovníky, jako právě šéf Top Ranku. Že v tom hraje roli skutečnost, že jde o vystudovaného právníka, není třeba dodávat...

„Ano, byl to jeden ze zápasů, o kterém jsme mluvili. Máme co rozebírat, je tam spousta možností. Myslím, že pokud spolu budeme vycházet, bude to pro box jen dobře,“ dodal muž, který letos v prosinci oslaví 90. narozeniny.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze