Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Arum: 90 milionů lidí už box nepřiláká. Pořád ale může táhnout, pokud nebude PPV

Bob Arum a PPVBob Arum a PPVPRAHA – Jeden z nejzkušenějších lidí v boxu, promotér Bob Arum, se nedávno nechal pro The Athletic slyšet, že jedinou správnou cestou tohoto sportu je ta bez PPV (placený televizní přenos).

Téměř 60 let se pohybuje v boxu Bob Arum, který v prosinci oslavil 89. narozeniny. Na kontě má více než 2000 galavečerů, což je číslo, které bude jen velmi, velmi obtížné překonat. Málokdo má k dění v tomto sportu tolik co říct, jako vystudovaný právník z Brooklynu.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Arum zažil divoká 60. a 70. léta, kdy byl box spojován v zámoří s mafií, následně dlouhé roky soupeřil o pozornost s vrstevníkem, Donem Kingem. První galavečer řídil v září 1962, kdy byl u demolice Floyda Pattersona z rukavic Sonnyho Listona.

O čtrnáct let později byl u souboje Muhammada Aliho s Kenem Nortonem, který co se týče sledovanosti nečekaně propadl, přestože byl jeho přenos vysílán tehdy tradičně v kinech a plátnech ve sportovních arénách. Právě proto se rozhodl následně spolupracovat s celostátními televizemi ABC a CBS, což mělo pozitivní dopad.

Vítěznou odvetu Aliho proti Leonu Spinksovi vidělo ve Státech na 90 milionů lidí. Také proto mohl Arum poté některé své zápasy zase vrátit na placenou platformu. „Je to jednoduché, když o vašem sportu má podvědomí devadesát milionů lidí, pak některé další můžete umístit na pay-per-view a víte, že si lidi k němu cestu najdou,“ začal pro The Athletic své vysvětlování.

„Neboj, nejsem blázen, je mi jasné, že současné kontrakty s televizemi nám nezajistí 90 milionů lidí, ale jednou, proč ne, musíme na tom ale pracovat,“ pousmál se muž, který už je pár desítek let také v Mezinárodní síni slávy.

Arum, který se před lety přiznal, že moderní technologie jej míjí (Top Rank tehdy lehce ztrácel dech), ale zároveň se dokázal obklopit lidmi, kteří současnému trendu rozumí, proto podepsal kontrakt s ESPN, který je celostátní a zároveň má i svoji placenou část.

„Aby box přežil, potřebuje velké televize,“ má jasno Arum, který v tomto ohledu argumentuje například nedávný duelem Terence Crawforda s Kellem Brookem, které sledovalo na ESPN a ESPN+ na dva milionů diváků. Stejně tak si uvědomuje, že velkým problémem pro PPV jsou pirátské přenosy, se kterými bojuje i jeho velký rival, Dana White z UFC, a které hodně poškodily čísla odvety mezi Tysonem Furym a Deontayem Wilderem.

Aby bylo v této pasáží jasno: krom větší konkurence s jinými programy, aktivitami a platformami je třeba si uvědomit, že největší boom zažívaly PPV boxerské přenosy v dobách, kdy neexistovaly sociální sítě a internet tak, jako známe nyní, byl v plenkách.

„Rozumím, že Tyson Fury či Canelo Alvarez patří na PPV, ale ostatní boxeři ne. Ti patří do klasické televize,“ pokračuje Arum, kterého v tomto ohledu potěšila sledovanost souboje mezi Vasylem Lomačenkem a Téofimem Lopézem, kdy si s ESPN stanovili hranici 2,5 milionu sledujících (a také platících skrze tuto televizi). Výsledek? K televizním obrazovkám zápas přilákal dokonce 2,9 milionů diváků, na ESPN+ pak dalších 1,5 lidí.

Jde tak jednoznačně o nejsledovanější box v posledních letech, srovnatelný s PPV rekordmany Mayweather vs. Pacquiao a Mayweather vs. McGregor.

Dlužno dodat, že ani jeden z těchto tří zápasů vlastně fanoušky zrovna neoslnil, což je další problém boxu. Když už je nějaká akce opravdu sledovaná, většinou jde o zklamání. Je proto otázka, zda se povede příště k souboji Lopéze, či Lomačenka zase přilákat tolik lidí. Byť Arum si myslí, že ano.

A své myšlenky a slova o nutnosti dostat box na klasické televize, dokládá tak trochu kontroverzně. Dle něj totiž čísla, která prezentovala konkurence z Premier Boxing Champions (PBC) ohledně zápasů Gervonta Davis – Leo Santa Cruz a Errol Spence Jr. – Danny Garcia ani zdaleka neodpovídají skutečnosti.

„Čtvrt milionů prodaných PPV u obojího? Ani omylem, oni to ví, my to víme, dostali se maximálně na 130 tisíc prodaných PPV. A Charlo Twins? Žádných 100 tisíc, maximálně 60 tisíc. Hele, lidé nemají peníze, bojí se, co bude. Máte daleko menší možné publikum a oni tvrdí, že vlastně je to pořád stejné, blbost,“ má jasno zkušený promotér.

„Nebudu ztrácet čas dlouhou odpovědí na tyto lži, ale pokud jde PPV, boxeři ho milují, televize také a lidé také. Všichni jsme šťastní, fanoušci milují zápasy, které jim nabízíme. Jediný, kdo není šťastný, je Arum, protože jemu PPV nejdou. Možná, kdyby se více soustředil na sebe, a ne na sledování našeho byznysu, byl by v tom svém úspěšnější a jeho boxeři by byli také šťastní,“ kontroval za PBC mluvčí Tim Smith.

Jako vždy v podobných sporech je třeba hledat pravdu někde uprostřed. Čísla Arumem zmíněná jsou nejspíše o něco nižší, než je realita, že by ale PPV fungovalo nějak zázračně a že by byli všichni u konkurence spokojení, jak tvrdí Smith, to je také zbožné přání než skutečnost.

Mimochodem, devět velkých akcích Top Rank na ESPN přilákalo k obrazovkám na 991 tisíc lidí, což je 39 procent více, než jaký průměr stanovil předchozí, první rok spolupráce (až do roku 2025) a 11 společných akcí. „Což znamená, že naše cesta funguje,“ má jasno Arum, který mimochodem umí ještě něco: mistrovsky plánovat.

Na letošní rok proto zatím připravil tři akce pro únor (Jamel Herring – Carl Frampton na 6. února, Joe Smith Jr – Maxim Vlasov na 13. února a Miguel Berchelt – Oscar Valdéz na 27. února), další chystá až na závěr dubna a květen. Důvod? Velká konkurence v podobně amerického fotbalu, NBA a MLB, kterým v následujících týdnech budou vrcholit letošní sezony.

„Vše diskutujeme a řešíme společně. Pro nás není PPV klíčové, zásadní. Máme řadu možností, jak dostat naše akce k fanouškům, jak by za ně případně měli platit,“ řekl Matt Kenny, který společně s Burkem Magnusem v ESPN řeší programování týkajícího se bojových sportů.

Arum zároveň přiznává, že na jednu stranu prodělává, protože nemohou počítat s penězi za vstupné, což je problém pro velké akce, na druhé straně sportovně umí přiznat, že na „nízkorozpočtových“ galavečerech naopak dokážou i nyní vydělat. Jako příklad uvedl například fantastickou show Jose Zepeda vs. Ivan Barančyk, která vrcholila jedním z nejdivočejších zápasů boxerské historie vůbec.

Přesto i on doufá, že pandemie bude postupně už letos ustupovat a fanoušci se budou moct vracet do hlediště. Ze svého pohledu, že box patří na veřejné televize a různé streamovací platformy (Top Rank spolupracuje například s FITE.tv), ale neustupuje. Dokonce s ESPN řeší, že pokud budou Tyson Fury a Anthony Joshua bojovat v Evropě, nebo na Blízkém východě, takže v zámoří by běžel během dne, pak by byl na ESPN dostupný volně, nikoliv skrze PPV.

„Uvidíme, řešíme spoustu možností. Myslím, že jsme ukázali, že jsme kreativní a flexibilní. Důležité pak je, aby byli spokojeni fanoušci,“ zakončuje toto téma Kenny. Arumova reakce? Jen souhlasné pokývání hlavou. Pomůže to vrátit box v zámoří vrátit tam, kde byl v dobách největší slávy PPV, ovšem tentokrát mimo PPV?

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze