Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Blíží se revoluce na záchranu životů boxerů: skenování mozku během zápasů

  • Napsal Antonín Vavrda

Skener mozku v akciSkener mozku v akciPRAHA – Na velké novince, kterou by chtěli otestovat už 26. února na galavečeru v Bradfordu, pracují britští boxerští funkcionáři. Lékaři by měli mít na galavečerech k ruce přístroj na skenování mozku, díky kterému by do tří minut odhalili případné mozkové krvácení boxerů.

Malý přístroj, který může pomoct zachránit životy boxerů. To je skener mozku, který se už nějaký ten pátek testuje na londýnské Air Ambulance, což je nezisková letecká lékařská záchranná služba v britské metropoli.

O co jde?

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Malý kapesní snímač svítí laserovým paprskem až do hloubky 3,5 cm do hlavy. V případě, že světlo narazí na krev, je část odražená zpět do detektoru. Mozek člověka se snímá z osmi úhlů, celá procedura pak netrvá déle než tři minuty.

Ringoví lékaři dosud přitom používají při kontrole mozkové činnosti boxerů různými testy se světlem či sledem otázek. Jenže tyto metody často selhávají. Navíc při krvácení do mozku mohou být příznaky různé a někdy trvá i několik desítek minut, než se projeví, případně než postižený zkolabuje.

„Čas je v těchto případech ten nejdůležitější prvek. Čím déle trvá, než se sportovec dostane na neurochirurgické oddělení, tím může být poškození mozku či zdraví závažnější. Box je kontaktní sport, kde je riziko podobného zranění vysoké, proto je důležité jakékoliv snížení rizika,“ řekl Sky Sports Dr. Maurice Mann, který dlouhodobě pracuje jako ringový lékař u profesionálních i amatérských zápasů.

Dle zmíněného testování je přístroj účinný na více jak 90 procent. A dle BBBofC (Britská boxerské federace pro profesionální box) by mohl být skener využíván nejen po zápase, ale i v jeho průběhu a před samotnými duely.

„Pokud jde o bolest hlavy, často ji boxeři přecházejí. Oni sami jsou sobě těmi nejhoršími protivníky. Pokud bychom měli tyto skenery k dispozici, může to ušetřit spoustu životů,“ řekl Mann, který s BBBofC na tomto projektu pracuje.

„Souhlasím s tím, aby se začaly používat. 'Zlatá hodina', jak se prvním šedesáti minutám od zranění mozku říká, je klíčová a mnohdy ji propásneme,“ dodal Barry McGuigan, bývalý mistr světa a nyní promotér mimo jiné třeba Carla Framptona.

Zmíněné skenery už používají například americké námořnictvo, konkrétně v boxu jej používala během poslední olympiády v Riu ruská reprezentace. Na britských ostrovech vyvolaly diskuzi na zpřísnění kontrol boxerů poslední dva vážné případy z loňského roku.

Nejprve v březnu upadl po porážce od Chrise Eubanka Jr. do kómatu Nick Blackwell (ten se ze zranění dostal, na podzim se objevil v nemocnici znovu, tentokrát po sparingu, byť měl jakoukoliv podobnou boxerskou činnost přísně zakázanou), na konci září zemřel v ringu Mike Towell, který si přitom v případě stěžoval na bolesti hlavy, tři týdny byl v kómatu i Němec Eduard Gutknecht po listopadové prohře s Georgem Grovesem.

Ve všech třech případech šlo o hodně tvrdé až brutální bitvy, ve kterých poražení věrni své odolnosti odmítali duely vzdát, přestože dostávali od protivníků pořádně naloženo. Ve všech třech případech se řešila také role ringových rozhodčích, zda neměli zápasy zastavit dříve.

Nyní by tomu tak již být nemuselo. Přístroj v ceně 15 tisíc dolarů (cca 400 tisíc korun) by mohl všemu podobnému případně předejít.

„Jsem ráda, že konečně vidím snahu a něco dobrého, co může vzejít z naší velké ztráty. Asi by k něčemu podobnému nemělo docházet až poté, co někdo zemře, ale pokud Mikova smrt pomůže zachránit něčí život, budu šťastná,“ napsala už o dříve o zmíněném testování skeneru mozku Towellova partnerka, se kterou měl zesnulý boxer malého synka.

Už za tři týdny uvidíme, zda dojde na využití přístroje v praxi a zda budou ruskou boxerskou reprezentaci i britskou profesionální federaci následovat další...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze