Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

BBC na pranýři. Bojí se homosexuálové přiznat orientaci také kvůli Furymu?

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyson FuryTyson FuryLONDÝN – Se zajímavou studií přišla na konci minulého týdne britská parlamentní komise pro kulturu, média a sport. Dle nich je ostrovní společnost příliš benevolentní ohledně projevů nenávisti vůči homofobnímu chování fanoušků, ale i samotných sportovců.

„Z důkazů, které jsme pro vyšetřování k této zprávě, dostali, si troufáme tvrdit, že je zde mnoho homosexuálních sportovců, kteří se bojí svoji orientaci veřejně přiznat, protože se bojí dopadu tohoto rozhodnutí na jejich kariéry a životy lidí, které milují,“ řekl předseda komise Damian Collins.

„To je nepřijatelné a něco podobného by nemělo být tolerováno,“ dodává rázně.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jeho komisi vadí nejvíce chování fanoušků na fotbalových stadionech a společně vyzývají příslušné orgány k nulové toleranci takového počínání. „Ve fotbale je homofobie častějším jevem než rasismus. Dle naší studie si s homofobií setkalo 25 procent dotázaných, s rasismem deset procent. Často se tak navíc projevují i na mládežnických úrovních rodiče dětí,“ zní ve zprávě.

Dle Collinse a spol. by měli být podobní lidé okamžitě vyvedení ze stadionů a případně by jim mělo být zakázáno je nadále navštěvovat. Komise tak navrhuje pro tyto situace podobné tresty jako pro násilí v ochozech, které na britských ostrovech eskalovalo především v 80. letech minulého století.

Pokud někoho komise pochválila, tak ragby. Za příklad dala známého velšského rozhodčího Nigela Owense, díky jehož přičiněním byli podobně pokřikující fanoušci při zápase Anglie vs. Nový Zéland vyvedeni ze stadionu, dostali dvouletý zákaz vstupu a navrch museli zaplatit pokutu 1000 liber.

Výbor se naopak pustil do stanice BBC, která vyhlašuje „Britského sportovce roku“. Výběr pro hlasování fanoušků na twitteru sestavuje komise složená ze sportovních osobností. A v roce 2015 do užšího výběru začlenila na poslední chvíli také Tysona Furyho, který v listopadu tohoto roku senzačně porazil ukrajinskou legendu Vladimira Klička.

A to přesto, že manchesterský obr několikrát ne úplně vhodně promluvil právě na téma homosexualita. Loni se v podobném duchu vyjádřil na adresu Portoričana Orlanda Cruze i jeho strýc a trenér Peter. Cruz je oficiálně prvním boxerem, který se během aktivní kariéry přiznal k homosexuální orientaci.

„Byl to jeden z podnětů pro naše vyšetřování. Byli jsme tímto přístupem BBC zaskočeni až šokování,“ zní v prohlášení. Collinsovi nejvíce vadila reakce stanice, která ústy svého generálního ředitele vzkázala, že o sportovní osobnosti roku rozhoduje britská veřejnost a sportovní komise ji předkládá pouze seznam vybraných sportovců založený pouze na jejich výkonech v tom daném odvětví.

„Chápeme, že podobná prohlášení nejsou někdy myšlena špatně, mohou být jinak interpretovány a jde o osobní názor určité osoby. Ale podívejme se třeba do Spojených států. Nike také zrušil svoji dlouholetou smlouvu s filipínským boxerem Mannym Pacquiaem, když předvedl podobný 'coming out'. Měli bychom být stejně důslední,“ pokáral na dálku Collins BBC.

206 centimetrů vysoký bijec se plánuje letos na jaře vrátit mezi šestnáct provazů, a ještě do konce roku boxovat o světový titul. Stejnou šanci dostane už 1. dubna jeho mladší bratranec Hughie Fury. Změní BBC případně na konci roku při další nominaci na ostrovního sportovce roku svůj přístup, nebo se bude držet svých zásad?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze