Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

BBC: drogový král a vrah Kinahan je stále spojen s britským boxem. A také s Furym

  • Napsal Antonín Vavrda

Daniel Kinahan s Furym i ArumemDaniel Kinahan s Furym i ArumemPRAHA – Nejen tuzemská scéna bojových sportů se potýká s přízní jmen, bez kterých by se nejspíše raději obešla. Podobný problém s daleko černějším jménem má poslední týdny stále více také ta britská. Televize BBC na začátku tohoto týdne odvysílala dokument, dle kterého je více než zřejmé, že irský drogový král Daniel Kinahan stále mluví do dění v tomto sportu na ostrovech skrze stáj MTK Global a svého kamaráda Tysona Furyho.

Investigativní série BBC Panorama s podtitulem „Boxing And The Mob“, kterou televizní stanice na začátku týdne odvysílala, vzbudila opět pozornost.

„Reputace boxu je v troskách, protože federace i další lidé ho nejsou schopni zastavit,“ začíná své vyprávění reportér Darragh MacIntyre. O kom je řeč? O třiačtyřicetiletém Danielu Kinahanovi. Ten je velkým fanouškem boxu, ovšem také mužem s minimálně temnou minulostí.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Dle irských úřadů spolu se svým bratrem Christopherem v minulé dekádě převzal po otci Christy Sr. zločineckou skupinu se zaměřením na obchod s drogami, zbraněmi a praní špinavých peněz. Díky této činnosti shromáždili miliardový majetek. Ještě větším problémem pak je skutečnost, že dle nepřímých důkazů mají na rukou také krev. V případě Daniela Kinahana minimálně osmnácti osob v Británii a Španělsku.

Ani tomu nebránilo, aby před lety založil s dnes již bývalým boxerem Matthewem Macklinem manažerskou skupinu MTK Global. Ta v posledních týdnech a měsících zažívá obrovský boom, který dostal irského „krvavého“ podnikatele znovu do světla ramp. Zvláště, když se jednáními s ním pochlubil americký promotér Bob Arum a jeho chráněnec Tyson Fury veřejně právě Kinahanovi poděkoval za pomoc při dohodě na dvojzápase s Anthonym Joshuou.

Následovala ostrá kritika z ostrovů i zámoří, která donutila Ira, aby se stáhl. Ostatně před evropským zákonem už se nějaký ten pátek schovává u bohatých arabských šejků. Mimochodem, co do činění s ním měl i český boxer Michal Dufek. Samozřejmě nepřímo, ale byl i on byl u toho, když se v roce 2016 střílelo na vážení ke galavečeru MTK Global v Dublinu.

Jak později vyšlo najevo, útočníci se mstili za smrt svých parťáků právě Kinahanovi, po kterém primárně šli. Ten ale stihl z místa zavčas utéct, následně zamířil do Španělska, aby se posléze ukryl právě na Středním východě pod „sukni“ bahrajnského prince.

„Není pochyb o tom, že stále v boxu působí. A že jeho skupina umí vytvářet velký tlak. Je to velmi nebezpečný muž, vím, o něm. Jestli se bojím, že s vámi mluvím? Proč bych měl? Celý život se účastním drsných situací, nevadí mi to. Ale myslím, že by si měl dávat pozor především náš sport. Tomu to škodí, pro něj je to krvavě nebezpečné,“ řekl v dokumentu Barry McGuigan.

Ten je bývalým špičkovým irským boxerem, mistrem světa a momentálně manažerem ve své vlastní stáji. „Ano, minimálně pět kluků mi za poslední roky MTK Global přebral. A rozhodně nejednali v rukavičkách,“ přidal muž, který byl jediným osloveným člověkem z boxerského prostředí, který byl ochotný mluvit na kameru.

Zajímavostí v jeho případě budiž, že je otcem mladého, progresivního trenéra Shana McGuigana. Toho McGuigana, který stojí za restartem kariéry Tysona Furyho, toho času šampiona WBC v těžké váze. A ano, svůj tréninkový tábor měli v letech 2018 až 2020 ve španělské Marbelle a tělocvičně MTK Global, kterou tam otevíral právě Kinahan.

„Vše je jen výplodem novinářů. MTK Global není s tímto mužem, jakkoliv spojen,“ měl reagovat – ovšem taktéž mimo oficiální záznam – na tlak reportéra BBC generální ředitel skupiny Bob Yalen. „Na expanzi společnosti jsme sbírali finance několik let, je to výsledkem naší každodenní činnosti, rozhodně nejde o peníze pana Kinahana. A už vůbec nejde o peníze z nějaké nezákonné činosti,“ pokračoval Yalen.

Ten zároveň prohlásil, že o tom, zda spoluzakladatel MTK Global nadále spolupracuje s Furym, on neví, že to je otázka na manchesterského obra. „Je šéfem společnosti, musí to vědět, podobná slova jsou jen alibismus a lži. Sečteno, podtrženo, Daniel Kinahan je stále zapojen do boxu,“ nebral si v dokumentu servítky MacIntyre, který tento soud vznesl pochopitelně i po dalších výpovědích. Ty ale už nemohl zveřejnit, jelikož oslovení lidé nechtěli být, jakkoliv jmenovaní.

„Daniel není schopen získat spravedlivý proces. A to nejen v Irsku, ale také kdekoliv na světě kvůli palbě obvinění skrze tištěná a internetová média, stejně jako skrze televizní zpravodajství,“ reagoval na odvysílaný dokument sám Kinahan.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze