Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Nechutné souvislosti kolem smrti falešného boxera. Konečný: Hazard se zdravím

  • Napsal Antonín Vavrda

Boris StančovPRAHA – Sobotní duel v albánském Skadaru byl posledním pro jednadvacetiletého Bulhara Borise Stančova (0-6). Ten se ale celou svoji krátkou profesionální kariéru vydával za bratrance Isuse Veličkova. On sám totiž dle všeho boxovat nesměl, jelikož měl zdravotní problémy.

Bez přehánění je sportovním tématem číslo jedna v Bulharsku momentálně smrt jednadvacetiletého Borise Stančova. Ten zkolaboval v sobotním duelu v albánském Skadaru proti domácímu Arditu Murjovi (5-1, 3 KO) v pátém ze šesti vypsaných kol.

VÍCE K TÉMATU:

Do duelu ale vstoupil pod falešnou identitou svého bratrance Isusu Veličkova, který se sám věnoval tomuto sportu. Podvod vyšel najevo ve chvíli, kdy jemu a rodině začali kondolovat lidé na sociálních sítích. A to včetně prezidenta jedné z nejprestižnějších federací WBC, Mexičana Mauricia Sulejmana.

Za posledních 48 hodin pak vyšly najevo skutečnosti, ze kterých doslova běhá mráz po zádech.

Dle Veličkova měl totiž jeho bratranec dokonce šest různých falešných identit, za které se schovával. Důvod? Chtěl boxovat, ale nemohl. Dle všeho kvůli zdravotním problémům. „Byl přitom velmi šikovný, všichni ho obdivovali za to, jak boxoval. A také za to, jak na sobě makal, kvůli práci cestoval i do Francie,“ svěřil se bulharským médiím jeho bývalý kouč, který jej trénoval v sofijské provincii Novi Iskar.

PROHLÁŠENÍ LUKÁŠE KONEČNÉHO, GENERÁLNÍHO SEKRETÁŘE ČESKÉ UNIE BOXERŮ PROFESIONÁLŮ:
Zažil jsi něco podobného coby boxer? Nebo jako funkcionář?

Možná dříve coby boxer na úrovni amatérského oblastního kola jsem zažil, že někdo nastoupil na cizí registračku. Ale jistý si tím nejsem.

Mohlo by se to stát i ČUBP? Funguje nějaký kontrolní mechanismus, aby k tomuto nedošlo?

Samozřejmě funguje kontrola přes občanské průkaz či pasy (a fotky v nich) na vážení. Zároveň jsme malý píseček a domácí boxeři se znají. Ale nemůžu vyloučit, že někdo přijede startovat z ciziny a pokud bude fotka v pasu podobná, těžko to rozeznáme. Prostě se spoléháme na startovní povolení ze zahraničního svazu a kontroly v pase.

Co si celkově o případu myslíš?

Je to velice nepříjemné pro boxerské svazy a promotéry. Je možné, že teď bude nastavena větší kontrola kvůli podobným podvodníkům. Pokud se tak stane, přibude práce na straně svazů, a to jen díky tomu, že někdo se chová takto nekorektně a hazarduje se svým zdravím.

„Je hanebné, co je manažer dělal. Ten kluk měl za sebou před tímto zápasem dva, nebo tři tréninky. A on mu ještě něco přidal do pití, aby ho nabudil,“ přidal Kolev Borisov.

Byť je nyní vyšetřování albánské policie v plném proudu, dle promotérů večera se v tašce Stančeva našly dle všeho modré ampule nejspíše viagry. Ty měl dostat od zmíněného manažera Ventsiho Georgijeva. V Bulharsku známý manažer a agent toto ani nepopírá. Stejně jako skutečnost, že věděl o falešné identitě boxera.

Nesouhlasí ale s tvrzením dalšího boxera Ruslana Nikolova, který pronesl, že Stančev nechtěl ve vodě rozdrcené modré ampulky vypít. „Nejdříve mu chtěl něco píchnout, to ale odmítl. Z vody se ale nakonec napil, ovšem ne vše, jak po něm agent chtěl,“ řekl Nikolov, vrstevník zesnulého boxera.

Dle jejich tvrzení není použití viagry pro nabuzení bojovníka před zápasem ničím neobvyklým. Lék na potenci totiž pomáhá mimo jiné rozproudit krev v těle, což je při zvýšeném výkonu vítané. Navíc není dopingovou látkou.

Na Georgijeva se snesla kritika i za to, že údajně své boxery okrádá. Pořádající promotér Albi Sora řekl, že agentovi zaplatil 800 eur a k tomu dalších 200 eur coby cestovné a na ubytování. Rodina Stančeva ale dostala (stejně jako Nikoliv) pouze 400 eur.

„Hodně mne to překvapilo, protože jsme spolupracovali už nějakou dobu a nikdy nebyl žádný problém, vždy se choval korektně. Po incidentu dokonce v šatně plakal, vypadal zlomeně,“ přidal Sora, který potvrdil, že rodiče Stančeva jsou na cestě do Albánie, aby identifikovali tělo syna.

Pokud měl mladý boxer skutečně zdravotní problémy (údajně i s tlakem), pak spojení viagry a zápasové zátěže byl skutečně životu nebezpečným hazardem. Který může mít pro Georgijeva velké následky. „Do konce týdne očekáváme informace od policie. Už jsem to řekl, v mých očích je to čistý zločin, za který bude někdo pykat,“ zuří bulharský ministr sportu Krasen Kralev.

Jak vše nakonec dopadne, je zatím ve hvězdách. Již nyní je ale téměř jisté, že agent přijde o licenci, stejně jako ji už nikdy nedostane ani Veličkov. Navíc Bulharská boxerská profesionální federace už oznámila rozsáhlé vyšetřování a kontroly, aby podobným případům do budoucnosti zamezila.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze