Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

A zase ten doping! Wawrzyk měl v těle anabolika, Wilder hledá nového soupeře

  • Napsal Antonín Vavrda

Takto Wawrzyk slavil triumf nad SosnowskimTakto Wawrzyk slavil triumf nad SosnowskimPRAHA – Američan Deontay Wilder (37-0, 36 KO) nebude 25. února obhajovat svůj titul mistra světa WBC v těžké váze proti Polákovi Andrzeji Wawrzykovi (33-1, 19 KO). Ten totiž neprošel náhodnou dopingovou kontrolou. Tým amerického bijce nyní hledá nového protivníka.

Je to už trochu začarovaný kruh. Loni v květnu se měl šampion těžké váhy WBC Deontay Wilder utkat se svým povinným vyzývatelem Alexandrem Povětkinem, z duelu ale na poslední chvíli sešlo kvůli Rusově pozitivnímu testu na Meldonium.

VÍCE K DEONTAYI WILDEROVI:

Povětkin pak „pro jistotu“ neprošel dopingovou zkouškou také na podzim těsně před duelem o prozatímní pás této federace proti Američanu Bermanu Stivernemu.

Wilder totiž nakonec boxoval v červenci s krajanem Chrisem Arreolou. Toho sice s přehledem zdeptal v osmi kolech, jenže v souboji si poranil biceps pravé ruky a dlouho pauzíroval. Proto dostali Povětkin se Stivernem šanci rozdat si to o prozatímní pás.

Právě únorovým duelem doma v Alabamě se měl americký čahoun vrátit zpět po rekonvalescenci. Jenže v noci z pondělí na úterý přišla ze sídla WBC tato zpráva: „Andrzej Wawrzyk neprošel 15. a 16. ledna náhodnou dopingovou zkouškou na anabolikum jménem stanozol.“

V dopisu VADA (Dobrovolná antidopingová organizace pro box a bojové sporty) stojí, že Wawrzyk má možnost na analýzu vzorků B (na vlastní náklady), obecně se ale soudí, že tak neučiní. O prohřešku už ví jeho americký promotér Leon Margules a také protistrana.

„Právě jsem se o tom dozvěděl (pozdě v noci amerického času) a jen jsme museli s Deontayem kroutit hlavou. Je to šílené, ale co naděláme. Od té chvíle se mi netrhne telefon z nabídkami. Takže až se vzbudím, vezmu si do ruky svůj věrný iPad a podívám se na videa a žebříčky, abychom mohli vybrat Deontayi nového soupeře,“ řekl ESPN promotér večera Lou DiBella.

„Nechápeme to, ale máme měsíc do zápasu, takže je ještě čas najít náhradu. Galavečer bude pokračovat. Nejsem z toho nadšený, ale je lepší to zjistit takto včas, než pár dní před akcí,“ dodal známý manažer, který spolupracuje s Premier Boxing Champions (PBC).

Ve hře by mohl být teoreticky i zmíněný Stiverne, kterého Wilder porazil v lednu 2015 a sebral mu mistrovský pás. Je ale otázkou, zda by obě strany chtěly na tento souboj takto narychlo přistoupit. Dalším nejvýše postaveným boxerem WBC je Kubánec Luis Ortiz (27-0, 23 KO), také on ale přestavuje v takto krátkém časovém horizontu velké riziko.

Navíc jeho promotér Eddie Hearn nyní hledá cestu, jak jej dostat do zajímavé a hlavně lukrativního duelu s neporaženým Američanam Jarrellem Millerem (18-0-1, 16 KO).

Mimo hru je nejspíše i pětka federace Kubrat Pulev (24-1, 13 KO). Stejně jako Ortiz představuje velké riziko (to je ale oboustranné), navíc se dá předpokládat, že podobně jako Kubánec by měl dost vysoké finanční nároky (daleko vyšší než Wawrzyk).

Daleko reálnější je, že příležitost dostane některý z níže postavených bijců této váhy (David Price či případně právě Jarrell Miller), nebo - a to se jeví jako nejjasnější varianta (s ohledem na rychlost a snadnost realizace) další zástupce PBC Gerald Washington (18-0-1, 12 KO).

Jde o druhou změnu galavečera s polským podpisem. Dominiku Breazealemu (17-1, 15 KO) se měl postavit Polák Arthur Szpilka (20-2, 15 KO), jejich duel ale padl kvůli zranění rodáka z Wieliczka. Nahradil jej tak další krajan – Izuagbe Ugonoh (17-0, 14 KO). Dalším soubojem těžkých vah akce v americkém Birminghamu je ten mezi Travisem Kauffmanem (31-1, 23 KO) a Amirem Mansourem (22-2, 16 KO).

Existuje pochopitelně varianta, že by DiBella sáhl do celého programu a jednoho z této čtveřice vytáhl až do hlavního souboje večera proti Wilderovi. Jak to nakonec dopadne?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze