Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO UFC 245: Colbyho zlomená čelist, prohra-neprohra Alda a další skvělé bitvy

  • Napsal Martin Kopunec

Usman vs. Covington / zdroj foto: MMAjunkieUsman vs. Covington / zdroj foto: MMAjunkieLAS VEGAS – Byla to pro MMA velká noc. Pojďme nyní po stopách galavečeru UFC 245 z Las Vegas, který na hlavní kartě nabídl pět parádních duelů. Kromě triumfu Petera Jana nad legendárním Urijahem Faberem si nyní můžete přečíst podrobnosti ke všem těmto zápasům, z nichž tři byly titulové.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

MARLON MORAES vs. JOSE ALDO: 3-0 na body

Premiéra v bantamové váze, extrémní shazování kilogramů a tisíce pochybovačů. Jose Aldo neměl v přípravě na sobotní zápas na růžích ustláno. Souboj ale zvládl více než skvěle, i přesto odešel z oktagonu jako poražený.

Zlí jazykové tvrdí, že Marlon Moraes je bojovník jednoho kola. Prvních pět minut jde o extrémně nebezpečného bojovníka, kterému ale s přibývajícími minutami dochází palivo rychlostí blesku. Přesně to jednatřicetiletý Brazilec předvedl jak s Cejudem tak nyní s Aldem.

První kolo jednoznačně lépe vyšlo jemu. Aldovi uštědřil hned v první minutě tvrdý kop na hlavu, který s jeho slavnějším krajanem výrazně otřásl. Byl rychlejší, aktivnější a celkově vypadal lépe. Nejen fyzicky, ale i psychicky. Všechno se ale změnilo v následující pětiminutovce, když jej naopak přesně a tvrdě trefil Aldo a zároveň s tímto úderem se dostal do tempa. Toto i třetí dle mnohých jasně vyhrál.

Moraes vs. Aldo / zdroj foto: MMAjunkieMoraes vs. Aldo / zdroj foto: MMAjunkie

Moraes vs. Aldo / zdroj foto: MMAjunkieMoraes vs. Aldo / zdroj foto: MMAjunkie

Rozhodčí to ale viděli jinak a Marlon Moraes nakonec zvítězil 2-1 na body. Reakci veřejnosti i ostatních MMA zápasníků jsou různé. Velká většina si ale myslí, že Aldo tento souboj opanoval a že rozhodčí udělali chybu.

Stejný názor má ostatně i Dana White, který se na pozápasové tiskové konferenci rozpovídal o Aldově možné budoucnosti. „Henry Cejudo mi dnes večer poslal textovou zprávu, ve které stálo, že chce bojovat s Aldem, protože si myslí, že vyhrál. Osobně s tím nemám problém. Sám si myslím, že Jose dnes večer zvítězil, a myslí si to i většina lidí tady v místnosti. Pokud se dohodnou, nebudu tomu bránit. Myslím, že lidé by tento zápas rádi viděli,” řekl mocný šéf UFC.

I přes porážku tak legendární Brazilec s velkou pravděpodobností dostane šanci na získání titulu v druhé váhové kategorii.

AMANDA NUNESOVÁ vs. GERMAINE DE RANDAMIEOVÁ: 3-0 na body

Držitelka dvou šampionských pásů Amanda Nunes v noci ze soboty na neděli opět bez velkých problémů obhájila titul v bantamové váze, a to i přesto, že nešlo o žádnou expresní záležitost, ale bitvu na plných pět kol.

„Upřímně, chtěla jsem, aby zápas trval celých pět kol. Byla to naše strategie. Dostat ji na zem a bojovat tam s ní celou dobu. Přesně to jsem udělala,” vysvětlila svůj záměr brazilská bojovnice. „Bylo to skvělé. Pokaždé, když bojuji na celých pět kol, naučím se spoustu nových věcí. Musela jsem ji dostávat na zem, protože je v postoji velmi nebezpečná. Já se boj v postoji pořád učím, jsem přirozený zemař, ale dnes jsem se opět spoustu věcí přiučila,” usmívala se úspěšná obhájkyně.

Nunesová vs. de Randamierová / zdroj foto: MMAjunkieNunesová vs. de Randamierová / zdroj foto: MMAjunkie

Nunesová vs. de Randamierová / zdroj foto: MMAjunkieNunesová vs. de Randamierová / zdroj foto: MMAjunkie

Světlým okamžik pro fanoušky nizozemské bojovnice přišel ve čtvrtém kole, když dokázal šampionku na pár „dlouhých“ vteřin svázat na zemi do techniky zvané triangle. Senzace se však nekonala, Nunesová se z pokusu o ukončení dostala a až do konce zápasu pokračovala v předem připravené strategii. Soupeřku však stejně jako při prvním setkání před šesti lety ukončit nedokázala. I tak si na své konto připsala pátou úspěšnou obhajobu bantamového titulu.

„Co bude dál nevím. Musím si uzdravit pár menších zranění a pak se uvidí, co mi UFC nabídne. Brzy ale budu zpět,” odpověděl na otázku ohledně budoucnosti „champ-champ“, která je momentálně nejlepší bojovnicí světa napříč vahami i organizacemi.

ALEXANDER VOLKANOVSKI vs. MAX HOLLOWAY: 3-0 na body

Všechno jednou končí. Max Holloway by o tom po sobotní noci mohl říct své. Více než šest let nenašel v pérové divizi přemožitele a z toho přes dva roky držel titul šampiona této váhy. „Blessed“ éra je ale prozatím u konce. Slavný rodák z Havaje totiž nenašel žádnou cestu, jak vyzrát na australského tvrďáka Volkanovskiho.

Nový šampion přišel do oktagonu s jasnou taktikou a ta mu vyšla dokonale. Po pětadvaceti minutách boje se u všech tří rozhodčích stal jednomyslných novým králem pérové váhy a teprve čtvrtým držitelem tohoto titulu.

„Ano, myslel jsem si, že vyhrávám, ale jistě jsem to samozřejmě nevěděl. Můj roh odvedl skvělou práci, radil mi, jak se držet naší hry a nepřipustit tu jeho. Trochu mě z toho bolí holeně, ale můj plán vyšel skvěle. Oba jsme na vysoké úrovni, byla to šachová partie,” prozradil své dojmy ze zápasu Volkanovski, který titul získal především díky tvrdým low-kickům.

Volkanovski vs. Holloway / zdroj foto: MMAjunkieVolkanovski vs. Holloway / zdroj foto: MMAjunkie

Volkanovski vs. Holloway / zdroj foto: MMAjunkieVolkanovski vs. Holloway / zdroj foto: MMAjunkie

Pro Hollowaye šlo o druhou porážku během letošního roku, což se mu stalo naposledy před zmiňovanými šesti lety. Tehdy si dal téměř roční pauzu a poté zvítězil 13 zápasů v řadě. Je tedy otázkou, jestli opět využije delší pauzu, anebo se bude chtít okamžitě vrátit zpátky na koně v odvetě s Volkanovskim, které by se nebránil ani White.

„Myslím, že jsi to zaslouží,“ reagoval na zprávy o odvetě Australan. „Musím ho ale porazit znovu, abych dokázal, že jsem lepší bojovník? Udělali jsme spolu pět kol a jsem si jistý, že jsem vyhrál celkem jasně. Někteří ale už teď o mém vítězství pochybují. Na odvetu ale budu připraven a on si ji zaslouží.“

„V prvním kole začal lépe, jeho kopy jsem cítil. Ve druhém jsem ale myslel, že jsem převzal kontrolu a pokračoval tak i ve třetím, čtvrtém a pátém. Rozhodčí to ale viděli jinak a záleží jen na nich třech. Jak řekl Burt Watsson: 'Nenechávejte nic na rozhodčích, donutí vás brečet.' V roce 2019 mě dvakrát rozbrečeli, ale těším se na rok 2020. Nový rok, nový já,” komentoval svoji prohru Holloway. „Je mi teprve 28 let, mám toho hodně před sebou.”

KAMARU USMAN vs. COLBY COVINGTON: TKO 5. kolo (4:10)

Hlavní zápas večera. Nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Souboj o titul velterové váhy přinesl fanouškům přesně to, co chtěli. Nenávist, krev, tvrdé přestřelky, a hlavně vyrovnaný souboj.

Kdo předpokládal, že souboj dvou elitních wrestlerů se bude po většinu doby odehrávat na podlaze oktagonu, byl na velkém omylu. šampion i vyzývatel si to rozdali v tvrdém, z velké části pěstním, soubojem uprostřed klece.

Dlouhých pět kol ukončil až zásah rozhodčího Marca Goddarda, který odmával otřeseného Covingtona pár desítek vteřin před koncem celého zápasu. Dle mnohých správné rozhodnutí, Američan byl po dvou knockdownech na zemi a inkasoval tvrdé údery od soupeře. Druhá strana zase tvrdí, že Colby by do konce kola mohl vydržet a pak by vše mohlo dopadnout jinak.

„Normální lidé mr**jí doma v posteli, a ne v oktagonu, Marcu Goddarde. Přišel jsem tam zabít, anebo být zabit. Okradl jsi mě o to. Okradl jsi lidi o fér boj. Měl by ses za sebe stydět. Falešný kop do koulí, falešné píchnutí do oka, falešné zastavení, falešný rozhodčí,” reagoval bezprostředně na Twitteru poražený Covington.

Colby Covington / zdroj foto: MMAjunkieColby Covington / zdroj foto: MMAjunkie

Jeho rozhořčení je v této situaci oprávněné. Přišel do souboje opravdu odevzdat vše. První kolo mu vyšlo skvěle, stejně tak druhé. Na soupeře vyslal během prvních deseti minut téměř 250 úderů. Svoji kadenci zastavil až v kole třetím, kdy se pomalu ale jistě začal přesně trefovat i šampion. Ve stejném dějství se Nigerijci povedlo zlomit Covingtonovu čelist a v následující pětiminutovce to bylo dobře vidět.

Velké zpomalení Američana, který si musel nejen chránit zranění v obličeji, ale i spodek těla, kam neustále tvrdě inkasoval, vyvrcholilo v kole pátém. I přesto, že velkohubý podporovatel prezidenta Donalda Trumpa, vstoupil do posledních minut aktivněji, přeci jen v únavě udělal chybu, která ho stála nejen zápas, ale pravděpodobně i titul. Podle bodových rozhodčích totiž byl na začátku posledního kola remízový stav.

Usman svůj pás uchránil, i když v nejtěžší bitvě kariéry. Colby Covington naopak potvrdil, že je jednou z nejlepších velterových vah současnosti. A fanoušci se mohou těšit, jak vše bude pokračovat, ostatně do svého bývalého kamaráda se už stihl opřít i Jorge Masvidal...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze