Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Zrádný covid. Usmana stál málem titulový boj respirátor, navážil až po jeho sundání

  • Napsal Antonín Vavrda

Usman vs. BurnsUsman vs. BurnsLAS VEGAS – Poté, co přišlo UFC 258 o jeden z taháků mezi Leonem Edwardsem a Chamzatem Čimajevem, který byl pozitivně testován na covid, zapříčinil koronavirus málem i ztrátu hlavního souboje sobotního galavečera v Las Vegas mezi šampionem velteru Kamarem Usmanem a Gilbertem Burnsem.

„Jen“ dvanáct zápasů bude čítat další číslovaný turnaj slavné MMA organizace, který od 4:00 hodin bude vysílat stanice Premier Sport. Výřečný objev loňského roku Chamzat Čimajev má stále v těle koronavirus a tak se souboj s Leonem Edwardsem musí potřetí odložit. Jelikož ale i Brita nakonec UFC z karty stáhla, je téměř jisté, že se zápasem počítá hodně brzo.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

Ještě větší drama – na poslední chvíli – zažil ale třiatřicetiletý Nigerijec s americkým pasem Kamaru Usman. Ten přišel na váhu, stejně jako jeho o rok starší brazilský rival Gilbert Burns, se speciálním TR2 Tactical respirator II. na svém obličeji.

Komisař UFC s Usmanem krátce komunikoval, nakonec to vypadalo, že respirátor si může nechat, jenže... z úst zástupce organizace zaznělo 170,5 liber. Za normálních okolností by to problém nebyl, zápasníci mají librovou toleranci. Ta ale neplatí u titulových zápasů, tak nesmí bojovník překročit váhu ani o gram.

Usmanovi to vzápětí došlo, a tak učinil to jediné, co musel, tedy sundal respirátor z tváře, přidal navrch i své ponožky a nechal se převážit. A na druhý pokus už bylo vše v pořádku. Těžko soudit, kolik vážily ony ponožky, ale z dostupných dokumentů je zřejmé, že tento respirátor opravdu váží minimálně onu půl libru, tedy cca 300 gramů. Dokonce se dá říct, že i více, že kontrolní vážení už komisař zaokrouhlil.

Fanoušci tak o hlavní tahák dnešního galavečera nepřijdou. Jeho hlavním příběhem, krom toho, že jde o špičkové bojovníky, je ten, že jde o bývalé tréninkové parťáky a kamarády. A přestože mezi nimi není taková zlá krev jako mezi dalšími ex-parťáky Colby Covingtonem a Jorgem Masvidalem (ti ještě neutkali) či T.J. Dillashawem a Codym Garbrandtem (dvakrát bojovali a oba souboje vyhrál Dillashaw), rivalita tam je.

„Nevím, co tím sledoval. Bylo to profesionální setkání, ale nic jiného. Možná nějaká psychologická hra?“ svěřil se před galavečerem ESPN Burns, když se stočila řeč na jejich zářijové setkání v tělocvičně Sanford MMA v Deerfield Beach na Floridě.

„Byl to sakra můj tým, moje tělocvična, tak jsem se objevil, co je na tom? Nevěděl jsem, že existuje nějaké pravidlo, že nemohu přijít do této tělocvičny,“ krčil rameny pro změnu Usman. Že by nevěděl, co činí a proč si vybral zrovna den a dobu, kdy v gymu byl i Burns, mu nejspíše nikdo příliš nevěří.

„Nigerijská Noční můra“ zmíněný gym opustila proto, protože jí přišlo, že je trenéry přehlížená. Právě kvůli Burnsovi, se kterým ale odspároval stovky kol. Mimochodem, spřátelily se také jejich rodiny, jejich potomci spolu blbnuli vedle nich na žíněnce.

„Bude to trochu divné, ano,“ uznává Burns, který trénoval s Usmanem skoro jednu dekádu. V roce 2017 ale začal rozkol floridské tělocvičny, aby nakonec druhý jmenovaný zamířil do Colorada za svým mentorem a bývalým zápasníkem Rashadem Evansem. Mimochodem, ten dříve trénoval s jistým Jonem Jonesem. Když se v roce 2011 zranil, dostal jeho mladší parťák šanci bojovat o titul šampiona UFC v polotěžké váze proti Mauriciu Ruovi.

Ve chvíli, kdy ve třetím kole Brazilce knockoutoval, bylo jasné, že Evans v JacksonWink MMA v Novém Mexiku končí a musí se stěhovat. Útočiště našel právě na Floridě spolu s Usmanem a spol., Jonesovi se ale trable a stěhování nepomstil, prohrál s ním po pěti kolech na body.

„Tento sport je hodně egoistický. Je tu hodně eg. Hodně kohoutů, kteří chtějí růst. A vlastně si to i zaslouží. Je úplně jedno, nakolik jste spravedlivý a dobrý trenér, prostě jak vaše tělocvična poroste, porostou postupně i neshody uvnitř týmu. Tak to je. Všichni jsou v konečném důsledku sobci, kteří chtějí hlavně to nejlepší pro sebe a své blízké,“ tvrdí nyní už s velkým odstupem jednačtyřicetiletý Evans.

Jeho chráněnec se cítí být dotčený a uražený nevděkem lidí kolem sebe v čele s Burnsem. Ten tvrdí, že proti Usmanovi nic nemá, že mají dokonce „skvělý vztah“ a že chce jen dokázat, kdo je nejlepší velterovou vahou MMA na světě.

Jaký příběh dnes v noci napíšou?

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze