Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Krásná lamačka kolen a Královna násilí se vrací. Soupeřkou ji bude sestra šampionky

  • Napsal Antonín Vavrda

Ariane Lipski / zdroj foto: IGAriane Lipski / zdroj foto: IGPRAHA – Ten křik ji musí znít v uších ještě nyní. Stejně si jistě fanoušci vzpomenou na ten pohled. Letos v červenci na UFC Fight Night 172 dostála Brazilka Ariane Lipski (13-5) své přezdívce „Královna násilí“, když málem zlomila v koleni nohu Luaně Carolině. Teď je zpět. V noci na neděli bude působit bolest Antonině Ševčenkové (8-2), skrze kterou by mohla naplnit svůj sen.

Věřte, nebo ne, ale bude to teprve druhá profesionální akce, na které budou společně zápasit sestry Ševčenkovy. Ta první se datuje do 9. července 2005 do jihokorejského Soulu, kde se obě představily na galavečeru WXF X-Impact World Championship. Tehdy byla výše postavenou zápasnicí Antonina.

DALŠÍ NOVINKY Z KLECE:

Nyní je to pochopitelně opačně, Valentina je váženou šampionkou, jasnou královou muší váhy a dle mnohých jediná žena, která je schopna porazit držitelku dvou ženských pásů v UFC, Brazilku Amandu Nunesovou, byť s ní už dvakrát těsně prohrála. Ostatně, Nunesová je jedničkou mezi ženami napříč vahami, Ševčenková dvojkou. Obě dámy prominou, tento článek ale není o jejich rivalitě.

Ne, je o šestadvacetileté krajance královny UFC, Ariane Lipski. Drobné dívence, která je už od víkendu v místě konání UFC 255, tedy v nevadské poušti a městě hříchu Las Vegas. Bude zde čelit zmíněné Antonině Ševčenkové, patnáctce žebříčku muší váhy a starší sestře šampionky. „Je v ratingu, je zkušená, myslím, že je to správný zápas ve správný moment. Chci udělat prohlášení, že do této ligy patřím,“ usmívá se stále velmi mladá zápasnice.

Mladá, ale nesmírně zkušená. Psal se rok 2011, kdy se její maminka rozhodla bez ní přestěhovat do většího města za novým chlapem a nechala ji samotnou v Curitibě. Se starým a nemocným dědečkem, polským to rodákem. Odtud netradiční jméno. A možná také přímá úměra s budoucí kariérou.

Ariane Lipski / zdroj foto: IGAriane Lipski / zdroj foto: IG

Ariane Lipski / zdroj foto: IGAriane Lipski / zdroj foto: IG

„Musela jsem hodně rychle dospět. Neměli jsme peníze, takže jsem musela začít vydělávat, do toho studovat. A také trénovat. Bohužel to moc nešlo skloubit se studiem, takže šla škola na další kolej, vybrala jsem si to, co mě bavilo – trénování,“ přiznala před dvěma lety pro MMA Junkie už coby hvězda KSW, polské to elitní organizace MMA.

Načerno pracovala coby asistentka v jedné advokátní kanceláři, poté si přivydělávala na zubní klinice, kde si ji všiml i současný trenér a nyní také už manžel, Renato Rasta. Že je její životní partner o více než deset let starší, asi s ohledem na výše popsané životní zkoušky nepřekvapí. Mladičká dívka, která v té době koketovala s thajským boxem, potřebovala oporu.

Tu získala právě u Renata, bývalého zápasníka, ale v té době už trenéra na plný úvazek s vlastní tělocvičnou. V ní na recepci zaměstnal i Lipski. Ta tak mohla trénovat, kdykoliv měla chvilku času. „Mohla jsem se připravovat vlastně kdykoliv, což bylo super,“ vrací se do minulosti bojovnice, která by se přitom neztratila ani na plakátech či přehlídkovém molu. Pokud by tedy vyrostla výše než jen do 168 centimetrů.

Čekáte odsud pohádkový příběh o tom, jak mladá holka ze špinavých brazilských ulic ke štěstí přišla? Tak s tím ještě počkejte. Lipski z prvních pěti zápasů třikrát prohrála, jednou navíc nepříjemným knockoutem. Nic příjemného pro psychiku stále teprve jednadvacetileté dívky.

Ariane Lipski / zdroj foto: IGAriane Lipski / zdroj foto: IG

Ariane Lipski / zdroj foto: IGAriane Lipski / zdroj foto: IG

Právě zde zabrala podpora životního partnera. Nevzdala se. Vyhrála tři zápasy v řadě a přišla pozvánka do rodné země jejích předků – do zmíněné polské KSW. „Bylo to neuvěřitelné. Najednou jsem bydlela na hotelu, měla veškerou péči, někdo mi tejpoval ruce, kolem lékaři, měla jsem vlastní vodu,“ přiznává s odstupem času, jak byla náhle skoro jako v Jiříkově vidění.

Debut v Polsku zvládla vítězně, ovšem smlouva na další duel nepřišla, Lipski se vrátila zpět do „brazilské špíny“, kde se musela rozcvičovat s ostatními v jedné zasmrádlé místnosti, tejpy ji dělal trenér, pití si musela hlídat, aby o něj nepřišla, a lékař byl tak maximálně u oktagonu, nějaké pořádné zdravotní zázemí bylo čisté sci-fi.

Jedenáct měsíců po triumfu v KSW byla v Polsku znovu. Opět vyhrála. Opět knockoutem. Tentokrát si ji už u našich východních sousedů nechali. Konečně ona pohádka? Zapomeňte. Přestože byla od května 2017 šampionkou této organizace, na luxusní život v přepychu to rozhodně nebylo. Pořád si musela shánět sponzory. Pořád si musela budovat své jméno i skrze sociální sítě.

Důkaz? „Ženské MMA roste, přesto je velmi těžké ho prosadit. Opravdu. Měli jsem akci, kde byly jen dívky, kde byly hlavním zápasem, ale byl to propadák, co se týče prodaných PPV. Ariane je přitom holkou z plakátu, má polské kořeny, je skvělá, atraktivní a nebezpečná. Lidé ale za to stejně nechtěli platit. Ano, chtějí se podívat, jak se holky perou, ale nechtějí za to platit,“ řekl před rokem bývalý hotelový manažer a posledních patnáct let spolumajitel KSW Martin Lewandowski.

Ariane Lipski / zdroj foto: IGAriane Lipski / zdroj foto: IG

Ševčenková vs. Lipski / zdroj foto: IGŠevčenková vs. Lipski / zdroj foto: IG

Po KSW 42 měla Lipski smlouvu ještě na jeden zápas v této lize. „Jsem tu spokojená, fanoušci mě milují, já si to tady fakt užívám. Pokud mi dají smlouvu na stejné peníze jako UFC, nemám důvod odcházet,“ tvrdila po výhře nad Silvanou Gomezovou Juarezovou v březnu 2018.

O deset měsíců později už debutovala v lize Dana Whita. Po devíti výhrách v řadě ale přišly dvě nepříjemné porážky, byť se zkušenými soupeřkami – Joannou Calderwoodovou a Molly McCannovou. Ani tentokrát se ale „Královna násilí“ nevzdala. Nejprve udolala na body Isabelu de Paduaovou, následně v létě rozdrtila nohu Carolinové, která si ze zápasu sice neodnesla žádnou zlomeninu, do tréninku se bude moct zapojit stejně až v lednu.

Lipski naopak stojí už nyní před další výzvou. Životní. A byť bookmakeři favorizují Ševčenkovou, někteří experti tvrdí, že neprávem. „Jsem připravena. Můj trenér mě učí, abych o zápase přemýšlela, abych studovala soupeřku. A abych našla ten správný čas, kdy naplním svoji přezdívku. Už jsem prostě pochopila tuhle hru, jsem chytřejší,“ usmívá se mladá žena, kterou čeká 19. profesionální zápas kariéry.

Antonina Ševčenková / zdroj foto: IGAntonina Ševčenková / zdroj foto: IG

Ariane Lipski / zdroj foto: IGAriane Lipski / zdroj foto: IG

A pokud jej ovládne, třeba tak jako ten poslední, za který si vysloužila bonus 50 tisíc dolarů (za výkon večera), nahlas si řekne o větší šanci. Třeba i titulovou, pokud druhá Ševčenková vyhraje a pocítí nutkání pomstít svoji starší sestru.

„Neřeším tituly. Pás UFC pro mě není to hlavní, stejně jako to bylo v KSW. Ne, chci být prostě jednou nejlepší ženou MMA ve své váze. Chci, abych byla brána jako jednička. Kdyby ta cesta k tomu vedla skrze KSW, zůstala bych tam, pokud by vedla skrze jinou organizaci, šla bych tam. Jako nejlepší varianta se ale pro naplnění tohoto cíle jeví UFC. Proto jsem tady. A proto chci vítězit. Chci být prostě nejlepší, pás už je jen bonus,“ odhaluje na závěr svoji hlavní motivaci.

Motivaci, která dává jistotu, že ji nejen dnes, ale i v dalších zápasech uvidíme pořádně hladovou. I sama Lipski ví, že má možná nakročeno, k naplnění cíle ji ale ještě pár kroků chybí...

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA UFC 255 NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze