Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

UFC 263: Vettori a jeho otočené trenky, nechtěný Edwards a prostě nabitý večer

  • Napsal Martin Kopunec

Adesanya vs. Vettori / zdroj foto: MMAjunkieAdesanya vs. Vettori / zdroj foto: MMAjunkiePRAHA – Dnes od 4:00 hodin se můžeme těšit na další číslovaný galavečer pod hlavičkou UFC. A přestože budou titulové bitvy „pouze“ dvě, pětikolové souboje uvidíme tři. Proč? O tom následující řádky.

Speciální pěti-kolová bitva ve velterové váze mezi Leonem Edwardsem (18-3) a Natem Diazem (21-12) je důkazem toho, jak stačí být v UFC populárním zápasníkem a přestanou pro vás platit určitá pravidla.

DALŠÍ NOVINKY Z KLECE:

Tohle je přesně ten typ zápasu, který činí žebříček UFC nesmyslným, protože Leon Edwards je trojka velterové divize, a naopak Nate Diaz v top 15 vůbec nefiguruje, takže není žádný důvod, proč by spolu měli bojovat. Tedy ten čistě sportovní, marketingový je jasný.

Diaz je extrémně populární zápasník, kdežto Leon Edwards přesný opak. V tento okamžik, je jedno, kolik vítězství máš, koho si porazil a fakt, že si zasloužíš titulovou bitvu. „Rocky“ je kvůli svému málo atraktivnímu stylu boje UFC přehlížen, a dokonce se zdá, že je až nechtěným členem této organizace.

To je také důvod, proč je souboj naplánován netypicky na pět kol. Nate Diaz je známý svojí obrovskou výdrží a čím více minut v oktagonu stráví, tím větší má šanci na úspěch. Vyjádření UFC? Delší bitva je dárek pro fanoušky... ale no tak. Každý ví, že celé vedení této organizace v čele s Danou Whitem si přeje, aby Diaz zvítězil a oni měli od „otravného“ Edwardse pokoj. Možná už nadobro.

Nate Diaz je skvělý boxer, mistr brazilského jiu-jitsu s nekonečnou výdrží. Bojovník, kterého nelze “vypnout” a který jde neustále dopředu. Edwards je naopak dříč, který se do bezhlavých přestřelek nežene, je skvělý jak v postoji tak na zemi a pokud nedostane příležitost, zápas před limitem neukončí. Hodně času se spoléhá na dokonalý plán a bodové rozhodčí.

Mladší z výstřední dvojice bratří může jen překvapit. Pokud si ale jeho dnešní soupeř nebude chtít dokazovat, že je lepší boxer (což nebude), tak se s největší pravděpodobností dočkáme nepěkného souboje na zemi, kde se bude Edwards snažit Diaze udržet co nejdéle a zvítězit tak ve všech kolech na body.

I přesto, že je rodák ze Stocktonu v Kalifornii skvělým BJJ zápasníkem, jeho obrana proti takedownům je jednou z nejhorších v UFC vůbec.

Tip autora: Leon Edwards vítězství na body.

Šampion muší váhy Deiveson Figueiredo (20-1) a vyzyvatel číslo 1 Brandon Moreno (18-5) se naposledy potkali v kleci v prosinci loňského roku na UFC 256, kde se v jedné z nejlepších titulových bitev v historii této organizace zrodila remíza. Bylo tedy zbytečné přemýšlet o něčem jiném než o bezprostřední odvetě.

Ano, souboj to byl skvělý, vyrovnaný a Moreno předvedl životní výkon. Jejich první zápas má ale pár „ale“.

Za prvé, s největší pravděpodobností se Brazilec přecenil, když chtěl během tří týdnů dvakrát obhajovat svůj titul. To mohlo mít mimo jiné za následek j zdravotní potíže, o který po zápase třiatřicetiletý šampion mluvil. Za druhé, Figueiredo špatně vyhodnotil soupeře a místo taktické bitvy se s ním nesmyslně pouštěl do přestřelek, které nikam nevedly. Brandon Morano je stroj, který nelze před limitem rozebrat. Jeho brada je doopravdy z jiného světa.

Na druhou stranu nejde Morena nemít rád. Sympatický mladík s přezdívkou „Assassin Baby“ je neustále pozitivně naladěný a svoji osobnost neskrývá pod oponou nějakého divadla. On sám byl v roce 2018 z UFC propuštěn, ovšem o rok později do nejslavnější MMA organizace opět vstoupil, aby se probojoval až do druhé titulové šance.

Tip Autora: Deiveson Figueiredo vítězství na body

Odvety se dočkáme i v hlavním zápase, ve kterém se střetne Israel Adesanya (20-1) a Marvin Vettori (17-4-1) o titul šampiona střední váhy.

Ovšem narozdíl od souboje Figueiredo-Moreno je tato odveta spíše vynucenou záležitostí než čímkoliv jiným. Původně se měl s Adesanyou o titul utkat – jak jinak než v odvetě – Robert Whittaker, který se však zranil a „The Last Stylebender“ nechtěl čekat až na září.

Dvojka střední váhy Paulo Costa svoji šanci promarnil a prozatím se zdá, že jen tak druhou nedostane.

Druhou příležitost si tak po zrušeném zápase s Darrenem Tillem vykřičel italský hřebec Marvin Vettori, který naposledy prohrál v dubnu 2018 právě s Adesanyou a to nejtěsnějším možným výsledkem tzn. split decision (1-2 na body).

A teď k faktům. Ano, Vettori od té doby neprohrál a získal bilanci 5-0. Víceméně ale kromě Jacka Hermanssona před sebou neměl pořádnou výzvu. Naopak Adesanya nasbíral ve střední váze sedm vítězství včetně již zmiňovaného skalpu Whittakera či Costy. Jeho prohru o titul v polotěžké váze proti Janu Blachowiczovi v tuto chvíli neberme v potaz.

Oba se zlepšili a oba slibují tomu druhému ukončení před limitem. Hlavní zbraní Vettoriho bude jeho skvělý wrestling, na který bude muset současný šampion najít recept, jinak by se mohl opakovat scénář z jeho posledního zápasu s Blachowiczem.

„Whittaker říkal, že bude připraven v září, ale já chtěl zápasit už v červnu. Nemyslím si, že si Vettori odvetu zaslouží, ale dostane ji. Moc jsem se na ten zápas netěšil, ale když jsem viděl, jak Usman umlčel všechny tím, že vypnul Masvidala, tak bych rád zažil něco podobného,“ nechal se slyšel šampion.

Atmosféra před zápasem by se dala krájet a vyhrocená tisková konference i staredown je jen důkazem toho, že se oba kohouti na jednom smetišti opravdu nesnesou. Zejména Vettori má velký problém udržet nervy na uzdě a zdá se až přemotivovaný.

Ostatně, potvrdit to může i jeho photoshooting, na kterém se nechal fotit s kraťasy oblečenými naopak. Ital žijící v Kalifornii se k situaci, která se stala na internetu hitem, nijak nevyjádřil.

tip autora: Adesanya vítězství na body

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze