Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

UFC 259: Fénix jménem Blachowicz, lesbická maminka Nuňesová i ruský car

  • Napsal Martin Kopunec

Blachowicz vs. AdesanyaBlachowicz vs. AdesanyaLAS VEGAS – Tři titulové zápasy, čtyři šampioni a dvě jedničky svých váhových divizí. Našlapaný galavečer UFC 259, který odstartuje v noci ze soboty na neděli od 4:00 hodin na Premier Sport, dává již dopředu vědět o tom, že se bude psát historie. Jak jinak, když po něm možná poznáme už pátého „champ champ“ UFC...

Když v dubnu roku 2017 prohrál Jan Blachowicz svůj čtvrtý ze šesti absolvovaných soubojů v UFC, vypadalo to s jeho kariérou v nejprestižnější MMA lize světa špatně. Se zápornou bilancí, nijak zvlášť atraktivním stylem ani zapamatovatelným vystupováním, byl doslova jeden krůček od vyhazovu a zcela upřímně je s podivem, že k tomu nedošlo.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

Polský válečník se ale prohrou na Patrickem Cumminsem stal pověstným Fénixem, který povstal z popela, aby dobyl polotěžkou váhu. Čtyřzápasovou šňůru vítězství ukončil až předloni na jaře v Praze Brazilec Thiago Santos.

Poláka to ale nezlomilo, naopak. Opět se vrátil ještě silnější a opět nastřádal sérii čtyř výher v řadě. Zajímavostí budiž, že od poslední prohry nastupoval „Janek“ pokaždé do klece coby outsider. Nejinak je tomu také nyní...

„Mám legendární polskou sílu a až ji Adesanya poprvé pocítí, tak pochopí, že je skutečná. Stačí mi jeden úder, jeden kop a bude vědět, co znamená, když se řekne legendární polská síla,“ varuje dopředu svého protivníka osmatřicetiletý šampion polotěžké váhy, který opravdu umí ukončovat duely všemi způsoby.

Jenže proti sobě má o sedm let mladší přízrak jménem Israel Adesanya. Černý panter kráčející napříč světem bojových umění zanechávající dojem každým svým pohybem. Mimo jeho schopnosti v oktagonu mu nechybí ani hvězdná aura, která z něj dělá velmi atraktivní zboží. Ač zřejmě nebude nikdy dosahovat slávy, jakou svého času zažíval jeho velký vzor Anderson Silva, své místo v historii bojových sportů si najde.

Blachowicz a Adesanya se svými pásyBlachowicz a Adesanya se svými pásy

Do UFC vlétl jako hurikán v únoru 2018 a o dvacet měsíců později už držel titul šampiona střední váhy. Porazil právě Silvu, Gasteluma, Whittakera, Romera a naposledy i bez větších problémů Paula Costu. Ano, lehce zaváhal v souboji s Marvinem Vettorim, kteérho porazil těsně 2-1 na body, ale to je vše...

Díky své tvrdosti a tvrdým přestřelkám pak zažil těžké chvilky v nádherné bitvě s Kelvinem Gastelumem. Možná i díky tomu si od té doby „Izzy“ vyhýbá a dominuje jiným způsobem – parádním pohybem.

„Mým hlavním cílem je to, aby se ke mně Blachowicz nijak nepřiblížil. Chci zvítězit, aniž bych nějak výrazně inkasoval,” prohlašuje i nyní Nigerijec žijící na Novém Zélandu. Pravdou je, že ačkoliv se jeho polský soupeř neustále zlepšuje, jeho taktika se příliš nemění.

Spoléhá především na silové kopy a tvrdé údery, jenže nyní proti sobě bude mít špičkového bývalého kickboxera s pavoučím stylem. Právě kvůli tomu je nepravděpodobné, že by mu mohla v postojářské bitvě pomoct i značná váhová výhoda...

Ne, cesta k vítězství by pro rodák z Těšína mohla vést přes pokus o takedown, stejně tak jako to dělali Vettori a Gastelum. V tu chvíli by se technika jeho soupeře mohla rozplynout v neustálých pokusech udržet se na nohou.

Jak už ale bylo zmíněno v úvodu, šampionů bude ve hře více...

Brazilka Amanda Nunesová je bez pochyb nejlepší MMA bojovnicí současnosti. Napříč vahami i organizacemi. Přes nelehké začátky se vybrousila v diamant a posledních pár let demoluje každou soupeřku.

Posuďte sami: zničila Valentinu Ševčenkovou (2x), Rondu Rousey, Holly Holmovou, Cyborg Justino, jen tvrďačka Germine de Randamiová a Felicia Spencerová s ní zvládly absolvoval 25 minut zápasu.

Je šampionkou dvou váhových kategorií a s největší pravděpodobností to tak může zůstat až do konce její kariéry. Před každou další obhajobou je obrovskou favoritkou a nejinak tomu je i v tomto případě. Ano, Megan Andersonová je skvělá bojovnice a jistě si zaslouží titulovou šanci, ale bez jakýchkoliv rozpaků je na místě říct, že šampionka je na úplně jiném levelu výkonosti.

Nunesová měla své slabé stránky, ale ty jsou již dávno minulostí. V souboji s Andersonovou může dominovat v jakékoliv pozici, ať už na zemi, nebo v postoji. Může ji ukončit v prvním kole, anebo ji trápit dlouhých 25 minut. Tak či tak, zvítězí. Jedinou výhodou americké bojovnice může být její výšková převaha (10 cm), které by mohla při dokonalém plánu využít a udržet si od šampionky odstup. Podobný scénář je ale vzhledem ke stylu boje, jakým se Nunesová prezentuje, velmi nepravděpodobný.

Novopečená matka dcery, kterou mají s přítelkyní v péči, určitě soupeřku nepodceňuje. „Každý zápas je jiný a já se musím připravit na cokoliv. Je výrazně vyšší a má větší dosah. Bude obtížné najít si správnou vzdálenost, ale jakmile se tak stane, ukončím ji,“ má jasno dvaatřicetiletá rodačka ze Salvadoru.

Nuňesová vs. AndersonováNuňesová vs. Andersonová

A konečně poslední titulový duel. Přes „přátelské“ slovní výměny až po chvilkovou zlou krev se konečně dočkáme souboje o pás UFC v bantamové váze mezi Petrem Janem a Aljamainem Sterlingem.

„Má dobrý úder, ale ve srovnání se mnou to nic není. Jsem si téměř jistý, že jej vypnu,“ promluvil sebevědomě současný král bantamu, ruský car Peter Jan. Toho bude v jeho první obhajobě titulu čekat velmi nebezpečná zkouška jménem Aljamain Sterling. Jan si ale jakékoliv selhání nepřipouští a není se čemu divit.

Do UFC vstoupil v červnu roku 2018 a od té doby se pyšní bilancí 7-0. Jeho umění se musel sklonit například Urijah Faber nebo neméně slavný a legendární José Aldo. Osmadvacetiletý rodák z Jekatěrinburgu je typickým příkladem ruské školy bojovníků, kteří se vyznačují skvělou technikou, tvrdostí a houževnatostí.

Své si prožil v souboji s již zmiňovaným Brazilcem Aldem, který mu zejména v prvním kole připravil opravdu horké chvilky. Jan ale všechno ustál a zápas o kolo později rozhodl. S titulem mu narostlo i zdravé sebevědomí, které chce dnes v noci prověřit číslo jedna v žebříčku této divize.

„Myslím si, že Petr má dobrý grappling, ale určitě není na mé úrovni. Denně trénuji s lidmi takové úrovně, kterou on kolem sebe nemá. Učím se od elity tohoto sportu. Jestli mi jen na okamžik ukáže záda, tak jak to udělalo už mnoho mých soupeřů v minulosti, bude to velmi krátké představení,” rozebral možný scénář bojovník s přezdívkou „Funk Master“.

Jan vs. SterlingJan vs. Sterling

Jednatřicetiletý rodák z New Yorku se k titulové šanci dostal expresním vítězstvím nad talentovaným Corym Sandhagenem, kterého ukončil právě submisí ze zad, tzv. Rear-Naked choke. Od dubna 2018 ve všech pěti soubojích zvítězil a jak sám tvrdí, momentálně neexistuje nikdo, kdo by jej mohl porazit.

O výjimečnosti střetu těchto dvou bojovníků je přesvědčen i Dana White. „Mám pocit, že oba jsou v nejlepších letech, v nejlepší možné formě a je skvělé, že se potkají v souboji o titul. Nemohli jsme to naplánovat lépe,“ pochválil své bojovníky a vlastně i sám sebe.

„Sterling pro mě nic neznamená, je pro mě neviditelný,“ komentoval Jan prostřednictvím překladatele v rodném jazyce svého protivníka. „Soustředím se na svůj výkon a ten bude dokonalý.“

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze