Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Titul, nebo ne, všichni vědí, kdo je zde král. Vémola se chce revanšovat za váhu v kleci

  • Napsal Antonín Vavrda

Ďatelinka a Vémola na vážení / zdroj foto: Oktagon MMAĎatelinka a Vémola na vážení / zdroj foto: Oktagon MMAPRAHA – Nejznámější český MMA zápasník Karlos „Terminátor“ Vémola (30-6) už není šampionem Oktagonu ve střední váze. O pás ho připravila nesplněná váha před duelem. O titul tak bude v sobotu na 22. galavečeru této organizace usilovat jen jeho soupeř, Milan Ďatelinka (8-4).

„Promiň, že jsem to nedal. Je to ode mě naprosto neprofesionální,“ hlesl pětatřicetiletý Vémola na vážení svému o deset let mladšímu sokovi, který následně na sociálních sítích napsal: „Vůbec mi to nevadí. Nedělám z toho tragédii. Kvůli půl kilogramu nezruším celý zápas a nezahodím přípravu a hubnutí. Jsou to drobné.“

DALŠÍ NOVINKY Z KLECE:

Drobné, ale ve světě bojových sportů jsou pravidla obecně jasná: ten, kdo nesplní váhu, je pod palbou kritiky. Povětšinou zasloužené, polehčující okolnosti moc neexistují. Tak, jako nyní. Na jedné straně je pravdou, že Vémola v posledním půlroce shazoval už počtvrté, na druhé straně je zde skutečnost, že odvodňovat tělo třeba i o více jak deset kilo za tak krátký časový horizont, je jednoduše nezdravé.

Ano, Vémola má shazovací rituál najetý, zná své tělo, umí v tom chodit, je pod určitým dohledem. Na druhou stranu se v něm vidí řada mladých lidí či bojovníků, pro které podobné procesy mohou být extrémně nebezpečné.

Nemluvě o tom, že ani on sám nevypadal dvě hodiny po vážení stále v optimálním stavu. Šéfové Oktagonu Ondřej Novotný a Pavol Neruda za ním – stejně jako za Ďatelinkou – dorazili na pokoj, aby mu oznámili verdikt. Ten zněl očekávaně:

Ďatelinka a Vémola na vážení / zdroj foto: Oktagon MMAĎatelinka a Vémola na vážení / zdroj foto: Oktagon MMA

Vémola bez jediné úspěšné obhajoby přišel o pás šampiona Oktagonu ve střední váze, který získal na konci roku v souboji s Francouzem Alexem Lohórem. Titul je volný a v dnešním zápase „k dispozici“ v případě výhry pouze pro slovenského bijce. Pokud ten prohraje, bude organizace řešit, co dál.

„O titul, nebo ne, všichni vědí, kdo je zde král. On to nevyhraje, to ti garantuje, jsem neprošel tímhle peklem, abych prohrál,“ věří v tento scénář Vémola, který se u těchto slov zotavoval pod dekou a s jídlem připraveným od snoubenky Lely Ceterové.

V pokoji slovenského bijce, který se náhle dostal do velké psychické výhody, naopak panovaly klid a úsměvy. Svěřenec Attily Végha najednou nemusí řešit slovní tlak od soupeře, který se právě skrze něj chtěl dostat na svého posledního přemožitele z listopadu roku 2019. A který tímto směrem tlačil i v posledních hodinách před pátečním vážení.

Zároveň zavdal svým přestupkem, který ho vedle ztráty pásu stál také značný přesun zápasové odměny na konto slovenského soupeře, podnět pro vedení organizace i české MMA federace (CSMMA).

Především v boxu je totiž pravidlem, že se shazování bojovníků kontroluje průběžně. Ostatně o tom mluvil v minulém týdnu také Vasil Ducár. Česká jednička křížové váhy musela mít dle pravidel federace WBA, o jejíž kontinentální pás se s Britem Chrisem Billam-Smithem neúspěšně popasoval, tři dny před oficiálním vážením maximálně 206 liber, tedy šest liber (cca 2,5 kg) nad limit této váhové divize.

Není tajemstvím, že někteří bojovníci – Vémolu nevyjímaje – shazují i více než dvojnásobek poslední hodiny před vážením. „Změna pravidel (systému vážení) zatím není v plánu. Ale je otázkou času, kdy se k ní bude muset přistoupit,“ odpověděl na dotaz Profiboxing.cz k tomuto tématu Pavel Touš, prezident CSMMA.

Váha hrála roli také v hlavním předzápase večera. Jelikož Lucka Pudilová potvrdila pověst bojovnice a vzala střet s Finkou Maiju Suotamovou“ na poslední chvíli z pozice náhradnice, bude se bojovat v catchweight do 64 kg. Obě dámy tento limit s přehledem splnily.

Suotamová vs. PudilováSuotamová vs. Pudilová

Na druhý pokus (Vémolu k dalšímu shazování nepustil v Brně lékař) udělal limit velterové váhy Jan Malach, který si to rozdá v hodně zajímavém – dalším československém – střetu s Robo Pukačem. Svůj několikrát odložený debut v Oktagonu pak na startu celého večera enfant terrible české bojové scény Tadeáš Růžičky. Bijce z konkurenčního I Am Fighter prověří polský ranař Dawid Kareta.

Galavečer lze opět sledovat pouze skrze PPV na oficiálních stránkách Oktagon. Cena byla tradičně do včerejšího večera 10 eur, dnes lze zakoupit za eur 13.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze