Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Ciryl Gane: 'Hodný chlapec', který chce zkrotit 'Černou bestii'. A pak? Ngannou...

  • Napsal Martin Kopunec

Vážení UFC 265 Lewis vs GaneVážení UFC 265 Lewis vs GanePRAHA – Dnes v noci od 4:00 hodin startuje i na Premier Sport hlavní karta UFC 265. Posledním duelem bude ten o titul prozatímního šampiona těžké váhy mezi zkušeným Derrickem Lewisem a stále pro řadu lidí neznámým Cyrilem Ganem. Kdo je tento jednatřicetiletý Francouz?

Stále ještě velký MMA zelenáč. A vlastně i zelenáč světa bojových sportů. Přesto – nebo právě proto – působí stále velmi klidně a vyrovnaně, což na rozdíl od „Černé bestie“ ukázal i na pátečním staredownu. Jako by se ho nervozita, která i daleko zkušenější borce dokázala semlít, vlastně vůbec netýkala...

DALŠÍ NOVINKY Z KLECE:

A vlastně tomu zatím věří i bookmakeři, vždy neporažený Francouz, který do profesionálního oktagonu vlezl poprvé v srpnu 2018, je pro duel s Lewisem favoritem. Proč?

Jeho příběh, téměř až pohádkový, startuje v roce 2014, kdy opustil své rodné město na západním pobřeží Francie a odstěhoval se do Paříže, aby zde začal studovat obchod. Cestu mu ale zkřížili bojové sporty.

Gane vysportovanou postavu nezískal až v kleci, v mládí se aktivně věnoval fotbalu a basketbalu, ovšem bojové sporty ho míjely obloukem. Po příjezdu do francouzské metropole ale musel se sportem skončit kvůli pracovní vytíženosti práce prodavače v obchodě s nábytkem. Jednoho dne jej spolupracovník pozval na lekci thajského boxu a Gane se zamiloval.

„Je to trochu zvláštní, ale v jakémkoliv sportu, který jsem dělal, jsem se cítil maximálně sebevědomý,“ prozradil Gane tento týden při jednom z mnoha rozhovorů. „Vždy jsem věřil svému tělu, cítil jsem se skvěle v jakékoliv okamžiku tréninku či boje. Není to pro mě zase tak velké překvapení, že jsem neporažený.“

Tato slova platí zatím jak pro thajský box, tak pro MMA.

Ciryl GaneCiryl Gane

Ciryl GaneCiryl Gane

Dva roky poté, co se začal profesionálně věnovat novému sportu, přestal konečně pracovat jako prodavač. Byl to pro něj zlomový okamžik. Rozhodl se odsunout vše ostatní na druhou kolej a všechnu energii vrhnul na trénink.

V roce 2018 se s bilancí 13-0 a titulem dvojnásobného národního šampion rozhodl posunout dál a začal trénovat v MMA Factory, slavném to pařížském gymu. Do stejné tělocvičny, kde právě trénoval pod vedením Fernanda Lopeze současný šampion UFC v těžké váze Francis Ngannou, který se zde připravoval na svůj první titulový souboj se Stipem Miocicem (prohraný).

„Když jsem začal s muay thai, tak mě po pěti měsících postavil trenér do ringu a řekl: 'Bojuj'. Pokaždé mi dával těžší a těžší soupeře a já si vedl lépe a lépe,“ vzpomíná Gane. „Každý zápas to tak je. Tento víkend budu bojovat s Derrickem Lewisem, je to opět největší výzva dosavadní kariéry, ale mě to tak vyhovuje. V tomto sportu jsem teprve tři roky a už jsem si ho podmanil.“

Tedy téměř podmanil, pořád ještě nemá pás, ale zpět k jeho slovům.

„Nevím, čím to je, ale necítím na sobě žádný tlak, žádnou nervozitu. Chci udělat show pro fanoušky. Vítězství nebo porážka, na tom nezáleží,“ přidává myšlenku, který mu pomáhá být vyrovnaný a klidný. Nebo tak alespoň působit.

Derrick LewisDerrick Lewis

Derrick LewisDerrick Lewis

Gane sice uznává, že šestatřicetiletý Lewis je dosud to nejtěžší, co jej v kariéře čeká, a to zejména díky jeho drtivé úderové síle, zároveň ale věří, že obávaného ranaře na jeho domácí půdě zdolá. Pro sebevědomí má jasné argumenty – do UFC vlétl s bilancí 3-0, od té doby ale opravdu roste zápas od zápasu.

Důkaz? Na úvod působení v nejslavnější lize světa výhra s Raphaelem Pessoou, poté triumf nad Don'Talem Mayesem, následoval další ne tak známý rival Tanner Bose, aby přišel trojlístek Junior do Santos, Jairzinho Rozestruik a Alexander Volkov. Mimochodem, přestože poslední dva zdolal až po pěti kolech na body, zapsal si tyto tři cenné skalpy během posledních devíti měsíců!

„Bude to stejný zápas jako proti Jairzinhovi. Lewis má stejně jako on obrovskou knockoutovou sílu a pokud se vás dotkne, tak spíte. Trénujeme skvěle ofenzivně, ale hodně pozornosti věnujeme i obraně. Budu se hodně pohybovat a udržovat vzdálenost. Není to žádná magie,“ našel mezi svými posledními protivníky příměr směrem k dnešní noci.

Co se však zdá být magické je způsob, jakým se jeho bezmála dvoumetrová figura pohybuje. Po oktagonu doslova tančí. Gane svůj skvělý pohyb přisuzuje minulosti v basketbalu, kde byly nohy klíčovým aspektem k úspěchu. Pokud někde hledat slabinu, pak v síle úderu.

Ciryl GaneCiryl Gane

Zejména ve srovnání s Lewisem, který se po poslední výhře dostal na první stupínek v počtu knockoutů v UFC (12). Tuto jedinečnost sdílí s Vítorem Belfortem a Mattem Brownem ale dnes v noci, se může od této dvojice odtrhnout.

Tento fakt lze krásně dokumentovat na jejich společném soupeři, dvoumetrovém ruském obru Volkovovi. Zatímco Gane se jej snažil neúspěšně složit pětadvacet minut jejich boje, ve chvíli, kdy se Lewis rozhodl zachránit ztracený souboj svým granátem, tak ten také 11 vteřin před závěrečným klaksonem přišel.

„No a? Můj styl je můj styl. Vemte si třeba Floyda Mayweathera. Taky soupeře neukončoval jako na běžícím pásu, ale byl dokonale technicky (a fyzicky) připravený. Jsem jako on. Chápu, že lidi chtějí vidět knockouty ale já mám na podobné otázky rychlou odpověď. Třikrát jsem zvítězil pomocí úderů, třikrát na submisi a třikrát na body. Ode mě můžete čekat cokoliv.“

Pokud to „cokoliv“ převedeme na budoucnost, pak by se v případě výhry rovnala souboji s Ngannou. A to by byl další parádní příběh. Duel dvou bijců, kteří do UFC odešli ze stejného gymu, ze země, kde byl tento sport ještě před dvěma lety zakázán.

Ciryl GaneCiryl Gane

Ano, jak už bylo zmíněné, v MMA Factory se potkali, ovšem na společný trénink nedošlo. Po prohře s Miocicem totiž Ngannou změnil kompletně svůj trenérský tým a zamířil do Las Vegas. I když, není tohle další bonus k jejich příběhu – souboj současného svěřence slavného Fernanda Lopeze s tím bývalým, který je úřadujícím králem UFC?

„Ano, narodili jsme se pro MMA ve stejné tělocvičně, ale potkali jsme se možná tak dvakrát? Nejsme si nijak blízcí, což se ale nevylučuje s tím, že náš vzájemný duel, pokud se jednou potkáme, a ještě v Paříží, by byl obří sportovní událostí. Pro všechny,“ říká na toto téma Gane.

Do té doby se ale „Bon Gamin“, tedy „Hodný chlapec“ musí popasovat minimálně s „Černou bestií“. Jak? „To nevím, možná svým stylem, kdy jej budu trefovat, zatímco se před jeho údery budu neustále uhýbat. Kolo za kolem. A ano, možná jej na závěr ukončím, to by bylo, co?“ dodá s úsměvem...

KOMPLETNÍ PROGRAM UFC 265 NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze