Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Mousasi vs. Weidman: bylo to legální koleno, nebo chabý pokus využít pravidla?

  • Napsal Antonín Vavrda

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.comBUFFALO – Už 210. pokračování slavné série UFC přineslo opět několik zajímavých příběhů. Tím největším zápasovým byl konec souboje mezi Gegardem Mousasim (42-6) a Chrisem Weidmanem (13-3), posledního ho to zápasu před hlavním chodem – o titul UFC v polotěžké váze mezi Danielem Cormierem a Anthonym Johnsonem.

Na úvod trochu žurnalistické povinnosti: zmíněný šlágr a odvetu za duel na UFC 187, kde Cormier svého rivala porazil ve třetím kole, ovládl opět osmatřicetiletý šampion ze San Jose, který tentokrát uškrtil svého rivala už v kole číslo dvě.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Zatímco Cormier si následně vyřizoval slovně účty vlastně s celou ligou a především pak dvojicí Jimi Manuwa (ten mu slíbil, že jej knockoutuje jedním úderem) a pochopitelně také Jonem Jonesem (ten měl před galavečerem svoji vlastní tiskovou konferenci, na které nenechal na Cormierovi niť suchou), Johnson v slzách oznámil konec své dlouhé kariéry, kterým šokoval všechny zúčastněné.

Ještě emotivnější ale byl již zmíněný souboj Mousasiho s Weidmanem, ve kterém se utkali nastupující hvězda ligy s mužem, který po sérii deseti výher potřeboval po dvou porážkách před limitem nutně znovu vyhrát.

Jenže to se mu nepovedlo. Ve druhém kole jej Mousasi dvakrát trefil kolenem ve chvíli, kdy byl Weidman na nohou v předklonu, a po dlouhých minutách hlavní sudí Dan Miragliotta duel ukončil, jelikož bývalý šampion střední váhy nebyl schopen pokračovat v boji.

„Byl to ilegální kop,“ omílal stále dokola dvaatřicetiletý bojovník. Jenže dle nového výkladu pravidel neměl pravdu.

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

UFC totiž chtěla zabránit tomu, aby se v pozici, ve které Weidman byl, snažili o diskvalifikaci soupeře tím, že inkasují úder kolenem a oni se budou jen lehce dotýkat prsty podlahy oktagonu, a tak se dle nových řádů musí bojovník v defenzivní pozici skutečně dotýkat celými dlaněmi země.

A to nebyl tento případ.

Dlužno dodat, že celá situace rozjela vlnu dalších kontroverzí. Jako kdyby je stát New York, kde se zápasí něco málo přes rok, snad přitahoval. Dílem náhodou, dílem tím, že na rozdíl od západního pobřeží zažívá prostě a jednoduše tradiční porodní bolesti mimo jiné i s málo zkušenými rozhodčími.

Jenže to není zrovna případ Miragliotty. Ten šel situaci posoudil na videu k panelu rozhodčích a to ve chvíli, kdy dal Weidmanovi čas na zotavenou. Jenže v případě legálního úderu jej neměl bijec vůbec dostat. „Nechápu, co tam předváděl. Pravidla zakazují posuzování sporných situací na videu. Pokud to bylo legální koleno, byl bych rád, aby se pokračovalo,“ zlobil se už na tiskové konferenci Weidman.

Bohužel pro ligu a rozhodčího oprávněně. Vše má ale druhou stranu mince, kvůli které se dostal pod palbu kritiky on sám.

Pokud bylo všechno v pořádku, mělo se pokračovat okamžitě, což ale Weidman původně nechtěl. Jeho cílem totiž bylo donutit sudího k diskvalifikaci Mousasiho. Nebýt videa, Miragliotta by mu do jeho pasti spadl.

„Já jsem přišel bojovat. Mám velký respekt k Weidmanovi, není to nic špatného vůči němu, ale pokud se snaží vyhrát využíváním pravidel, není moje vina, že se mu to nepovedlo,“ pronesl před novináři rozladěný jednatřicetiletý Mousasi, který ještě v oktagonu téměř vůbec neslavil a dokonce krotil i svůj tým.

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

Nechtěl jitřit rány. Do mikrofonu Joa Rogana dokonce mluvil, že nemá problém nabídnout soupeři odvetu, než ale dorazil na tiskovku, zjevně si vše zpětně i pomocí televize zanalyzoval a již mluvil trochu jinak.

„Chtěl využít pravidel, ale moje kolena byla legální. To je to, co nyní všichni říkají. Myslím, že to každý viděl. Je to moje vina? Nemyslím si. Vyhrál jsem, mám ho rád, je to těžký soupeř, ale mým cílem není odveta, ale mistrovský pás. Ten zápas si zasloužím, protože jsem to byl já, kdo chtěl bojovat, ne on,“ zaznělo z úst nizozemského bijce.

A reakce na sociálních sítích mu dávají za pravdu. Na jeho stranu se postavila téměř celá komunita bojovníků v čele s Cat Zinganovou, Michaelem Bispingem, Johnem Kavanaghem (kouč Conora McGregora) či Rafaelem dos Anjosem.

„Zasloužím si odvetu, on sám ji určitě chce také, nikdo nechce vyhrát takto,“ stál si za svým Weidman. Ostatně nic jinému mu nezbývalo, po vzájemném souboji jej totiž jeho přemožitel na žebříčku UFC přeskočí a bude tak moct skutečně očekávat velké duely.

„Záleží na penězích, myslím, že si je zasloužím. Chci velké zápasy, je mi jednatřicet let, jsem na vrcholu. Nechci bojovat ve čtyřiceti. Nemyslím si, že je to správné a hlavně čisté. Nebo si myslíte, že v tomto věku, nebo ještě vyšším lze bez pomoci dopingu být na vrcholu? Vše záleží na nabídce od UFC, já jsem připravený,“ vzkázal Mousasi směrem k Danu Whiteovi a také šampionovi Michaelu Bispingovi.

„S Newyorskou sportovní komisí je to stále jako kdybychom se vrátili do roku 2001. Prostě pravěk, tihle chlapi prostě nejsou zvyklí na takové velké zápasy, musí získat zkušenosti. Říkám jim to pořád, hlavně být neustále ostražití. A to platí i pro bojovníky. Musí jít do klece, chtít vyhrát a hlavně bojovat až do konce. Co se týče odvety, tak uvidíme, co bude. Nevím, jestli má okamžitě v tuto chvíli smysl,“ dodal šéf UFC Dana White.

Zdá se, že nad kariérou Weidmana se začíná pomalu, ale jistě smrákat. Po víkendu totiž mezi to nejžádanější zboží na trhu patřit nejspíše nebude...

VIDEO ZÁPASU GEGARD MOUSASI VS. CHRIS WEIDMAN

VIDEO ZÁPASU DANIEL CORMIER VS. ANTHONY JOHNSON II.

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.comMousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.comMousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.comMousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

Mousasi vs. Weidman / zdroj foto: UFC.com

Cormier vs. Johnson II. / zdroj foto: UFC.comCormier vs. Johnson II. / zdroj foto: UFC.com

Cormier vs. Johnson II. / zdroj foto: UFC.com

Cormier vs. Johnson II. / zdroj foto: UFC.comCormier vs. Johnson II. / zdroj foto: UFC.com

Cormier vs. Johnson II. / zdroj foto: UFC.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze