Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Je MMA nejtvrdší sport? Do USA se po 130 letech vrátily bitky holých kloubů

  • Napsal Antonín Vavrda

Bare Knuckle zpět v USA / zdroj foto: FacebookBare Knuckle zpět v USA / zdroj foto: FacebookCHEYENNE – V šedesátitisícovém městečku Cheyenne ve státě Wyoming se poprvé od roku 1889 uskutečnily legální bitvy tzv. „holých kloubů“ (Bare-Knuckle fighting). Na akci pro dva tisíce fanoušků v hale a další tisícovky na placeném kanále fite.tv se představilo celkem deset dvojic, nechyběly ani ženy.

Je to více jak 130 let, co po Spojených státech rozséval hrůzu legendární šampion „holých kloubů“ John L. Sullivan. V roce 1889 byly tyto souboje oficiálně zakázány.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU A OKTAGONU:

Nemyslete si, že ale úplně vymizely. To rozhodně. Takový Kimbo Slice, dnes přesně dva roky po smrti, si svoji slávu a pověst vybudoval právě pouličními rvačkami. Ovšem ilegálními. Podobné souboje jsou pak velmi populární například v Irsku.

Skvělý pak v nich je Kanaďan Bobby Gunn, čtyřiačtyřicetiletý bijec, který údajně nikdy v kariéře takový souboj neprohrál a který si to loni rozdal s jedním z nejlepších boxerů přelomu tisíciletí Royem Jonesem Jr. (ten ho ukončil v osmém z deseti vypsaných kol).

Právě Gunn byl jedním z těch, kteří se v sobotu představili v Cheyenne Ice & Events Center na černém čtvercovém plátnu v ringu, který měl sice rohy, ale byl postavenou jako uzavřené kolo. Nikoliv čtverec.

Bojovníci a bojovnice měli na rukou pouze ochranu kloubů, chrániče zubů a jinak nic. Zápasy byly vypsány na pět dvouminutových kol, používat se směly jen údery pěstmi, lokty, kopy a podobné záležitosti povoleny nebyly. Že se mnoho duelů na body neodboxovalo, není třeba dodávat.

Z osmi duelů mužů skončilo před limitem pět, dva ženské pak oba. Jeden z nich ovládla mimo jiné známá zápasnice MMA Bec Rawlingsová, která prohrála na UFC 223 před dvěma měsíci. Mezi vítěze se zapsal také osmý šampion UFC v těžké váze Ricco Rodriguez. Ten nabídl se svým soupeřem Lewisem Rumseyem fanouškům pět kol, byť dle ohlasu roli hlavních hvězd galavečera příliš nezvládli.

Daleko větší ohlas měli již zmíněný Bobby Gunn, který za 41 sekund vyřídil bývalého kvalitního brazilského boxera těžké váhy Irineua Beata Costu Juniora (19-7, 17 KO). Ten má za sebou (prohrané) duely mimo jiné s Josephem Parkerem, Davidem Pricem či Dillianem Whytem.

Pořádně se pak v pěti kolech zřídili Joey Beltran a Tony Lopez. Krvavou a brutální bitvu vyhrál 3-0 na body prvně jmenovaný.

Bare Knuckle zpět v USA / zdroj foto: FacebookBare Knuckle zpět v USA / zdroj foto: Facebook

„Že lidé poukazují na přehnanou brutalitu? Tihle bojovníci mohou používat jen své klouby. Žádné kopy, kolena, lokty, údery do zátylku na zemi jako MMA. Opravdu je to brutální a barbarské? Myslím, že můžeme s hrdostí říct, že jde o bezpečnější sport než MMA,“ řekl pro USA Today Bryan Pedersen, předseda Komise bojových sportů státu Wyoming.

Právě on byl prvním, kdo dal Davidu Feldmanovi, zakladateli Bare Knuckle Fighting Championship, povolení uspořádat v jeho státě tuto akci. 28 šéfů komisí jiných amerických států jej předtím odmítlo. A ani v Cheyenne nebylo vše bez problémů.

„Dostal jsem hodně výhrůžek. Jeden chlap mi třeba den před vážením zavolal, že mi prožene hlavu kulkou, jestli se akce uskuteční. Vím, že hodně lidí jen mluví a snaží se mě zastrašit, ale není třeba brát jejich slova vážně. I když, nikdy nevíte, co se může stát,“ pronesl Feldman.

Že úplně bezstarostný není, potvrdila třeba skutečnost, že v aréně byl hlídací pes K-9, který je vyškolený k tomu, aby odhalil výbušninu. Nechyběli ani policisté, třeba také dva lékaři a hned dvě sanitky (například v mezinárodních amatérských boxerských pravidlech se píše o povinnosti mít na akcích jednoho doktora a jednu záchranku).

Bare Knuckle zpět v USA / zdroj foto: FacebookBare Knuckle zpět v USA / zdroj foto: Facebook

O tržná zranění bojovníků a bojovnic se pak staral slavný cutman Jacob Duran alias Stitch, kterého měli ve svém rohu po většinu kariéry například i ukrajinští bratři Kličkové.

Ostatně celá produkce vyšla Feldmana na 500 tisíc dolarů. Jen na vstupenkách v hodnotě 50 až 200 dolarů ale vydělal odhadem kolem 150 tisíc dolarů. Další zisky pak plynuly ze zmíněného placeného televizního přenosu, který sledovali desítky tisíc lidí a který stál 29,99 dolarů.

„Ne každý nás tu chce. Ale když už tu jsme, tak nás přivítali velmi laskavě,“ usmíval se nakonec Feldman, jehož slova dokládá fakt, že celý večer proběhl bez jediného incidentu. „Získáváme obrovskou odezvu po celém světě. Je to až neuvěřitelné,“ dodal.

Přehnaná slova? Možná, jejich pravdivost se ukáže až v dalších měsících a spíše letech. Ovšem i takový Antonio Tarver, druhý přemožitel již zmíněného Jonese Jr. a také muž, který zdolal filmovou boxerskou legendu Rockyho Balbou, tvrdí: „Myslím, že jde o nový sport... Dnešním dnem začíná nová éra sportu, který bude lákat stále více kvalitních bojovníků a tím získávat na větší a větší prestiži.“

Bare Knuckle zpět v USA / zdroj foto: FacebookBare Knuckle zpět v USA / zdroj foto: Facebook

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze