Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Nejsi s námi, tak jsi proti nám. V zámoří se novináři bouří proti praktikám UFC

  • Napsal Antonín Vavrda

Zákulisí UFC 249Zákulisí UFC 249NEW YORK – Dana White si sice oddechl a byl spokojený se třemi turnaji UFC po koronavirové krizi, kterými restartoval scénu bojových sportů, ne všichni ale jeho nadšení sdílí. Respektive to zápasové ano, ovšem okolnosti provázející trojlístek turnajů na Floridě nedá některým stále spát.

Je to tak trochu paradox. Televize ESPN, momentálně nejspíše jednička, co se týče sportovního obsahu za velkou louží, má smlouvu s elitní ligou MMA – UFC – a také s boxerskou stájí Top Rank. Jednomu projektu šéfuje Dana White, druhému Bob Arum, tedy muži, kteří se v lásce příliš nemají.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

A nejde jen o rivalitu na sportovním poli, ale také o názorové rozpory, kdy se druhý jmenovaný silně vyhraňuje proti americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, kterého naopak prezident UFC podporuje.

Právě proto dění na těchto turnajích společně komentovali boxerští i MMA experti ESPN. A shodli se v obou hlavních bodech:

1. Potlesk za provedení a sportovní stránku projektu.
2. Rozčarování kvůli chování v zákulisí a smlouvám se zápasníky i novináři.

„Dana si zaslouží ocenit za to, že do toho šel a že riskoval. Vyskytly se chyby, ale řekl bych, že nic výrazného. Dokázali být pozorní co se týče testování, pracovali jako jeden tým, prodali spoustu PPV (placený televizní přenos), my v boxu se můžeme inspirovat a poučit, abychom tyto chyby neudělali,“ řekl v jednom z pořadů André Ward, bývalý neporažený šampion super střední a polotěžké váhy.

„Velký potlesk za to, kolik dokázali vydělat peněz i bez těch největších hvězd současné scény,“ začal své hodnocení Mark Kriegel, respektovaný boxerský novinář ESPN. „Ovšem pokud přivezete na turnaj chlapa ve středu, otestujete ho ve středu, a v pátek jde bez roušky na vážení, kde si s vámi ťuká rukou, objímá se s každým, tak je to dle mého v současnosti špatně. Nikdy nevíte, co se ty dva dny dělo,“ pokračoval v rozboru s dovětkem, že mu nejde o kopání do UFC.

„Obdivuji, co dělají, ale je potřeba zavést přesnější pravidla pro testování, která sníží riziko lidské chyby. Nic není stoprocentní, ale myslím, že tady je prostor pro zlepšení, je tam moc velká časová prodleva,“ přidal Krieger. Tomu pak vadí i skutečnost, že komentátoři dělali rozhovory v kleci, bez roušek, stejně tak se v hale takto pohyboval i White. Přitom před turnajem mluvili jinak.

Sám prezident poté pronesl, že tyto věci byly zbytečné, protože byli testování. Ve chvíli, kdy ale bezpečnostní směrnice našly cestu do rukou zástupců New York Times a White se dostal pod palbu kritiky, ze smířlivého tónu přešel na útočný.

Tím ale odstartoval reakce dalších žurnalistů, kteří se postavili na stranu kolegy. A to včetně Marka Raimondiho, dopisovatele ESPN, který má s UFC exkluzivní smlouvu. Ten uvedl, že všichni účastníci galavečera museli podepsat klauzuli o tom, že na sebe přebírají veškerá rizika, pokud budou pozitivně testovaní na onemocnění covid-19. Tedy něco podobného, co se třeba nelíbilo v tuzemské fotbalové lize zástupcům Slavie před restartem první a druhé ligy.

Raimondi zároveň vyvrátil slova Whita, že podobné doložky podepisují novináři a zápasníci tradičně. S ohledem na fakt, že UFC již byla také v Praze, a i tuzemská média dostala od organizace jistý manuál, je třeba s ním souhlasit.

UFC totiž do smluv na tyto tři turnaje vměstnalo i doložky, ve kterých se zápasníci a novináři zavázali, že nebudou organizaci, jakkoliv veřejně kritizovat. V opačném případě mohli zástupci médií přijít o akreditace a zápasníci dokonce o bonusy (za výhry, KO večera, výkon večera atd.).

„Tohle je naprosto špatně. To se omlouvám, ale tohle je špatně a přehlédnout to nelze. Novinářům, nikomu by nemělo být zakazováno psát či říkat negativní názor, pokud to tak cítí. A pokud tak učiní, aby za to byli trestáni. Taková doba už tady byla,“ dodal Kriegel slova, která by si měl pořádně přečíst nejen White, ale i další funkcionáři. A to nejen v zámoří a v bojových sportech...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze