Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Další obří byznys. White chce prodat své zbývající akcie v UFC, možná Elonu Muskovi

Dana WhiteDana WhiteLOS ANGELES – Zajímavá rošáda se dle zámořských médií má v následujících dnech a týdnech týkat UFC, největší a nejúspěšnější MMA společnosti planety. Do společnosti, která ligu vlastní, má vstoupit podnikatel a miliardář Elon Musk, své akcie v UFC naopak chce prodat Dana White.

Ten příběh je dostatečně všem znám, vlastně jde tak trochu o pohádkový námět. Za babku koupil, za desítky milionů prodal. A navíc ještě ne všechno.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

Dana White coby manažer zápasníků se rozhodl v roce 2001 s kamarádem Lorenzem Fertittou a jeho bratrem Frankem koupit tehdy chřadnoucí UFC. Stačily jim 2 miliony dolarů, za které dostaly 100 procent podílu společnosti a starý oktagon.

V roce 2016 prodali 50,1 procenta akcií za 4,1 miliardy dolarů společnosti WME-IMG vystupující momentálně pod hlavičkou Endeavour. Výkonným šéfem je Patrick Whitesell, generálním ředitelem pak Ari Emanuel. Endeavour se nestará jen o UFC, respektive její společnost Zuffa, konglomerát cílí také na soutěže krásy v čele s Miss Universe. Aby ne, když je zmíněný Emanuel agentem hollywoodských hvězd.

V tomto týdnu NY Post informoval, že Endeavour chce vstoupit na burzu, čímž bude mimo jiné muset odkrýt také finanční poměry ve společnosti. A také, že chce udělat dva důležité kroky – získat do vedení a také akcionáře Elona Muska, miliardáře a zakladatele Tesly.

„Má za sebou obrovské zkušenosti s řízením velké společnosti. Umí je profesionálně řídit a startovat jejich růst a případnou další integraci,“ zní v prohlášení společnosti na adresu Muska, který se v minulosti opakovaně přiznal, že MMA miluje a že ji sledoval už dvacet let zpět.

Druhým krokem Eundeavour je zisk kompletního balíčku akcií UFC. V době prodeje měl White v držení devět procent, část prodal už v roce 2016, dodnes ale není jasné kolik. A kolik si nechal, stejně jako investiční společnosti Silver Lake Partners, Kohlberg Kravis Roberts a MSD Capital.

Jisté je, že Endeavour už podobný balík jako při prvním nákupu potřebovat nebude, spekuluje se o 1,5 miliardě dolarů, ale i to jsou slušné peníze. Emanuel, jehož rádcem by se měl stát právě Musk, si ale umí spočítat, že se mu podobná investice vyplatí.

Dle informací NY Post generovalo UFC loni přes 80 procent všech příjmu společnosti, která ji vlastní. To není málo, pokud je pravdivá zpráva Endeavour, že loňské zisky byly ve výši 3,5 miliardy dolarů. Zároveň je jasné, proč chce tento gigant plnou kontrolu na UFC, protože i přes tyto zisky vykázal celý gigant ztrátu okolo 600 milionů dolarů (některé zdroje uvádí pro změnu zisk 100 milionů dolarů).

I pokud White prodá zbytek svých akcií, o peníze a práci se bát nemusí. Smlouvu s UFC má do roku 2026 a už nyní je jeho jmění odhadováno na více než 500 milionů dolarů. Pro chlapa, který v červenci oslaví 50. narozeniny a který v 80. letech minulého století kvůli dluhu 2,5 tisíce dolarů místním mafiánům ve Ware utekl do Las Vegas, slušný progres...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze